Fakty i mity na temat przepukliny, o których nie miałeś pojęcia

2022-02-18 12:11

Przepuklina to stosunkowo częsta dolegliwość, która choć może pojawić się u każdego, częściej diagnozowana jest u mężczyzn. Powoduje dyskomfort, ból i pogorszenie jakości funkcjonowania. Zdaniem wielu osób można ją zbagatelizować i nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza. Czy aby na pewno? Oto fakty i mity na temat przepukliny.

przepuklina
Autor: Getty Images

Przepuklina to przemieszczenie się narządów lub tkanek poza jamę ciała, w której normalnie powinny się znajdować, przez wykształcone otwory wrodzone lub nabyte. Przepuklina może umiejscowić się albo pod skórą (przepuklina zewnętrzna), albo w sąsiednich jamach ciała (przepuklina wewnętrzna). Wokół przepukliny powstało wiele teorii, które nie do końca są zgodne z prawdą. Poniżej rozwiewamy wątpliwości.

Spis treści

  1. 12 faktów i mitów na temat przepukliny

12 faktów i mitów na temat przepukliny

Przyczyną powstania przepukliny są słabe powłoki brzuszne - PRAWDA

Przepuklina to nieprawidłowe przemieszczenie się i uwypuklenie narządu lub też jego fragmentu. Powstaje najczęściej z dwóch powodów – słabych ścian jamy brzusznej lub też zwiększonego ciśnienia w jej obrębie. W niektórych miejscach ściany jamy brzusznej są słabsze, co sprzyja rozwojowi przepukliny w danym obszarze.

Przepuklina wrodzona powstaje w życiu płodowym - PRAWDA

Wrodzona przepuklina powstaje u płodu i związana jest z nieprawidłowym rozwojem ścian jam ciała. Tego rodzaju przepuklina zauważalna jest najczęściej już po urodzeniu. Jednak w niektórych przypadkach może ujawnić się dopiero u kilkumiesięcznego niemowlaka.

Osoby otyłe mają skłonność do przepukliny - PRAWDA

Tkanka łączna osób otyłych jest słaba i mało sprężysta. Wraz z upływem czasu pojawiają się zmiany skórne, które można porównać do rozstępów.

Kiedy osoba otyła jeszcze przybierze na wadze, mięśnie bardziej słabną. Jelita potrzebują więcej miejsca – rozpychają się. Pod wpływem ciśnienia, jelita rozciągają powłoki brzuszne, które w końcu pękają i powstaje przepuklina.

Długotrwały kaszel może przyczynić się do powstania przepukliny - PRAWDA

Jednak powstanie przepukliny w wyniku długiego i uporczywego kaszlu, zazwyczaj wiąże się z wcześniejszym pogorszeniem wytrzymałości ściany jamy brzusznej. Podobnie osoby, które cierpią na przewlekłe zaparcia bardziej narażone są na wystąpienie przepukliny. Ciśnienie jakie powstaje w brzuchu podczas wypróżnienia, może uszkodzić jego powłoki.

Przepuklina pachwinowa - podstawowe informacje

Przepuklina może cofnąć się samoistnie - FAŁSZ

Powstała przepuklina nie cofnie się samoistnie, a wręcz przeciwnie – nieleczona może się powiększać. Może również dojść do jej uwięźnięcia – uwięźnięcie jelita powoduje zahamowanie pasażu jelitowego, co objawia się bólem brzucha i wzdęciami. Z kolei w przypadku przepukliny zadzierzgniętej, w obrębie przepukliny dochodzi do zaciśnięcia naczyń krezki jelita.

Przepuklina zadzierzgnięta jest poważnym stanem wymagającym natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Przepuklina może wystąpić w każdym wieku - PRAWDA

Choć ryzyko wystąpienia przepukliny wzrasta wraz z wiekiem i częściej pojawia się ona u mężczyzn niż kobiet, to mogą zmagać się z nią osoby w każdym wieku. Przesunięcie tkanek lub organów może mieć miejsce nawet u dzieci.

Przepuklina nie zawsze wymaga wizyty u lekarza - FAŁSZ

Pojawienie się przepukliny zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Podczas wizyty lekarz określi stan, rodzaj uwypuklenia i dobierze najlepszy sposób leczenia. Wizyty u lekarza nie należy odkładać, nawet wtedy gdy uwypuklenie znika przy zmianie pozycji.

Objawy przepukliny nie są charakterystyczne - PRAWDA

Pierwsze objawy przepukliny nie zawsze wiążą się z guzkiem wyczuwalnym w okolicy brzucha lub innej jamie ciała. Początkowo może pojawić się dyskomfort w okolicy przepukliny. Niekiedy ból nasilający się podczas wysiłku fizycznego.

Przepuklina nie stanowi zagrożenia dla zdrowia - FAŁSZ

Przepuklina nie jest dolegliwością, która znika sama. Najniebezpieczniejszy dla zdrowia jest stan, gdy przepuklina uwięźnie. Jelita, które dostały się do worka przepuklinowego nie są w stanie się z niego wydostać, a zaciśnięcie utrudnia przepływanie treści jelitowej. Pojawia się ból brzucha, wzdęcia. Gdy pomoc nie nadejdzie szybko, może dojść do niedokrwienia jelit i rozwoju martwicy.

Przepuklina nie musi być widoczna gołym okiem - PRAWDA

Choć nie zawsze widoczna jest gołym okiem, to bardzo często można ją wyczuć dłonią. Przepuklina ma postać niewielkiego guza, który znajduje się pod powierzchnią skóry, Dodatkowo może wywoływać dolegliwości bólowe, wzrastające podczas wysiłku fizycznego, a także dyskomfort.

Operacja to skuteczna metoda leczenia - PRAWDA

Operacja to skuteczna metoda leczenia przepukliny. Podczas operacji lekarz odprowadza zawartość worka przepuklinowego „na swoje miejsce” np. do jamy brzusznej i zszywa powłoki brzuszne.

Mając przepuklinę nie można ćwiczyć - FAŁSZ

Jeśli przepuklina nie jest duża i nie powoduje bólu, nie ma przeciwwskazań do wykonywania niektórych ćwiczeń np. pływania, jogi. W przypadku przepukliny brzusznej należy unikać ćwiczeń angażujących mięśnie brzucha.

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle