Japonia boi się kolejnej epidemii? Liczba chorych przekroczyła już 11 tysięcy
11 921 przypadków od początku roku, czyli dwa razy więcej niż w całym 2024 roku - w Japonii rośnie liczba zachorowań na krztusiec. Szczególnie niepokojący jest gwałtowny skok zachorowań odnotowany pod koniec kwietnia, kiedy to w ciągu jednego tygodnia zarejestrowano ponad 2,1 tys. nowych przypadków.

Z danych Japońskiego Instytutu Bezpieczeństwa Zdrowotnego (JIHS) wynika, że liczba pacjentów w ujęciu tygodniowym (do 27 kwietnia) była najwyższa od 2018 roku, kiedy rozpoczęto obecną metodę ewidencjonowania.
Zaznaczono również, że od pięciu tygodni nieprzerwanie notuje się kolejne rekordy zachorowań. Najwięcej – 142 przypadki – stwierdzono w prefekturach Tokio i Fukuoka.
Japońskie Towarzystwo Pediatryczne apeluje do rodziców o szczepienie niemowląt zaraz po ukończeniu przez nie drugiego miesiąca życia.
Japonia: przypadki krztuśca oporne na leki
Jak pisze portal stacji NHK (japońskiego nadawcy publicznego), oprócz ciężkiego przebiegu choroby i zgonów, pojawiają się również doniesienia o przypadkach opornych na konwencjonalne leki przeciwbakteryjne.
Krztusiec to zakaźna choroba bakteryjna charakteryzująca się intensywnym i uporczywym kaszlem, szczególnie u dzieci. Może być śmiertelna dla niemowląt do szóstego miesiąca życia.
Krztusiec – objawy i powikłania
Krztusiec, znany też jako koklusz, to bardzo zakaźna choroba bakteryjna wywoływana przez Bordetella pertussis. Początkowe objawy przypominają przeziębienie – występuje katar, lekki kaszel i stan podgorączkowy. Po około 1–2 tygodniach rozwija się charakterystyczny, napadowy kaszel, często zakończony świszczącym wdechem, przypominającym "pianie koguta", a u dzieci mogą też pojawić się wymioty po napadzie kaszlu.
Choroba bywa szczególnie niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci – może prowadzić do powikłań takich jak zapalenie płuc, drgawki, encefalopatia, a nawet zatrzymanie oddechu.
U dorosłych, choć rzadziej, mogą wystąpić powikłania w postaci:
- przepukliny,
- krwotoków z nosa,
- pęknięć żeber wskutek silnego kaszlu.
Zobacz galerię: 6 chorób, które niszczą płuca. Jak im zapobiegać?
