Kleszcze atakują również jesienią. Jak się przed nimi chronić? Lekarz radzi

2022-10-11 14:09

Choć wiosna i lato już dawno za nami, nie oznacza to, że kleszcze nie stanowią już dla nas zagrożenia. Mimo ochłodzenia pogody, powinniśmy chronić się przed tymi pajęczakami również jesienią, gdyż o tej porze roku są wciąż aktywne. Ekspert chorób zakaźnych z Baylor College of Medicine radzi, jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy jesienią.

Jesienna aura sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. To świetna okazja do spacerów po parkach oraz wyjazdów za miasto na grzybobranie. Jednak przebywanie na obszarach trawiastych i zalesionych, szczególnie pełnych wysuszonych liści, jest również środowiskiem, w którym lubią bytować kleszcze. Dlatego ważne, by się przed nimi skutecznie chronić.

„Przygotowanie i wdrożenie tych środków ostrożności pomoże złagodzić kontakt z wektorami, takimi jak kleszcze, i zmniejszy ryzyko zachorowania na choroby związane z tego typu ukąszeniami” - mówi dr Jill Weatherhead, adiunkt pediatrii, medycyny tropikalnej i chorób zakaźnych.

Żyję z boreliozą: “Byłam przeszczęśliwa. Wysyłałam smsy do synów, że wiem, co mi jest”

Doktor radzi, jak chronić się przed kleszczami jesienią

Przede wszystkim zadbaj o strój. Wybierając się na jesienny spacer nie odsłaniaj kostek ani szyi, gdyż to łatwa droga do przedostania się kleszczy na naszą skórę. Odzież warto również spryskać permetryną odstraszającą kleszcze lub specjalnymi środkami chroniącymi przed tymi pajęczakami.

Unikaj gęsto zarośniętych obszarów. Trzymaj się ścieżki i staraj się nie wchodzić w zarośla.

Po powrocie ze spaceru koniecznie obejrzyj swoje ciało. Szczególną uwagę poświęć ubraniom, ale też tym częściom ciała: sprawdź pachy, pas, kostki oraz linię włosów. Jeśli na spacer zabrałeś ze sobą swojego pupila, koniecznie obejrzyj także jego sierść.

Jeśli znajdziesz kleszcza, koniecznie usuń go jak najszybciej. „Im dłużej są karmione twoim ciałem, tym bardziej prawdopodobne jest, że przenoszą zakaźne patogeny” – mówi dr Weatherhead.

Te choroby przenoszą kleszcze

W Polsce żyje ok. 20 gatunków kleszczy. Szacuje się, że w zależności od regionu, od 10 do 40 proc. kleszczy jest nosicielami boreliozy. Jest ona najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze. Do jej charakterystycznych objawów można zaliczyć pojawienie się rumienia wędrującego. W miarę postępu choroby pojawiają się objawy grypopodobne, a także uciążliwe bóle stawów. Choroba ta może wpływać również na układ nerwowy.

Drugą co do częstości występowania chorobą odkleszczową jest kleszczowe zapalenie mózgu. Zachorowania na inne choroby, takie jak tularemia, anaplazmoza i babeszjoza, są sporadyczne.

Obecnie jedyną chorobą odkleszczową, przeciw której można się zaszczepić, jest kleszczowe zapalenie mózgu. Przeciw boleriozie szczepionki wciąż nie wynaleziono. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki