Koronawirus a ginekologia, odczulanie czy szczepienia - sprawdź, co robić?

2020-03-23 18:25

W czasach, kiedy ryzyko zagrożenia zarażeniem koronawirusem jest ogromne, należy ograniczyć do minimum wszystkie aktywności, także te związane z korzystaniem ze służby zdrowia.

Wizyta u ginekologa: jak się przygotować?
Autor: thinkstockphotos.com Wizyta u ginekologa co pół roku, nawet gdy czujesz się dobrze i nic cię nie niepokoi, to ideał. Tymczasem wiele z nas unika jej jak ognia, często dlatego, że nie wie, jak się do niej przygotować. Czy wskazana jest depilacja przed wizytą u ginekologa? Czy miesiączka przeszkadza w badaniu ginekologicznym? I jak długo przed wizytą należy powstrzymywać się od współżycia? Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u ginekologa.

Zalecenia towarzystw naukowych i ekspertów w czasie stanu epidemii obejmują wszystkich, bez wyjątków. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń WHO oraz organów rządowych, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Przypominamy najważniejsze zasady:

1. Odroczenie szczepień i bilansów

Zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia i NFZ wszystkie szczepienia dzieci oraz bilanse są odroczone. W przypadku choroby należy kontaktować się z przychodnią telefonicznie. Lekarz zadzwoni do pacjenta i wspólnie ustalone zostanie dalsze postępowanie.

Warto wiedzieć: Teleporada - krok po kroku

2. Koronawirus a SOR lub pogotowie

NIE WOLNO zgłaszać się na SOR lub do nocnego punktu opieki zdrowotnej. Należy bezwzględnie w pierwszej kolejności zadzwonić do sanepidu, aby dowiedzieć się o szczegóły dalszego postępowania.

W przypadku wezwania karetki pogotowia należy mówić prawdę o stanie zdrowia.

Więcej >>> Nie kłam medykowi - konsekwencje poniesie każdy z nas <<<

3. Ginekolog a koronawirus

Planowane wizyty kontrolne powinny zostać odwołane. Ginekolog nie ratuje życia kontrolną cytologią. Do ginekologów powinno się chodzić tylko w nagłych przypadkach - krwawień lub innych stanów nagłych.

Kobiety w ciąży:

Ciąża a koronawirus
Autor: Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników Zachowanie kobiet ciężarnych w czasie pandemii

4. Dermatologia i medycyna estetyczna a koronawirus

Zaleca się czasowe odwołanie wszystkich wizyt - jeśli nie są one niezbędne dla życia pacjentów. 

5. Koronawirus a odczulanie

Zaleca się odłożenie w czasie kolejnych dawek szczepionki. Natomiast pacjenci przyjmujący leczenie doustne powinni nadal je kontynuować.

6. Reumatologia a koronawirus

Zaleca się, o czym przypomina dr Łukasz Durajski na swojej stronie Doktorek radzi:

Reumatologia a koronawirus
Autor: Polskie Towarzystwo Raumetologiczne Reumatologia a koronawirus

Odpowiednie zachowanie w czasie pandemii jest niezwykle ważne dla ograniczenia zakażeń koronawirusem, a tym samym przełoży się to na nieprzeciążenie służby zdrowia. 

Polecamy: Przedstawiciele zawodów medycznych apelują do rządu: wkrótce po prostu nas zabraknie

Jak zachowywać się wobec chorych na koronawirusa?

- Wobec osób zakażonych i chorych powinniśmy ( z poszanowaniem wszelkich zasad wynikających z dążenia do nie rozprzestrzeniania się wirusa), zachowywać tą samą postawę zrozumienia i wsparcia. Pamiętajmy, że osoby te doświadczają nie tylko skutków choroby, ale także emocjonalnych i osobistych skutków jej wystąpienia.

Poszukując informacji na temat pandemii wirusa COVID-19 powinniśmy korzystać z wiarygodnych źródeł. Szerzenie informacji niepotwierdzonych, wyolbrzymionych poza granice rozsądku nie służy nikomu - zaleca z kolei Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Koronawirus - fakty i mity

Doktorek radzi, czyli doktor Łukasz Durajski opowiada o faktach i mitach, którymi obrósł koronawirus:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki