Te maski zwiększają ryzyko zakażenia koronawirusem! Też ich używasz?

2020-05-17 15:50 Katarzyna Hubicz

Funkcja ułatwiająca oddychanie w maseczce zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem - alarmują władze miasta San Francisco, które zakazały mieszkańcom używać masek z przednim zaworem wydechowym. O jakie maski chodzi i dlaczego mogą być groźne?

Maseczki z przednim zaworem wydechowym (model N95) to jeden z popularniejszych modeli maseczek ochronnych na świecie. Powód jest prosty: zawór wydechowy, jak sugeruje sama jego nazwa, ułatwia oddychanie w maseczce, co - jak wiadomo - wcale nie jest takie proste. Zawór ten w większości masek tego typu jest jednokierunkowy, co oznacza, że wypuszcza powietrze podczas wydechu - ale tym samym otworem powietrze nie wpadnie już, kiedy robimy wdech.

Maski te chronią więc ich użytkowników przed zarażeniem się koronawirusem. I to dosyć skutecznie: badanie, przeprowadzone w 2008 r przez holenderskich naukowców wykazało, że odpowiednio dopasowane maski N95 zapewniały osobom dorosłym ochronę na poziomie około 50 razy wyższym, niż maseczki domowej roboty i około 25 razy wyższym,  niż jednorazowe maski chirurgiczne.

Ale takie maski mogą stanowić zagrożenie dla innych osób: jeśli ich użytkownik jest zarażony koronawirusem, to wraz z każdym wydechem, kichnięciem lub kaszlnięciem rozsiewa wirusy dookoła, narażając na niebezpieczeństwo ludzi, którzy znajdują się w jego pobliżu.  

Co z ludźmi, którzy nadal chcą używać takiej maski ze względu na to, że zapewniają bardzo wysoką ochronę? Im urzędnicy w San Francisco radzą, by po prostu zakleili taśmą lub kawałkiem materiału otwór wydechowy.

I przypominają jednocześnie, że takie maski powinny być noszone przede wszystkim przez pracowników medycznych, którzy mają kontakt z osobami zarażonymi, ale sami są zdrowi i nie ma ryzyka, że kogoś zarażą.

A strażacy opublikowali na Twitterze film, w którym pokazują, jak prawidłowo nosić maskę N95 z zewnętrznym zaworem oddechowym:

Szumowski o maseczkach. Przykre obserwacje ministra zdrowia

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE