Darmowe leki dla dzieci i seniorów już od 1 września. Jakie warunki trzeba spełniać, żeby je otrzymać?

2023-08-23 9:30

Ustawa o darmowych lekach dla seniorów oraz dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż. czeka na podpis. Kto i na jakich zasadach będzie mógł korzystać z bezpłatnych farmaceutyków? Które leki są wyłączone z projektu? Sprawdzamy.

Darmowe leki dla dzieci i seniorów już od 1 września. Jakie warunki trzeba spełniać, żeby je otrzymać?
Autor: GettyImages Darmowe leki dla dzieci i seniorów już od 1 września. Jakie warunki trzeba spełniać, żeby je otrzymać?

Darmowe leki dla seniorów i dzieci - od kiedy

Ustawa dotycząca darmowych leków przechodziła już kilka zmian, jeśli chodzi o zakres świadczeń i osoby objęte tymi świadczeniami. Rząd zapowiada, że z efektów ustawy będzie mogło skorzystać nawet 16 milionów osób do 18 r.ż. i powyżej 65 r.ż.

Pierwotnie zakładano, że projekt będzie obejmować seniorów po 75 r.ż. W toku prac grupę uprawnioną do bezpłatnych leków rozszerzono. Obniżono wiek seniorów, którym przysługują bezpłatne leki, do 65 r.ż. Do grona uprawnionych dodano również dzieci i młodzież. Zmiany w ustawie mają wejść w życie z dniem 1 września 2023 r. 

Rolniczka ogłosiła, że część owoców odda za darmo, byleby tylko ktoś je zerwał. Ludzie zebrali kilka ton

Na ten moment z programu "Leki dla seniorów 75 plus", obowiązującego od 2016 r., skorzystało ok. 3 mln osób. Koszty programu to ok. 4,5 mld złotych, z czego tylko w roku 2022 to ponad 800 mln. Obecnie szacuje się, że rocznie na program przekazywane będzie 2,5 mld zł z budżetu państwa.

Czy wszystkie leki dla dzieci i seniorów są darmowe? Lista bezpłatnych leków

Nieodpłatne leki będą wydawane na podstawie odpowiednich recept z właściwym kodem: S lub DZ, co oznacza uprawnionego seniora (S) Lub dziecko (DZ). Warto pamiętać, że nie wszystkie leki będą bezpłatne. M.in. za środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, suplementy diety, witaminy, płatność wciąż będzie po stronie klienta.

Natomiast bezpłatne leki to m.in. środki na alergie, miażdżycę, chorobę zwyrodnieniową stawów, depresję, cukrzycę typu 2, a także antybiotyki, leki przeciwwirusowe i przeciwzapalne leki niesteroidowe - w przypadku seniorów. Dla dzieci to leki ujęte w ustawie: leki na alergie, AZS, astmę, cukrzycę, choroby tarczycy i grzybice.

Rekomendowana lista została opublikowana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Za leki spoza listy wciąż trzeba będzie płacić, niezależnie od wieku pacjenta.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki