Dżuma powraca. Czy "czarna śmierć" znów stanowi zagrożenie?

2021-09-20 8:47

Na Madagaskarze rośnie liczba ofiar śmiertelnych z powodu dżumy płucnej. W zaledwie kilka dni potwierdzono 30 przypadków, z czego 7 osób zmarło. Jest to jedna z najgroźniejszych chorób, jaka kiedykolwiek dotknęła ludzkości. Czy grozi nam kolejna epidemia?

Istnieje kilka odmian dżumy. Dżuma płucna jest chorobą endemiczną na Madagaskarze, co oznacza, że występuje jedynie w tym regionie. Nie jest jednak możliwe, aby przewidzieć, czy choroba zwana także "czarną śmiercią" nie przeniesie się do innych krajów.

Warto dodać, że ostatnie odnotowane przypadki dżumy na Madagaskarze miały miejsce w 2017 r., W tamtym czasie zmarło z jej powodu 209 osób. 

Poradnik Zdrowie: Dżuma

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), dżuma to choroba na tyle rzadka, że nie ma na ten moment konieczności uruchamiania programu szczepień (poza osobami będącymi w bezpośrednim narażeniu). 

Dżuma to niezwykle groźna choroba zakaźna, która w przeszłości dotknęła milionów ludzi. Wywoływana przez bakterie Yersinia pestis (pałeczki dżumy).

Odmiana płucna dżumy to jedną z najbardziej zaraźliwych chorób, jaką może zarazić się człowiek. Zarazki dostają się do dróg oddechowych drogą kropelkową i wywołują stan zapalny.

Pierwsze symptomy dżumy płucnej to kaszel i gorączka. Dżuma rozwija się dość szybko, suchy i męczący kaszel zamienia się w krwioplucie. Następnie dochodzi do niewydolności oddechowej i niewydolności krążenia. Jeśli chory nie zostanie poddany leczeniu, umiera w ciągu 2-5 dni w wyniku obrzęku płuc.

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.