Substancja, która hamuje zakażenie koronawirusem pochodzi od krewetek

2020-04-03 16:52 Katarzyna Hubicz

Krakowscy naukowcy ogłosili przełom w badaniach nad lekiem: stworzyli obiecującą substancję aktywną, która hamuje rozwój zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To pierwszy krok na drodze do przygotowania skutecznego lekarstwa. A wszystko dzięki krewetkom - to właśnie od nich (ewentualnie od grzybów) pochodzi substancja potrzebna do wykonania leku.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłosili, że udało im się stworzyć substancję, która silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. 

- Opracowana przez nas substancja jest innowacyjna w skali świata – powiedział Polskiej Agencji Prasowej wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. To związek chemiczny, polimer o nazwie HTCC stworzony na bazie chitozanu - substancji otrzymywanej z krewetek lub grzybów.

Badacze wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike, tworzącym "koronę" wirusa i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji - wnikanie wirusa do komórki.

Interdyscyplinarny zespół naukowców pracuje pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki (Wydział Chemii UJ).

Prace były prowadzone z wykorzystaniem nie tylko standardowego modelu komórkowego, ale również zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). Jest to jeden z najdoskonalszych modeli - podkreślają autorzy badań.

Naukowcy potrzebują teraz partnera komercyjnego lub instytucjonalnego, który zająłby się badaniami wdrażającymi wykorzystanie nowej substancji w klinikach. HTCC jest opatentowana, była wcześniej testowana na zwierzętach. Do stosowania u ludzi nie jest jednak zatwierdzona. Wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc.

Jak się ustrzec przed koronawirusem?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Jowita71
|

Czegoś nie rozumiem. Od zwierząt domowych nie możemy się tym podobno zarazić, ani one nie chorują na COVID-19. Jednak wirus, według oficjalnych danych, pochodzi od nietoperza - zwierzęcia. Teraz czytam, że lek był testowany na zwierzętach, czyli działanie samego wirusa też było testowane na nich. Lek działa w ten sposób, że u myszy nie ma zmian w płucach. To znaczy, że w końcu COVID-19 wywołuje zmiany w płucach zwierząt - w tym domowych, czy nie?

Brawo
|

Brawo, tak trzymać!