Skutki wysokiego cholesterolu dotykają każdego. Na to musisz uważać

2022-06-17 10:19

Wysoki poziom cholesterolu to poważne zagrożenie dla zdrowia. Na poziom cholesterolu ma przede wszystkim wpływ nasz styl życia. Jeśli spożywamy przetworzoną żywność, nie podejmujemy aktywności fizycznej, jesteśmy narażeni na stres – to zwiększamy ryzyko chorób związanych z wysokim poziomem cholesterolu. Czym to grozi?

kobieta
Autor: Getty Images

Choć owiany złą sławą, cholesterol z natury wcale nie jest zły. Jest potrzebny do budowy komórek, wytwarzania witamin i hormonów. Istnieją dwa źródła cholesterolu. Jednym z nich jest wątroba, a drugim jest to, co dostarczamy wraz z pożywieniem.

Utrzymanie zdrowego poziomu cholesterolu w organizmie to idealny sposób na utrzymanie zdrowia. Według National Heart, Lung and Blood Institute pierwsze badanie cholesterolu powinno nastąpić już między 9. a 11. rokiem życia, a potem powtarzane co pięć lat. Mężczyźni w wieku 45-65 lat i kobiety w przedziale wiekowym 55-65 lat powinni wykonywać badania przesiewowe co rok do maksymalnie dwóch lat.

Osoby powyżej 65. roku życia o badaniu poziomu cholesterolu powinni pamiętać co roku.

Kontrola poziomu cholesterolu

Skutki wysokiego cholesterolu

Kiedy w naszym organizmie poziom cholesterolu jest zbyt wysoki, to prowadzi do niebezpiecznych skutków zdrowotnych. Wiele czynników związanych z cholesterolem możemy kontrolować. Do kontrolowanych czynników ryzyka zalicza się dietę, wagę, nadciśnienie tętnicze, palenie i aktywność fizyczną.

Szczególnie uważne powinny być osoby, których bliscy mają wysoki poziom cholesterolu. Kobiety po menopauzie również muszą regularnie wykonywać badania przesiewowe pod tym kątem.

Skutki wysokiego poziomu cholesterolu to:

  • zawał serca
  • udar mózgu
  • miażdżyca
  • choroba tętnic obwodowych
  • choroby żył
  • niewydolność nerek
  • impotencja
  • cukrzyca typu 2.

Regularne badanie poziomu cholesterolu jest bardzo ważne. Im wyższy poziom cholesterolu, tym większe ryzyko śmierci w wyniku chorób układu krążenia.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Przede wszystkim należy wykonać badania krwi, które dokładnie określą poziom cholesterolu. Trzeba także zwrócić uwagę na swoją dietę i aktywność fizyczną. Jeśli jesz niezdrowo, warto w trosce o swój organizm zmienić nawyki żywieniowe i pamiętać o odpowiedniej ilości ruchu.

Jesteś osobą palącą? Spróbuj zrezygnować z nałogu i pamiętaj o regularnych kontrolach poziomu cholesterolu.