Rusza telefon zaufania dla osób z HIV - seropozytywni odpowiadają na pytania innych zakażonych
2 stycznia uruchomiony został telefon zaufania dla osób z HIV i ich bliskich. Jest to infolinia wyjątkowa, bo na pytania dzwoniących odpowiadają osoby seropozytywne, które problem zakażenia HIV znają z własnego doświadczenia. Telefon zaufania to projekt Fundacji Edukacji Społecznej w ramach programu Pozytywnie Otwarci.
Od 2 stycznia działa telefon zaufania dla osób z HIV. Infolinia informacyjno-pomocowa dla zakażonych oraz ich bliskich to projekt Fundacji Edukacji Społecznej, który służy wsparciu osób żyjących z wirusem w skutecznym leczeniu zakażenia. Pod numerem 800 14 14 23 w poniedziałki i środy od godziny 16 do 19 oraz w piątki od 16 do 20 seropozytywni konsultanci udzielają osobom żyjącym z wirusem HIV i ich bliskim wsparcia informacyjnego i kryzysowego.
Wyjątkowy telefon zaufania
„Przy telefonach dyżurują osoby zakażone, które z jednej strony są merytorycznie przygotowane do udzielania wsparcia, a z drugiej znają problem na własnej skórze” – wyjaśnia dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej. – „Dla osoby, która zmaga się z zakażeniem, tacy konsultanci są bardziej wiarygodni. Ludzie ci odbyli szkolenia na temat zakażenia HIV i mają duże doświadczenie w udzielaniu telefonicznego wsparcia. Czekamy na telefony zarówno od osób, które niedawno dowiedziały się o zakażeniu, jak i tych, które od wielu lat żyją z wirusem”.
„Projekt Fundacji Edukacji Społecznej to odpowiedź na potrzeby osób żyjących z HIV, które chcą porozmawiać o swoich problemach bezpośrednio z przygotowaną do tego osobą, lecz z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą zrobić tego twarzą w twarz. Kontakt z konsultantem nie może zastąpić wizyty u lekarza chorób zakaźnych, ale pozwala wesprzeć pacjenta w chwili zwątpienia. Rozmowa z dyżurującym pomaga odpowiedzialnie decydować o swoim zdrowiu i szybko dostarcza odpowiedzi na pytania, które nie mogą czekać. To ważny projekt i cieszę się, że zyskał uznanie kapituły Konkursu” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Infolinia Fundacji Edukacji Społecznej będzie działała pod numerem 800 14 14 23 do 29 grudnia 2017 r. w każdy poniedziałek i środę od godziny 16 do 19 oraz w piątki od 16 do 20 (z wyłączeniem dni świątecznych). Dzwoniący płaci tylko za pierwszy impuls. Po nim połączenie jest bezpłatne.
Jak wygląda badanie wykrywające HIV? [WIDEO]
Wsparcie nie tylko dla seropozytywnych
Głównymi odbiorcami projektu są osoby seropozytywne - mogą one dzwonić w sytuacjach kryzysowych związanych z zakażeniem, gdy mają wątpliwości dotyczące rozpoczęcia lub kontynuacji leczenia. Jednak informacje, poradę i wsparcie mogą otrzymać także ich krewni lub przyjaciele, którzy chcą dowiedzieć się, jak skutecznie pomóc, gdy dostrzegają wątpliwości osób zakażonych związane z leczeniem albo zauważyli, że ich bliscy przerwali terapię.
„Dzięki skutecznym, nowoczesnym lekom zakażenie HIV można już dziś traktować, jak chorobę przewlekłą. Dotyczy to jednak tylko osób, które są pod stałą opieką lekarza. Dla pozostałych HIV nadal może być śmiertelnym zagrożeniem. Jestem dumny, że możemy wspierać projekty, które pomagają osobom zakażonym w podejmowaniu dobrych życiowych decyzji” – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która od początku konkursu „Pozytywnie Otwarci” przeznaczyła na realizację kilkudziesięciu projektów granty w wysokości ponad miliona złotych.
Telefon zaufania dla osób z HIV to projekt realizowany przy wsparciu środków z programu Pozytywnie Otwarci. Jego celem jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.
Porady eksperta