Bon turystyczny 1000 plus na wakacje: kto go dostanie, a kto nie? Czy bony można łączyć?

2020-05-20 12:15 Katarzyna Hubicz

1000 zł na wakacje przyda się każdemu - ale nie każdy je dostanie. Zgodnie z założeniami projektu, wsparcie w postaci bonu turystycznego 1000 + będzie przysługiwało określonej grupie osób. Kto dostanie bon, a kto nie? I czy zgromadzone na nich środki będzie można łączyć?

Bon turystyczny 1000 + to póki co jeszcze projekt, ale już wzbudza mnóstwo zainteresowania. Przypomnijmy więc: ma to być wsparcie dla polskiej turystyki, a zarazem pomoc dla osób, które w tym roku nie mogą sobie pozwolić na wyjazd na wakacje.

W tym roku wsparcie 1000 + na wyjazdy turystyczne udzielone będzie ponad 7 milionom osób. W tym roku będzie w 90 procentach sfinansowany z budżetu państwa, a 10 procent to będzie wkład własny pracodawcy. Na realizację programu rząd przeznaczy 7 miliardów zł z budżetu państwa.

Pieniędzy tych nie dostaniemy na konto: osoby, którym będzie przysługiwał bon 1000+, otrzymywałyby kartę przedpłaconą, którą mogłyby płacić za pakiety usług turystycznych, ale wyłącznie w Polsce - za pomocą bonu turystycznego 1000+ nie można będzie płacić za wyjazdy zagraniczne. Warunkiem skorzystania ze zgromadzonych na karcie środków byłoby to, że w pakiecie musiałyby znaleźć się  noclegi. Będzie nim można płacić wyłącznie w obiektach, które mają terminale i honorują karty płatnicze.

Kto dostanie bon turystyczny 1000 +?

Z rządowego projektu wynika, że będą to wyłącznie osoby:

  • zatrudnione na umowę o pracę
  • zarabiające mniej, niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie (minister Jadwiga Emilewicz wyjaśniła, że będzie to kwota 5200 zł brutto).

Jeśli w rodzinie kilka osób spełnia warunki otrzymania takiego bonu (np. rodzice i pracujące dziecko), każda z nich może złożyć wniosek o bon turystyczny 1000+ i każda go otrzyma.
Bon będzie imienny, a wstępny projekt zakłada, że środki z bonów można będzie łączyć.

Kto nie dostanie bonu turystycznego 1000+? Nie ma jeszcze ostatecznych wytycznych, jednak zgodnie z informacjami, jakie podano do tej pory, można spodziewać się, że bonu 1000+ nie dostaną osoby samozatrudnione, a także zatrudnione na innych umowach niż umowa o pracę.

Nie otrzymają go również te osoby, które zatrudnione są na umowie o pracę,  jednak ich miesięczne wynagrodzenie przekracza wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Odwołujemy wakacje! Koronaporadnik "Będzie dobrze" Adama Federa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE