Ścieki w Wiśle po awarii oczyszczalni! Możesz zarazić się wieloma chorobami

2019-08-29 13:37

W warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka" doszło do awarii, w wyniku której fekalia wlewają się do Wisły. Czy grozi nam katastrofa ekologiczna? Czy woda w kranach nadaje się do spożycia? Czym można się zarazić, gdy dojdzie do kontaktu z zanieczyszczoną wodą?

Ścieki w Wiśle po awarii oczyszczalni! Możesz się zarazić wieloma chorobami
Autor: Getty Images

Ścieki w Wiśle! W Warszawie na początku tygodnia doszło do awarii oczyszczalni ścieków "Czajka". Fekalia z lewobrzeżnej części stolicy spuszczane są do Wisły. Do rzeki wpływa około trzech metrów sześciennych surowych ścieków na sekundę, czyli 260 tysięcy metrów sześciennych na dobę.

Główny Inspektor Sanitarny apeluje:

Awaria oczyszczalni i ścieki w Wiśle - czym można się zarazić?

W wodzie zanieczyszczonej fekaliami znajdują się liczne chorobotwórcze patogeny, takie jak m.in. bakterie E.coli, salmonella, a także jaja pasożytów jelitowych (np. tasiemiec, glista ludzka).

Co grozi po kontakcie z taką wodą? Może się pojawić swędzenie skóry i wysypka. Może również dojść do zatrucia pokarmowego, które objawia się m.in.

Zagrożeni są zwłaszcza kąpiący się w Wiśle, wędkarze wypoczywają nad rzeką, a także rolnicy pobierający z niej wodę do pojenia zwierząt i nawadniania upraw.

Natomiast, jak twierdzi GIS, bez obaw można korzystać z wody płynącej w warszawskich kranach. Wodę pitną pobiera się spod dna Wisły na odcinku między Mostem Siekierkowskim a Mostem Łazienkowskim. Miejsce to położone jest w górę rzeki, ponad 12 kilometrów na południe od ujścia ścieków do rzeki. Minister zdrowia zalecił jednak, by mimo wszystko przegotowywać wodę z kranu. Wówczas będziemy na 100% bezpieczni.

Przedstawiciele warszawskich wodociągów informują, że awaria może potrwać nawet miesiąc. Na razie nie wiadomo, co było jej przyczyną.

Ścieki płyną do Wisły po awarii oczyszczalni

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.