Masz alergię i swędzą cię oczy? Unikaj ich dotykania w czasie pandemii!

2020-05-12 10:04 Małgorzata Wójcik, źródło: FOX News

Jeśli jesteś alergikiem i swędzą cię oczy, uważaj! Dotykając oczu i trać je, przenosisz na nie groźne patogeny, także koronawirusa. Naukowcy stwierdzili, że infekcja ta przenosi się przez oczy bardziej niż SARS czy ptasia grypa.

Alergicy z uczuleniem na pyłki powinni być bardzo ostrożni i unikać dotykania oczu, nawet gdy bardzo ich swędzą i dokuczają. Zespół naukowców z Hongkongu, cytowany przez stacje Fox News potwierdził, że oczy są kluczową drogą dla zakażenia koronawirusem.

Specjaliści odkryli, że wskaźnik przenikalności przez oczy jest dużo wyższy niż w przypadku innych znanych wirusów, np. ptasiej grypy czy zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS.

Spis treści

 1. Koronawirus często dostaje się przez oczy
 2. Maseczka to nie wszystko
 3. Jesteś alergikiem? Nie trzyj oczu!

Koronawirus często dostaje się przez oczy

Koronawirus powodujący chorobę COVID-19, prawie 100 razy skuteczniej niż wymienione wirusy atakuje ludzką spojówkę, która jest cienką, przejrzystą tkanką pokrywającą gałkę oczną i wewnętrzną powierzchnię powiek (skuteczniej niż SARS atakuje także górne drogi oddechowe).

Dr Michael Chan Chi-wai, który kierował zespołem badawczym w School of Public Health w Hongkongu, powiedział że to wyjaśnia szybsze rozprzestrzenianie się COVID-19 w porównaniu do SARS. Badanie to podkreśla również fakt, że oczy mogą być ważną drogą infekcji u pacjentów z COVID-19.

Czytaj: Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy i leczenie

Jak można zarazić się koronawirusem z Chin?

Maseczka to nie wszystko

Badania chińskiego naukowca pojawiły się niemal równolegle do innych danych, pochodzących z Włoch, które mówią, że koronawirus był obecny w oczach pacjentów wyzdrowiałych z COVID dużo dłużej niż w ich płucach czy nosie. 

Ustalenia zespołu z Hongkongu potwierdzają więc to, jak ważne jest unikanie dotykania oczu brudnymi rękami, a także pokazują, że maseczka i rękawiczki to w dobie pandemii nie wystarczające zabezpieczenie. Konieczne są również okulary ochronne, zwłaszcza dla pracowników medycznych mających kontakt z koronawirusem. 

Jesteś alergikiem? Nie trzyj oczu!

Jeśli masz alergię na pyłki traw i drzew, to o tej porze roku przechodzisz przez piekło. Oczy podrażnione z powodu uczulenia swędzą, pieką, są zaczerwienione i opuchnięte. W takiej sytuacji trudno powstrzymać się od ich tarcia, a to właśnie jedna z czynności, których nie tylko w dobie pandemii powinieneś unikać.  

Dotykając oczu brudnymi rekami możesz przenieść na nie zanieczyszczenia i drobnoustroje chorobotwórcze, także koronawirusa.

Dlatego, jeśli masz alergię i swędzą cię oczy:

 • stosuj krople przweciwhistaminowe, które złagodzą świąd 

 • rób chłodne kompresy na oczy. Zmocz czysty, miękki ręcznik w wodzie, a następnie nałóż go na powieki

 • płucz oczy solą fizjologiczną

 • stosuj krople do oczu, tzw. sztuczne łzy, aby nawilżyć oczy i zmyć z nich alergeny

 • nie nos soczewek kontaktowych w czasie, gdy alergia dokucza ci najbardziej

 • noś okulary przeciwsłoneczne, które zmniejszają dostęp pyłków do oczu
 • unikaj kontaktu z alergenem - nie spaceruj w lesie i po parku
 • myj twarz i włosy - na dworze osiadają na nich alergeny. 

Czytaj: Alergia wziewna: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Przyłbica - gdzie kupić, cena, dezynfekcja. Przyłbica zamiast maseczki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE