Nie rezygnuj z mycia zębów o tej porze. To może znacznie wydłużyć życie

2022-07-05 13:29

Zdrowie jamy ustnej to coś więcej niż piękny, śnieżnobiały uśmiech i brak przykrego zapachu z ust. Jej stan jest odzwierciedleniem ogólnej kondycji naszego organizmu, dlatego tak warto się o nią troszczyć. Co więcej, naukowcy odkryli niezwykle ciekawy związek między dbałością o uzębienie a długością życia. W tym wszystkim odgrywa kluczową rolę pora dnia, w jakiej myjemy zęby.

Mężczyzna i kobieta myją zęby w łazience
Autor: Getty Images

Zespół naukowców z University of Buffalo w Stanach Zjednoczonych przeprowadził w 2017 roku badanie, w którym chciał sprawdzić, czy to jak dbamy o zdrowie jamy ustnej, przekłada się na długowieczność. W tym celu uczeni przenalizowali dane 5611 osób starszych, którzy zmarli w latach 1992-2009. Uwzględnili też wiele różnych czynników m.in. płeć, wskaźnik masy ciała (BMI), wykształcenie, palenie tytoniu i historia przewlekłej choroby.

Higiena jamy ustnej a długowieczność

Co ciekawego wywnioskowali badacze? Otóż to, że pora mycia zębów ma znaczenie. Mycie zębów wieczorem, tuż przed położeniem się spać powiązane jest z długowiecznością. Inne dobre nawyki w higienie jamy ustnej, takie jak nitkowanie zębów i regularne wizyty u dentysty wpływały również na długowieczność badanych. Okazało się, że brak leczenia stomatologicznego w ciągu roku zwiększył ryzyko zgonu o 30-50 proc. A z kolei unikanie mycia i nitkowania zębów wieczorem oznaczało o 20-35 proc. wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Utrata zębów jest nie tylko problemem estetycznym. Niedostateczna higiena jamy ustnej i choroby dziąseł mogą doprowadzić zarówno do wypadania zdrowych zębów, jak i zakażeń, które mogą zagrażać zdrowiu całego organizmu. To też wpływa na śmiertelność. Według najnowszych badań osoby bezzębne mają o 30 proc. wyższe ryzyko zgonu w porównaniu z osobami z co najmniej 20 zębami.

Jakiś czas temu zostały opublikowane badania w czasopiśmie "Community Dentistry and Oral Epidemiology", z których wynika, że prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej sprzyja dłuższemu życiu. Naukowcy wywnioskowali, że 70-letnie osoby z co najmniej 20 zębami miały większą szansę na dłuższe życie niż osoby, które miały znaczne braki w uzębieniu.

Wyniki najnowszego badania ukazały się na łamach "Journal of Aging".

Pierwszy raz u dentysty

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Podstawą domowej higieny jamy ustnej jest mycie zębów dwa razy dziennie. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Takie są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Większość ekspertów radzi, by szczotkować zęby przez dwie, trzy minuty. O jakich nawykach w dbaniu o uzębienie warto pamiętać? Zalicza się do nich m.in.:

  • mycie zębów po każdym posiłku, również w pracy,
  • używanie nici dentystycznej i płynu do płukania ust,
  • uczęszczanie na wizyty kontrolne u stomatologa,
  • ograniczenie spożywania słodkich pokarmów i napojów słodzonych.

Właściwa troska o zęby korzystnie wpłynie nie tylko na stan jamy ustnej, ale cały organizm. Naukowcy udowodnili, że wskaźniki zdrowia jamy ustnej są powiązane z występowaniem chorób serca, cukrzycy i demencji.