Wysoki cholesterol: 5 ważnych objawów na dłoniach, nogach i paznokciach

2022-05-24 10:27

Zbyt wysoki poziom lipidów we krwi grozi miażdżycą, która może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Podwyższony cholesterol można jednak łatwo potwierdzić dzięki prostemu badaniu krwi. Można go też czasem dostrzec w lustrze - zdradzają go bowiem charakterystyczne objawy, które mogą pojawić się na skórze czy jej przydatkach, takich jak paznokcie. Co szczególnie powinno zwrócić uwagę?

Wysoki cholesterol: 5 ważnych objawów na dłoniach, nogach i paznokciach
Autor: Getty Images

Objawy wysokiego cholesterolu – w odróżnieniu chociażby od objawów nadciśnienia – na początku nie są specjalnie uciążliwe. Jeśli pojawi się duszność, czy ból w klatce piersiowej, to znak, że miażdżyca jest zaawansowana. Podobnie jest w przypadku objawów wysokiego cholesterolu, które są widoczne na skórze czy paznokciach – jeśli je widzisz to znak, że najwyższa pora na wizytę u lekarza.

Gdzie może odkładać się nadmiar cholesterolu?

Zbyt wysoki cholesterol doprowadza do odkładania się blaszek miażdżycowych w ścianach tętnic – gdy blaszka staje się coraz grubsza, dochodzi do zwężenia światła tętnic, a nawet do ich zablokowania. Skutkiem tego może być niedokrwienie miejsca, do którego doprowadzają one krew - a konsekwencją jest zawał serca, udar mózgu lub krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych.

Złogi cholesterolu mogą również odkładać się bezpośrednio w skórze – w ścięgnach, na powiekach, stopach, dłoniach czy kolanach. Przy czym może dojść do tego nie tylko u osób otyłych (u których miażdżyca jest konsekwencją niewłaściwej diety), ale również u osób szczupłych, chorujących na rodzinną, genetycznie uwarunkowaną hipercholesterolemię. Dlatego osoby szczupłe również powinny zwracać uwagę na podejrzane zmiany na skórze i w razie wątpliwości wykonać badanie poziomu cholesterolu we krwi.

Pięć objawów na skórze, które mogą świadczyć o zbyt wysokim cholesterolu

O podwyższonym stężeniu cholesterolu LDL mogą świadczyć różne nietypowe objawy. Wśród tych, które można dostrzec na skórze i jej przydatkach, najczęściej wymienia się:

  1. Kępki żółte – tzw. żółtaki – czyli miękkie, woskowe narośla, które najłatwiej dostrzec na powiekach, w kącikach oczu i nosa, nad stawami, na tylnej części nóg, tuż nad ścięgnem Achillesa, a niekiedy także na dłoniach.
  2. Guzki na łokciach. To również żółtaki, ale nieco większe i bardziej różowe, niż te na powiekach, chociaż mogą mieć także żółtawy kolor. Określane są jako odmiana guzkowa.
  3. Guzki na stopach. Oznaką wysokiego cholesterolu mogą być również guzki na stopach. Mogą mieć różną wielkość: niektóre przypominają niewielkie wypryski, inne dochodzą nawet do 4-5 cm średnicy.
  4. Uszkodzone paznokcie u stóp. Czerwona lampka powinna ci się zapalić, jeśli zauważysz, że wygląd paznokci u stóp odbiega od normy: rosną znacznie wolniej i są miękkie, lub przeciwnie – wyglądają na mocno pogrubiałe. Taki objaw może świadczyć o chorobie tętnic obwodowych, do której dochodzi na skutek utrzymującego się latami wysokiego poziomu cholesterolu.
  5. Słabo rosnące włoski na nogach i zmiana koloru skóry. Gdy w naczyniach krwionośnych odkładają się blaszki miażdżycowe, tworzone m.in. przez cholesterol, zaburzony zostaje przepływ krwi – a w efekcie do mieszków włosowych dociera mniejsza ilość składników odżywczych. W takiej sytuacji włoski na nogach będą wolniej odrastać po depilacji, będą też rzadsze. Zmienić może się również odcień skóry na nogach, która może stać się bledsza (można to zauważyć po jej uniesieniu), a w ekstremalnych przypadkach z powodu niedokrwienia może przybrać lekko sinawy odcień.
Poradnik Zdrowie: miażdżyca