Leki przeciwcukrzycowe zmniejszają smiertelność u osób z cukrzycą o połowę

2017-06-27 14:44
Leki przeciwcukrzycowe zmniejszają smiertelność u osób z cukrzycą o połowę
Autor: thinkstockphotos.com Stosowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych nowej generacji, tzw. flozyn u pacjentów z cukrzycą typu 2 zmniejsza śmiertelność o 51%.

Stosowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych nowej generacji, tzw. flozyn u pacjentów z cukrzycą typu 2 zmniejsza śmiertelność o 51%, a ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności serca o 39% - takie  wnioski  płyną z  badania 300 tysięcy pacjentów z sześciu krajów, przeprowadzonego przez firmę AstraZeneca.

Obniżenie śmiertelności o 51% i ryzyka hospitalizacji powodu niewydolności serca o 39% to bardzo znacząca, pozytywna zmiana w obrazie potencjalnych powikłań cukrzycy typu 2. Flozyny, czyli inhibitory SGLT-2 to grupa leków doustnych, które umożliwiają nerkom obniżenie poziomu glukozy we krwi i usunięcie jej nadmiaru wraz z moczem. W konsekwencji poziom cukru we krwi zmniejsza się, nadmiar kalorii jest usuwany, a masa ciała chorego się obniża.

- Dane z tzw. codziennej praktyki lekarskiej pochodzące od setek tysięcy pacjentów utwierdzają nas w przekonaniu, że inhibitory SGLT-2, tzw. flozyny zmniejszają śmiertelność i liczbę epizodów sercowo-naczyniowych. Korzyści odnieśli także pacjenci bez wcześniejszej diagnozy choroby niedokrwiennej serca i z umiarkowanym ryzykiem sercowo-naczyniowym. To ważne informacje dla lekarzy opiekujących się pacjentami z cukrzycą w Polsce i w innych krajach – podkreśla prof. Maciej Małecki, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJCM.

Wyniki badania przeprowadzonego przez AstraZeneca w ramach rzeczywistej praktyki klinicznej, czyli codziennej praktyki lekarskiej stosowania leków z grupy tzw. flozyn niosą wielką nadzieję. - Siła badań prowadzonych w ramach rzeczywistej praktyki klinicznej jest ogromna. Wynika to przede wszystkim z wielkiej liczebności oraz metod statystycznych, które pozwalają na uniknięcie błędu. Nie ma obecnie podobnych, randomizowanych badań dotyczących tej grupy leków o takiej sile i nie dotyczy to tylko leków diabetologicznych, ale także szeroko pojętej farmakologii – mówi prof. dr hab. Stefan Grajek, Kierownik I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Warto wiedzieć

Na całym świecie na cukrzycę choruje obecnie około 415 milionów dorosłych. Szacuje się, że do 2040 roku liczba ta wzrośnie do 642 milionów (1 na 10 dorosłych). W Polsce chorych jest ok. 3, 5 mln osób, z czego 1/3 nie jest zdiagnozowana. Choroby układu sercowo-naczyniowego to główne powikłania cukrzycy. Ryzyko wystąpienia niewydolności serca u osób z cukrzycą typu 2 jest dwu-, a nawet trzykrotnie wyższe niż pozostałych osób. W tej grupie wyższe jest również ryzyko zawału serca lub udaru mózgu, a około 50% zgonów u osób z cukrzycą typu 2 jest spowodowanych właśnie chorobami układu sercowo-naczyniowego. Ograniczenie ryzyka ich rozwoju ma dla chorych ogromne znaczenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.