To, co pijesz, może mieć wpływ na twój mózg. 3 napoje, które zwiększają ryzyko udaru i demencji

2022-08-09 9:50

Choć dla wielu osób są smaczne, nie należą do najzdrowyszych. Naukowcy twierdzą, że spożywanie tych napojów może wpłynąć na starzenie się mógzu, ryzyko rozwoju demencji oraz udar. Co najgorsze, bardzo często pojawiają się w codziennej diecie. Lepiej z nich zrezygnuj!

Kolorowe napoje
Autor: Getty Images

Naukowcy dowiedli, że spożywanie niektórych napojów może trzykrotnie zwiększy ryzyko demencji lub udaru. Ponadto mają one wpływ na przyspieszenie starzenia się mózgu, oraz zmniejszają istotę szarą i białą.

Poradnik Zdrowie: udar mózgu - pierwsza pomoc

Tych napojów lepiej unikaj

Alkohol

Alkohol ma ogromny wpływ na nasz mózg. Już chwilę po spożyciu można zauważyć zmiany, jakie zachodzą w naszym myśleniu i reakcjach na bodźce. Pojawiają się trudności w wysławianiu się, problemy z logicznym myśleniem, zaniki pamięci itp. Jest to wynikiem reakcji ośrodkowego układu nerwowego po spożyciu alkoholu.

Istnieją jednak długotrwałe konsekwencje spożywania alkoholu. Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie "Nature" dowodzi, że regularne picie alkoholu ma duży wpływ na istotę szarą i białą mózgu, które są jednym z najważniejszych elementów ośrodkowego układu nerwowego.

Istota szara jest odpowiedzialna za odbieranie bodźców i informacji ze świata zewnętrznego, natomiast istota biała odpowiada za zdolność uczenia się.

"Przewlekłe spożywanie alkoholu wiąże się ze zmianami w strukturze i łączności mózgu. Badania neuroobrazowe pokazały, że przewlekłe, intensywne spożywanie alkoholu (trzy lub więcej drinków dla kobiet i cztery lub więcej drinków dla mężczyzn) wiąże się z powszechnymi wzorcami zmian makrostrukturalnych i mikrostrukturalnych, które dotyczą głównie struktur czołowych, międzymózgowia, hipokampa i móżdżku" - twierdzą badacze.

Słodzone napoje

Okazuje się, że słodzone i gazowane napoje zmniejszają mózg. Według badania opublikowanego w "Alzheimer & Dementia" jeden gazowany napój dziennie ma wpływ na zmniejszenie objętości mózgu.

To jednak nie wszystko. Osoby spożywające napoje gazowane w dużych ilościach wykazują również problemy z pamięcią epizodyczną. Oznacza to, że nie pamiętają zdarzeń z przeszłości.

Ponadto u uczestników badania spożywających słodkie napoje zaobserwowano zmniejszenie obszaru hipokampu. Jest to część mózgu odpowiedzialna za uczenie się i orientację przestrzenną. Te obszary mózgu ulegają upośledzeniu wraz z wiekiem, jednak nadmierne spożywanie słodkich gazowanych napojów może mieć wpływ na starzenie się mózgu

Osoby, które piły jeden taki napój dziennie miały o 6 lat starszy mózg niż osoby, które w ogóle nie spożywały słodkich napojów. Natomiast osoby pijące więcej niż dwa tego typu napoje dziennie, narażone są na starzenie się mózgu szybsze o 11 lat.

Napoje dietetyczne

Wiele osób sięga po "zdrowszą" alternatywę słodkich napojów, czyli takie, w których cukier zastąpiono sztucznym słodzikiem. Choć faktycznie mogą one mieć mniej kalorii, to jednak niestety wciąż mają negatywny wpływ na nasz mózg.

Tę tezę potwierdzili badacze. Według badania opublikowanego w "Stroke" napoje dietetyczne zwiększają ryzyko udaru i demencji aż trzykrotnie bardziej w porównaniu do osób, które wcale nie spożywają słodkich napojów.