Szczepionka na koronawirusa działa! Są wstępne wyniki badań

2020-05-19 7:36
Szczepionka na koronawirusa: kiedy będzie gotowa?
Autor: Getty Images Trwają prace nad eksperymentalną szczepionką na koronawirusa z Chin

O bardzo obiecujących wstępnych wynikach badań szczepionki przeciw Covid-19 poinformowała amerykańska firma Moderna Therapeutics. Po podaniu ochotnikom dawki szczepionki we krwi pojawił się odpowiedni poziom przeciwciał, nie wystąpiły natomiast poważne skutki uboczne.

Jak podała w komunikacie firma Moderna Therapeutics, szczegółowe informacje dotyczące przeciwciał dostępne są jak dotąd jedynie u pierwszych 8 z 45 uczestników badań, ale ich wyniki są obiecujące. Po dwóch tygodniach od podania pierwszej dawki szczepionki u wszystkich wykryto obecność przeciwciał, a po czternastu dniach od przyjęcia drugiej dawki (w sumie po 43 dniach od chwili pierwszej dawki), ich poziom był wyższy od tego występującego we krwi pacjentów po przebytej chorobie.

U trzech uczestników badania zanotowano skutki uboczne - zaczerwienienie w miejscu podania szczepionki (należeli oni do do grupy, która otrzymała największą dawkę, 250 mikrogramów). U wszystkich niepożądane efekty minęły samoistnie.

Jednocześnie firma opublikowała dane z poprzedniej fazy badań, przeprowadzonych na myszach. Wykazało ono, że przeciwciała wyprodukowane w reakcji na szczepionkę skutecznie uniemożliwiły ponowną infekcję wirusem.

Moderna już wcześniej - jako jedna z pierwszych na świecie - otrzymała zgodę amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) na rozpoczęcie drugiej fazy badań nad szczepionką na grupie 600 osób. Uruchomienie trzeciej fazy firma planuje na lipiec. Eksperci szacują, że ze względu na długość badań oraz produkcję szczepionki na Covid-19 na ogromną skalę, nie będzie ona prawdopodobnie dostępna przed końcem tego roku.

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]

Polecamy także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.