Możesz mieć cichy udar i o tym nie wiedzieć. Jego objawy łatwo przeoczyć

2022-08-02 14:36

Cichy udar może zaatakować bez żadnego ostrzeżenia. A jego skutki mogą być dramatyczne. Cichy udar daje subtelne objawy i łatwo je przeoczyć. Warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę.

Możesz mieć cichy udar i nawet o tym nie wiedzieć. Jego objawy łatwy przeoczyć
Autor: Getty Images

Choć jest podobny do udaru niedokrwiennego, cichy udar jest znacznie trudniejszy do zdiagnozowania. Można go wykryć na podstawie przeprowadzonych badań. Cichy udar wywołuje skrzep, który blokuje naczynia krwionośne, odcinając dopływ krwi do komórek nerwowych.

Ciche udary są znacznie częstsze niż udary z objawami. Szacuje się, że na każdą osobę, u której wystąpił udar z objawami, około 14 osób ma cichy udar. Niewielkie uszkodzenia obszarów mózgu, które są skutkiem cichego udaru, widać w wynikach rezonansu.

Cichy udar łatwo przeoczyć

Uszkodzenia mózgu wywołane cichym udarem są widoczne w badaniach takich jak rezonans magnetyczny, są zbyt małe, by wywołać oczywiste objawy. Ma to związek z tym, że podczas cichego udaru przerwa w przepływie krwi niszczy obszary w "cichej" części mózgu. Właśnie dlatego ten rodzaj udaru nie kontroluje żadnych funkcji życiowych.

Prof. Karen Furie z Harvard Medical School podkreśla: "Naczynie krwionośne może zostać zablokowane, ale osoba nie odczuwa objawów, więc nie wie, że miała udar. Większość ludzi, którzy przeszli cichy udar, nie ma pojęcia, że to się stało".

Eksperci wskazują, że cichy udar można rozpoznać po upośledzeniu funkcji poznawczych. Cichy udar przerywa przepływ informacji w mózgu potrzebny do zapamiętywania, co odbija się także na zmniejszeniu zdolności myślenia. Naukowcy twierdzą, że z biegiem czasu uszkodzenia spowodowane tym typem udaru mogą się skumulować i prowadzić do większych problemów z pamięcią.

Im więcej uszkodzeń w mózgu spowodowanych cichymi udarami, tym trudniej normalnie funkcjonować. Jeśli zauważasz u siebie podobne objawy, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem i wykonaj badania.

Nowoczesne metody leczenia udaru mózgu

Czynniki ryzyka

Prof. Furie podkreśla, że przy cichych udarach szczególnie istotne jest zarządzanie czynnikami ryzyka. Należą do nich wysokie ciśnienie krwi, miażdżyca i wysoki poziom cholesterolu, palenie, cukrzyca, otyłość, siedzący tryb życia. By zmniejszyć ryzyko cichego udaru, należy więc przede wszystkim skupić się na swoim stylu życia.