Substancja, która hamuje zakażenie koronawirusem pochodzi od krewetek

2020-04-03 16:52

Krakowscy naukowcy ogłosili przełom w badaniach nad lekiem: stworzyli obiecującą substancję aktywną, która hamuje rozwój zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To pierwszy krok na drodze do przygotowania skutecznego lekarstwa. A wszystko dzięki krewetkom - to właśnie od nich (ewentualnie od grzybów) pochodzi substancja potrzebna do wykonania leku.

Czy uratuje nas lek z krewetek? Naukowcy już nad nim pracują
Autor: Getty Images

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłosili, że udało im się stworzyć substancję, która silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. 

- Opracowana przez nas substancja jest innowacyjna w skali świata – powiedział Polskiej Agencji Prasowej wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. To związek chemiczny, polimer o nazwie HTCC stworzony na bazie chitozanu - substancji otrzymywanej z krewetek lub grzybów.

Badacze wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike, tworzącym "koronę" wirusa i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji - wnikanie wirusa do komórki.

Interdyscyplinarny zespół naukowców pracuje pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej (Małopolskie Centrum Biotechnologii) oraz prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki (Wydział Chemii UJ).

Prace były prowadzone z wykorzystaniem nie tylko standardowego modelu komórkowego, ale również zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). Jest to jeden z najdoskonalszych modeli - podkreślają autorzy badań.

Naukowcy potrzebują teraz partnera komercyjnego lub instytucjonalnego, który zająłby się badaniami wdrażającymi wykorzystanie nowej substancji w klinikach. HTCC jest opatentowana, była wcześniej testowana na zwierzętach. Do stosowania u ludzi nie jest jednak zatwierdzona. Wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc.

Jak się ustrzec przed koronawirusem?

Polecamy także: