Skład szczepionki na COVID-19. Mamy ulotkę

2020-12-30 11:50

Skład szczepionki na COVID-19 został podany do wiadomości przez Komisję Europejską oraz oficjalną stronę internetową polskiego rządu. Upubliczniona została ulotka, dzięki której wiadomo, co zawiera szczepionka firm Pfizer i BioNTech nazywana również lekiem Comirnaty, a także jakie są przeciwwskazania, działania niepożądane czy dawkowanie.

Skład szczepionki na Covid-19
Autor: Getty Images

Skład szczepionki na COVID-19 został podany do wiadomości tuż przed pierwszymi szczepieniami, które rozpoczęły się w ostatnich dniach grudnia 2020 roku. Lek Comirnaty to pierwsza szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona do obrotu w UE. Decyzję zapadła na podstawie zaleceń Europejskiej Agencji Leków (EMA), która wcześniej zdecydowała o warunkowej autoryzacji szczepionki Pfizer i BioNTech przeciw COVID-19.

Skład szczepionki na COVID-19, czyli co zawiera lek Comirnaty

Najważniejsza jest substancja czynna leku, czyli jak można wyczytać w ulotce: „szczepionka mRNA przeciw COVID-19. Po rozcieńczeniu fiolka zawiera 5 dawek po 0,3 ml z 30 mikrogramami mRNA każda”.

Poza nią szczepionka zawiera składniki dodatkowe, których lista również została upubliczniona. Poza substancją czynną są to:

- ((4-hydroksybutylo)azanediyl)bis(heksano-6,1-diyl)bis(2-dekanian heksylu) (ALC-0315)

- 2-[(glikol polietylenowy)-2000]-N,N-ditetradecyloacetamid (ALC-0159)

- 1,2-distearoilo-sn-glicero-3-fosfocholina (DSPC)

- cholesterol

- potasu chlorek

- potasu diwodorofosforan

- sodu chlorek

- disodu fosforan dwuwodny

- sacharoza

- woda do wstrzykiwań

Co to jest szczepionka Comirnaty i w jakim celu się ją stosuje

Szczepionka lub lek Comirnaty to nazwa, którą określa się szczepionkę firm Pfizer i BioNTech przeciw COVID-19. Szczepionka ta znana jest również jako BNT162b2.

Jak można przeczytać w ulotce zamieszczonej w rządowym serwisie gov.pl ( https://www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-informacyjne-dla-szpitali-i-pacjentow-dotyczace-szczepien-przeciw-covid-19 ): „Comirnaty jest szczepionką stosowaną w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Szczepionkę Comirnaty podaje się osobom dorosłym i młodzieży w wieku 16 lat i starszej.

Szczepionka pobudza układ immunologiczny (naturalny układ obronny organizmu) do wytwarzania przeciwciał i komórek krwi, które zwalczają wirusa, tym samym zapewniając ochronę przed COVID-19.

Ponieważ szczepionka Comirnaty nie zawiera wirusa w celu wytworzenia odporności, podanie szczepionki nie może spowodować choroby COVID-19”. Producent zapewnia również, że - wbrew krążącym po sieci teoriom spiskowym - szczepionka nie zawiera żadnych mikrochipów.