Pomogą jelitom, obniżą ciśnienie i wzmocnią serce. Polscy naukowcy stworzyli lody z buraków
W upalne dni ilość spożywanych lodów diametralnie wzrasta. Sięgają po nie takcie ci, którzy nie specjalnie je lubią, byleby nieco schłodzić organizm. Niestety w klasycznym produkcie jest bardzo dużo kalorii, a to nie wpływa dobrze na nasze zdrowie. Polscy naukowcy wymyślili nowe rozwiązanie, a mianowicie lody z buraków.
Lody są bardzo kaloryczne, dlatego jeśli chcemy się schłodzić w upały lepiej wybierać sorbety wykonane na bazie wody, niż mleczne i śmietankowe wersje. Naukowcy poszli o krok dalej i na polskim rynku będą dostępne lody buraka zawierające probiotyki.
Lody z buraków pyszne i zdrowe. Na co pomogą?
Kupujemy oczami, dlatego w sklepach są warzywa, które ładnie się prezentują, mają równomierny kształt, po prostu są ładne. Jednak natura jest różnorodna i nie brakuje okazów pokrzywionych i takich, które gorzej się prezentują. Niemniej ich wygląd nie sprawia, że są gorsze od pozostałych. Mimo to stanowią odrzucony produkt i nie trafiają na półki.
Naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postanowili wykorzystać potencjał brzydkich buraków i tak powstały zdrowe lody. Bez względu na to, czy warzywo jest krzywe, czy idealne, zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, błonnika i witamin. A na przestrzeni lat udowodniono, że picie soku, czy włączenie buraka do diety chroni przed nowotworami, obniża ciśnienie i wzmacnia serce.
- Opracowaliśmy całą procedurę pozyskiwania takich lodów we współpracy z przedsiębiorcą. Stworzyliśmy też nową dedykowaną zamrażarkę płytową, gdzie jako chłodziwo, mogące mieć bezpośredni kontakt z produktem spożywczym, zastosowano nietoksyczną ciecz, będącą pochodną soli potasowej. Tak przygotowany proces produkcji umożliwia pozyskiwanie lodów z całych buraków, włącznie ze skórką - wyjaśniła kierowniczka projektu, prof. dr hab. Joanna Kobus-Cisowska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej UPP.
Najnowsze rozwiązanie pomoże także rolnikom ograniczyć poziom odpadów, a wśród Polaków zwiększyć spożycie buraków. Jak wskazują autorzy projektu, obecnie zjadamy zaledwie 3 kg rocznie tych warzyw, a ich potencjał prozdrowotny jest ogromny.
Dodatkowym atutem lodów z buraka jest fakt, że zostaną one wzbogacone o probiotyki. Jak wiemy, stanowią ważny element wzmocnienia organizmu. Poprawiają odporność, pomagają leczyć choroby układu pokarmowego, czy niektóre alergie. Naukowcy opracowali ostatecznie taką recepturę, która pozwoliła otrzymać oczekiwany smak, strukturę i zapach, dbając przy tym o prozdrowotne walory.
Buraki na serce i nie tylko. Dlaczego warto jeść te warzywa?
Picie soku z buraka, czy spożywanie tych warzyw ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest fakt, że w intensywnej barwie kryje się moc przeciwutleniaczy. Obecność naturalnych barwników przyczynia się do lepszego natleniania komórek, czyli poprawy pracy układu krwionośnego.
Buraki pomagają także w walce z takimi chorobami jak:
- anemia,
- białaczka,
- hipercholesterolemia,
- nadciśnienie tętnicze,
- grypa,
- angina ropna.
Dzięki wspomnianym już barwnikom, czyli betaninie spożywając buraki, chronimy organizm przed nowotworami, oraz wspomagamy go w trakcie leczenia. W kuracji przeciwnowotworowej i po chemioterapii dietetycy bardzo często zalecają, by pić sok z buraka. Pigmenty skutecznie zwalczają wolne rodniki, dzięki czemu chorzy pijący dwie szklanki dziennie cieszą się z poprawy wyników leczenia i unikają niedokrwistości.
Przypominamy jednak, że burak ćwikłowy ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinny spożywać go osoby z cukrzycą. Gotowane buraki mają zdecydowanie mniej wartości odżywczych. Dlatego w trosce o zdrowie zaleca się, by piec je całe, ze skórką, a dopiero po upieczeniu zjadać środek, lub pić sok z surowego buraka.
CZYTAJ TEŻ: Przez 2 tygodnie codziennie pili ten sok. Efekty zaskoczyły naukowców