Dwa popularne napoje mogą zwiększać ryzyko udaru. Wskazano niebezpieczną dawkę
Udary mózgu stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia. Nie brakuje pacjentów, którzy z tego powodu na zawsze stracili sprawność lub zmarli. Naukowcy wciąż analizują czynniki ryzyka, by wskazać, na co uważać, by zredukować częstotliwość występowania udarów. Najnowsze wyniki badań szczególnie wskazują, jakich napojów unikać.
Udary mogą kojarzyć się z nadużywaniem alkoholu, owszem tego typu nawyk także wpływa na ryzyko sercowo-naczyniowe. Niemniej badacze tym razem wskazują na zupełnie coś innego, a mianowicie na soki i napoje gazowane. Poniżej analizujemy, dlaczego to właśnie te produkty mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.
Udary mózgu pod lupą. Duże międzynarodowe badanie
27 września na łamach Journal of Stroke opublikowano najnowsze badania pt. “Carbonated Beverage, Fruit Drink, and Water Consumption and Risk of Acute Stroke: the INTERSTROKE Case-Control Study”.
Głównym autorem jest Andrew Smyth, profesor epidemiologii klinicznej na Uniwersytecie w Galway i konsultant nefrolog w szpitalach uniwersyteckich w Galway. Analizy przeprowadzono we współpracy z McMaster University Canada i międzynarodową siecią badaczy udarów.
Badanie to miało na celu sprawdzenie jak spożywanie napojów gazowanych i soków wpływa na występowanie udarów mózgu. Autorzy wskazują, że to jedno z największych badań na skalę międzynarodową pod kątem poszukiwania czynników ryzyka. Dla uproszczenia naukowcy nadali całemu przedsięwzięciu określenie INTERSTROKE.
W badaniach wzięło udział 27 tys. osób z 27 krajów, a wśród nich prawie 13 500 uczestników pierwszy raz w życiu doświadczyło udaru mózgu. Warto zaznaczyć, że osoby te pochodziły z mocno zróżnicowanych środowisk geograficznych i etnicznych, a także cechowali się zróżnicowanym ryzykiem sercowo-naczyniowym.
Czy napoje gazowane powodują udary? Uważaj na te soki
Wyniki wpisanych wyżej badań nie pozostawiają złudzeń. Okazuje się, że napoje gazowane, zarówno te słodzone cukrem jak i sztucznymi słodzikami, czyli uznane za wersję dietetyczną są powiązane z ryzykiem udaru. Co więcej, chodzi o wzrost aż o 22%. Badacze alarmują, że już dwa napoje dziennie gwałtownie zwiększają ryzyko udaru mózgu.
Wbrew pozorom soki, które często uznajemy za zdrowe, także miały spory udział w najnowszych ustaleniach. Eksperci zaznaczają, że wiele z tego typu produktów wytwarzane jest z koncentratów z dodatkiem cukrów oraz konserwantów.
Taki skład niweluje korzyści płynące ze spożywania świeżych owoców. Wyniki wykazały, że napoje, które powstały z soków owocowych zwiększały ryzyko wystąpienia udarów krwotocznych aż o 37%. Niestety dane wskazują, że dwa napoje dziennie zwiększają ryzyko krwotoku wewnątrzczaszkowego aż trzykrotnie. Ustalono również, że to kobiety są bardziej narażone na udar krwotoczny z powodu picia napojów na bazie koncentratów owocowych.
Kolejną ważną informacją jest fakt, że choć kawa ma bardzo dużo cennych właściwości, to nie należy przesadzać z jej ilością. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że spożywanie więcej niż 4 filiżanki dziennie zwiększa ryzyko udaru o 37%. Natomiast jeżeli nie przekraczamy tej dawki, to nie ma zagrożenia.
Jest remedium? Proste nawyki zmniejszają ryzyko udaru
Profesor epidemiologii klinicznej na Uniwersytecie w Galway i lekarz konsultant w szpitalach uniwersyteckich w Galway, wspomniany wcześniej Andrew Smyth, zaznaczył, że napój, napojowi nierówny i mowa tutaj o tych owocowych produktach.
Najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po świeżo wyciskane soki. Unikajmy picia napojów wytworzonych na bazie koncentratów z dodatkiem słodzików, cukru, czy konserwantów. Ekspert jest także autorem kolejnych badań, które również opublikowano na łamach International Journal of Stroke. Tytuł brzmi: "Tea and coffee consumption and risk of acute stroke: The INTERSTROKE Study".
Oznacza to, że proste nawyki mogą zmniejszyć ryzyko udaru. A chodzi o włączanie do codziennej rutyny wody lub herbaty. Wyniki analiz wskazują następujące zależności:
- wypicie 3-4 filiżanek zielonej herbaty dziennie zmniejsza ryzyko udaru o 27%,
- wypicie powyżej 7 szklanek wody dziennie redukowało ryzyko udaru niedokrwiennego.