Maria Prokop z chorobą walczyła kilka lat. "Prawie straciłam życie"

2022-11-05 9:23

Maria Prokop przez lata żyła z dala od blasku fleszy. Dziś mówi o traumatycznych przeżyciach, z którymi musiała się zmierzyć. Kobieta cierpiała na nerwicę napadowo-lękową.

Maria Prażuch-Prokop z chorobą walczyła kilka lat. Prawie straciłam życie
Autor: Instagram Maria Prażuch-Prokop miała nerwicę napadowo-lękową. "Prawie straciłam życie"

Maria Prokop jest joginką i jedną z cenionych ekspertek prawidłowego oddychania. Od kilkunastu lat jest także żoną znanego prezentera Marcina Prokopa. W ostatnim wywiadzie opowiedziała o swoich zmaganiach z poważną chorobą, jaką jest nerwica napadowo-lękowa.

Maria Prokop szczerze o nerwicy napadowo-lękowej

Pierwszy raz o chorobie Maria Prokop opowiedziała w lutym tego roku. Teraz udzieliła wywiadu w programie "Miasto Kobiet" i zdradziła nieco więcej o schorzeniu, z jakim się zmagała. Joginka wyjaśniła, że swoją chorobę wyhodowała sama.

Stres, z jakim zmagała się na co dzień, doprowadził do zniszczenia jej organizmu. - Biegłam półmaraton i nie dobiegłam do końca. Zemdlałam, straciłam przytomność, prawie straciłam życie. Na szczęście karetka mnie zgarnęła i wylądowałam w szpitalu – powiedziała.

Jednak nawet ta sytuacja nie zwróciła uwagi Prokop na problemy zdrowotne. Kobieta wyznała: "Ja myślałam o pracy. Kumulacja tego zdarzenia, która spowodowała u mnie PTSD, czyli zespół stresu pourazowego".

Stres: jak go zwalczyć?

Żona Marcina Prokopa z chorobą walczyła ponad 3 lata

Kobieta przyznała, że była w bardzo ciężkim stanie i potrzebowała pomocy. Z problemami zmagała się ponad trzy lata. Jednak zdołała pokonać chorobę.

Udało jej się to dzięki pomocy specjalistów, farmakoterapii i pracy nad oddechem. Zdaniem joginki – tylko połączenie tych trzech rzeczy zadziałało, bo gdyby każdą z nich praktykowała osobno, nie uzyskałaby zamierzonego efektu.

Nerwica napadowo-lękowa jest zaburzeniem zdrowia psychicznego. W przebiegu schorzenia silne napięcie i lęk wywołują objawy somatyczne, które wpływają ma funkcjonowanie danej osoby. W leczeniu nerwicy napadowo-lękowej stosuje się zazwyczaj połączenie farmakoterapii i psychoterapię.

Znajdujesz się w trudnej sytuacji? Potrzebujesz porozmawiać z psychologiem? Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 22 22 całodobowego Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie.