Myślisz, że dwa metry odstępu cię ochronią? Błąd! Koronawirus przenosi się dużo dalej!

2020-04-06 13:24

Wszystko wskazuje na to, że obowiązujące obecnie dwa metry odstępu między ludźmi na ulicy powinny być znacznie większe. Tak przynajmniej twierdzi prof. Lydia Bourouiba z MIT w USA, która zawodowo zajmuje się "fizyką kichania". Czy konieczne więc będą zmiany w zaleceniach?

Myślisz, że dwa metry odstępu cię ochronią? Błąd! Koronawirus przenosi się dużo dalej!
Autor: Getty Images

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem rządu musimy zachować dwa metry dystansu do osoby, która stoi przed nami w kolejce do kasy czy stoi na przystanku autobusowym. Ma to nam zapewnić bezpieczeństwo względem koronawirusa, którym może być zarażony ktoś stojący nieopodal - nawet, jeśli nie ma jeszcze objawów choroby.

Problem jednak w tym, że - jak dowiodły badania, jakie przeprowadziła prof. nadzwyczajny Lydia Bourouiba z Massachusetts Institute of Technology w USA, jeśli ktoś taki kaszlnie lub kichnie, wirus wraz z kropelkami wydzieliny przeniesie się na znacznie dalszą odległość - nawet do 8 metrów.

Badaczka na co dzień zajmuje się badaniem dynamiki płynów, bada również interakcje, jakie zachodzą między patogenem, a wydzielinami, obszarem jej zainteresowań jest również "fizyka kichania" i epidemiologia. Wyniki swojego doświadczenia opisała w czasopiśmie "Journal of the American Medical Association”.

W artykule czytamy, że choć sama idea dystansu społecznego jest jak najbardziej słuszna, to obowiązujące dziś zalecenia należy zmienić, gdyż stosowane obecnie modele obrazujące drogi przenoszenia się wirusów między ludźmi opierają się na modelu przenoszenia chorób, który opracowano jeszcze w latach 30. XX wieku, i który jest zbyt uproszczony jak na obecne standardy.

Zdaniem badaczki ostatnie badania wykazały, że w trakcie wydechu, kichnięcia czy kaszlu z ust i nosa wydobywają się nie tylko kropelki wydzieliny, ale przede wszystkim chmury gazu, w których wirują skupiska kropelek o różnych rozmiarach. I właśnie w ten sposób wirus może krążyć w powietrzu i przenosić się na dużo większe odległości. 

To, jak daleko mogą przenieść się cząsteczki wirusa podczas mówienia, oddychania i kichania obrazuje poniższy film:

W zależności od wilgotności i panującej w otoczeniu temperatury przenoszą się one znacznie dalej, niż sądzono, są również w stanie przetrwać w powietrzu nawet tysiąc razy dłużej (z ułamka sekundy do minuty).

Jak podkreśla badaczka, problem w tym, że do końca nie wiadomo, co jest "bezpiecznym dystansem", dlatego powinniśmy trzymać się tak daleko od innych, jak to tylko możliwe, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach.

Kaszlesz lub kichasz? Zobacz jak to robić prawidłowo, by nie narażać innych: 

Jak kasłac lub kichać
Autor: redakcja

Czytaj także: