Niedrogi suplement diety hamuje COVID-19? Polskie badanie
Wzmacnia odporność, wspomaga pracę tarczycy, w pewnym stopniu zapobiega depresji, chorobom serca, a nawet nowotworom. Najnowsze badania polskich naukowców z warszawskiej SGGW sugerują, że może mieć również wpływ na przebieg zakażeń wywoływanych przez nowego koronawirusa. Jednak choć dostępny jest w każdej aptece, nie należy go suplementować na własną rękę.
O co chodzi? O selen, który - jeśli hipotezy badaczy się potwierdzą - może wkrótce stać się jednym ze skutecznych preparatów zmniejszających ryzyko śmierci z powodu COVID-19.
Selen jest jednym z mikropierwiastków, niezbędnych nam do życia. W ludzkim organizmie pełni szereg ważnych ról. Niedobór selenu może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, wśród których wymieniane są m.in. choroby immunologiczne, niewydolność serca, nowotwory.
Stężenie selenu w produktach spożywczych różni się w zależności od obszaru geograficznego, z jakiego pochodzą. Dlatego niekiedy należy go suplementować pod kontrolą lekarza. Jak dowodzą eksperci, stężenie selenu we krwi można zwiększyć za pomocą różnych suplementów, to jednak tylko jedna jego forma - selenin sodu - może zapewnić ochronę przed wirusami.
W pracy, opublikowanej w ScienceDirect badacze z Instytutu Nauk o Żywności (Katedra Biotechnologii Żywności i Mikrobiologii) w warszawskiej SGGW wyjaśniają, że selenin sodu może wpływać na białka wirusa, uniemożliwiając mu penetrację zdrowej błony komórkowej.
Właśnie w ten sposób selenin hamuje przenikanie wirusów do zdrowych komórek, przez co wirus nie jest już w stanie się powielać i przestaje być zakaźny. Jak twierdzą naukowcy, ten prosty związek chemiczny można - potencjalnie - wykorzystać w walce z koronawirusem SARS-CoV-2.
Ale to nie koniec. Polscy badacze sugerują, że w terapii COVID-19 można wykorzystać jeszcze jedną właściwość selenu: to, że pierwiastek ten zmniejsza powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych - a to zaburzenia krzepnięcia prowadzące do powstawania mikrozakrzepów są jedną z istotnych przyczyn śmierci osób chorych na COVID-19 .
Jak czytamy w pracy, zamieszczonej w ScienceDirect: " Uważamy, że zastosowanie seleninu sodu w terapii przeciwzakrzepowej może zmniejszyć ryzyko tworzenia się skrzepów krwi (tworzenie polimerów wielkocząsteczkowych - parafibryny) u pacjentów z COVID-19, szczególnie narażonych na ciężki przebieg".
Mimo, że selen może odgrywać znaczącą rolę zarówno w zapobieganiu zakażeniom, jak i w leczeniu COVID-19, może również wzmacniać pozytywny wpływ niektórych witamin na zdrowie (w tym witaminy D), nie należy suplementować go na własną rękę: jego nadmiar może być bowiem toksyczny.
Polecany artykuł: