Niedrogi suplement diety hamuje COVID-19? Polskie badanie

2020-06-25 9:30

Wzmacnia odporność, wspomaga pracę tarczycy, w pewnym stopniu zapobiega depresji, chorobom serca, a nawet nowotworom. Najnowsze badania polskich naukowców z warszawskiej SGGW sugerują, że może mieć również wpływ na przebieg zakażeń wywoływanych przez nowego koronawirusa. Jednak choć dostępny jest w każdej aptece, nie należy go suplementować na własną rękę.

O co chodzi? O selen, który - jeśli hipotezy badaczy się potwierdzą - może wkrótce stać się jednym ze skutecznych preparatów zmniejszających ryzyko śmierci z powodu COVID-19.

Selen jest jednym z mikropierwiastków, niezbędnych nam do życia. W ludzkim organizmie pełni szereg ważnych ról. Niedobór selenu może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, wśród których wymieniane są m.in. choroby immunologiczne, niewydolność serca, nowotwory.

Stężenie selenu w produktach spożywczych różni się w zależności od obszaru geograficznego, z jakiego pochodzą. Dlatego niekiedy należy go suplementować pod kontrolą lekarza. Jak dowodzą eksperci, stężenie selenu we krwi można zwiększyć za pomocą różnych suplementów, to jednak tylko jedna jego forma - selenin sodu - może zapewnić ochronę przed wirusami.

W pracy, opublikowanej w ScienceDirect badacze z Instytutu Nauk o Żywności (Katedra Biotechnologii Żywności i Mikrobiologii) w warszawskiej SGGW wyjaśniają, że selenin sodu może wpływać na białka wirusa, uniemożliwiając mu penetrację zdrowej błony komórkowej. 

Właśnie w ten sposób selenin hamuje przenikanie wirusów do zdrowych komórek, przez co wirus nie jest już w stanie się powielać i przestaje być zakaźny. Jak twierdzą naukowcy, ten prosty związek chemiczny można - potencjalnie - wykorzystać w walce z koronawirusem SARS-CoV-2.

Ale to nie koniec. Polscy badacze sugerują, że w terapii COVID-19 można wykorzystać jeszcze jedną właściwość selenu: to, że pierwiastek ten zmniejsza powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych - a to zaburzenia krzepnięcia prowadzące do powstawania mikrozakrzepów są jedną z istotnych przyczyn śmierci osób chorych na COVID-19 .

Jak czytamy w pracy, zamieszczonej w ScienceDirect: " Uważamy, że zastosowanie seleninu sodu w terapii przeciwzakrzepowej może zmniejszyć ryzyko tworzenia się skrzepów krwi (tworzenie polimerów wielkocząsteczkowych - parafibryny) u pacjentów z COVID-19, szczególnie narażonych na ciężki przebieg".

Mimo, że selen może odgrywać znaczącą rolę zarówno w zapobieganiu zakażeniom, jak i w leczeniu COVID-19, może również wzmacniać pozytywny wpływ niektórych witamin na zdrowie (w tym witaminy D), nie należy suplementować go na własną rękę: jego nadmiar może być bowiem toksyczny.

Posłuchaj o właściwościach i działaniu witaminy D. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Czy warto stosować suplementy diety

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE