Nanocząsteczki złota wyleczą uszkodzone serce? Przełomowa terapia

2022-03-16 8:49

Spryskanie uszkodzonych tkanek serca nanocząsteczkami złota i peptydów może pomóc je wyleczyć - takiego zdania są naukowcy z Uniwersytetu w Ottawie. Badacze uważają, że technologia natryskiwania wykorzystująca niestandardowe nanocząsteczki jednego z najcenniejszych metali ma ogromny potencjał terapeutyczny, a jej wykorzystanie może pomóc uratować wiele żyć. Na czym polega ta metoda?

Nanocząsteczki złota wyleczą uszkodzone serce? Przełomowa terapia
Autor: Getty Images

Choroby sercowo-naczyniowe to główna przyczyna zgonów na całym świecie. Z kolei jednym z najczęstszych zabiegów, który wykonywany jest u osób chorujących na serce, jest operacja pomostowania tętnic wieńcowych (tzw. by-passy), które likwidują zwężenia w tętnicach unaczyniających serce.

Przyczyną tych zwężeń są blaszki miażdżycowe odkładające się w ścianach tętnic. Jeśli zabieg założenia by-passów nie zostanie przeprowadzony w odpowiednim momencie, złogi miażdżycowe mogą doprowadzić do zatkania tętnicy i do zawału serca, będącego stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Dopływ krwi do mięśnia sercowego po zawale serca mogą przywrócić odpowiednie zabiegi chirurgiczne, jednak wyzwaniem często pozostaje przywrócenie funkcji serca, w tym przewodnictwa elektrycznego.

To właśnie temu zagadnieniu bliżej przyjrzeli się autorzy przełomowego badania, profesorowie nadzwyczajni Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Ottawie - dr Emilio Alarcon i dr Erika Suuronena.

Naukowcy przetestowali na myszach nowatorską terapię wykorzystującą cząsteczki nanozłota, wysoce reaktywne chemiczne i niewykrywalne dla ludzkiego oka. W terapii wykorzystali bardzo niskie stężenie zmodyfikowanych peptydami nanocząsteczek złota wytworzonych w laboratorium.

Spryskali nimi równomiernie uszkodzone tkanki serca myszy laboratoryjnych, wykorzystując do tego celu zminiaturyzowany aparat natryskowy. Dalsze badania wykazały, że terapia natryskowa spowodowała wzrost czynności serca i jego przewodnictwa elektrycznego, a przy tym złoto nie wniknęło bezpośrednio do narządu. Co ciekawe, kolejne powtórki eksperymentu dały dokładnie taki sam efekt.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Jak wyjaśnia dr Emilio Alarcon, dane nie tylko sugerują, że działanie nanoterapeutyku w sprayu jest wysoce skuteczne, ale jego zastosowanie jest znacznie prostsze niż innych metod regeneracyjnych stosowanych w leczeniu zawału serca.

Zespół badawczy dostosowuje obecnie tę technologię do możliwości przetestowania jej na większych zwierzętach, w tym na świniach, których serca są zbliżone budowę anatomiczną do serc ludzkich.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki