Kolonie bez odwiedzin, z ograniczoną liczbą dzieci

2020-05-29 11:28 Małgorzata Wójcik

MEN opublikowało wytyczne, które będą obowiązywały w tym roku podczas organizacji wypoczynku wakacyjnego dzieci i młodzieży. Nie będzie odwiedzin rodziców, ministerstwo zapowiada też ograniczenie liczby dzieci w kolonijnych grupach.

Ministerstwo wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym opracowało wytyczne dla organizatorów zbiorowych wyjazdów wakacyjnych dla dzieci i młodzieży. Nowe zasady mają zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Czy kolonie w ogóle się odbędą?

Jeszcze do niedawna nie było w ogóle wiadomo, czy dzieci pojada w tym roku na kolonie i obozy. Decyzja o zgodzie na organizowanie wyjazdów zbiorowych jeszcze nie zapadła. 25 maja, w radiu TOK FM minister Szumowski powiedział, że ostateczną decyzję poznamy najprawdopodobniej za dwa tygodnie, gdy wygaszone zostaną ogniska epidemii.

Znamy wytyczne MEN

Tymczasem MEN wydał już wytyczne dla organizatorów wyjazdów zbiorowych. Jak czytamy na stronie ministerstwa, nowe wytyczne zakładają, że  wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia.

Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2 na 1 osobę. Z pomieszczenia należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować czy wyczyścić.

W trakcie kolonii czy obozy nie będzie możliwości odwiedzin u dziecka. Wszystko po to. aby ograniczyć odwiedziny ze strony osób z zewnątrz.

Po wyjeździe grupy w ośrodku powinna być przeprowadzona dezynfekcja. Organizator wypoczynku zobowiązany jest do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice – czytamy w wytycznych.

Nowe zasady dotyczą również wydawania posiłków, które powinny odbywać się zmianowi, aby ograniczyć kontakt miedzy grupami dzieci. Po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł.

Czytaj: Bon turystyczny 1000 plus na wakacje: kto go dostanie, a kto nie? Czy bony można łączyć?

Wakacje od 15 czerwca! Które państwo już czeka na turystów?

Rabaty, gratisy i dopłaty do wakacji za granicą. Zobacz, z czego możesz skorzystać?

Harcerze gotowi do wyjazdu

Czekając na ostateczne decyzje rządu do wyjazdu przygotowują się również harcerze. Niektóre drużyny zdecydowały się na organizację półkolonii, inne na obozy, które będą jednak trwały krócej niż zazwyczaj. Już teraz wiadomo, że obozy - jeśli się odbędą - ze względów bezpieczeństwa odbywać się będą w innych warunkach. 

„Zwracamy szczególną uwagę, aby poprzez specjalne narzędzia logistyczne i zwiększony reżim sanitarny na obozach i koloniach, zminimalizować ryzyko przenoszenia wirusa przez jego uczestników i kadrę. Ograniczymy kontakty uczestników z osobami spoza obozu, wykluczone będą m.in. odwiedziny obozów przez rodziców i inne osoby. (...) – czytamy w liście naczelnictwa ZHR do rodziców harcerek i harcerzy.

- Jesteśmy przekonani, że niewielkie liczebnie obozy harcerskie i kolonie zuchowe, zorganizowane w lasach (lub miejscach odległych od ludzkich skupisk), a nawet odizolowane od nich, będą daleko bardziej bezpieczne aniżeli miasta, w których istnieje wiele różnorodnych możliwości kontaktów, a przez to zakażeń".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE