Czy warto mierzyć ciśnienie na stojąco? Wynik może świadczyć o problemach z sercem

2022-03-18 13:12

Wysokie ciśnienie krwi wiąże się z ryzykiem wielu innych schorzeń. Okazuje się, że pozycja, w jakiej mierzymy ciśnienie krwi ma znaczenie. Szczególnie u osób młodych i w średnim wieku, które nie wiedzą o tym, że mają problem z nadciśnieniem tętniczym.

Czy warto mierzyć ciśnienie na stojąco? Wynik może świadczyć o problemach z sercem
Autor: Getty Images

Nadciśnienie zwiększa ryzyko innych chorób, nie tylko serca

Szacuje się, że około 40 proc. ludzi na całym świecie ma wysokie ciśnienie krwi. Przez specjalistów nadciśnienie uważane jest za jedną z najłatwiejszych do uniknięcia przyczyn śmierci. Statystyki wskazują, że osoby w średnim wieku, które mają wysokie ciśnienie, są pięciokrotnie bardziej narażone na zaburzenia funkcji poznawczych i dwukrotnie częściej na chorobę Alzheimera i demencję.

Badanie opublikowane w czasopiśmie American Heart Association Hypertension dotyczyło zmian w skurczowym ciśnieniu krwi. Zazwyczaj odczyty ciśnienia skurczowego nieznacznie spadają, kiedy osoba wstaje. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Padova wskazuje, że przeciwna reakcja może zwiastować poważne problemy z sercem.

Zdaniem głównego autora badania dr Paolo Palatiniego, rezultaty badań „mogą uzasadniać wcześniejsze rozpoczęcie leczenia obniżającego ciśnienie krwi, w tym leków, u pacjentów z przesadną reakcją ciśnienia krwi”.

Poradnik Zdrowie - Nadciśnienie

Pozycja pomiaru ciśnienia ma znaczenie

Przeprowadzone analizy obejmowały ocenę zdrowia 1207 osób z nieleczonym nadciśnieniem. Prawie 75 proc. uczestników stanowili mężczyźni, a średni wiek badanych wynosił 33 lata. Żadna osoba biorąca udział w badaniach nie przyjmowała leków obniżających ciśnienie. Co więcej, nie chorowali na cukrzycę, inne choroby układu krążenia i nie mieli problemów z nerkami.

Naukowcy dokonywali pomiarów ciśnienia trzykrotnie podczas leżenia, a następnie tyle samo razy mierzono ciśnienie w pozycji stojącej. Procedura została powtórzona dwa tygodnie później. U 120 uczestników z najwyższym wzrostem „górnego” ciśnienia o 10 proc. po wstaniu stwierdzono średni wzrost odczytu skurczowego o 11,4.

Przez 17 lat obserwacji uczestnicy analiz doświadczyli 105 poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz związanych z nerkami, w tym bólów w klatce piersiowej, udarów i zawałów serca. Co więcej, osoby z największym wzrostem ciśnienia krwi w pozycji stojącej były dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie zdarzeń sercowo-naczyniowych w porównaniu z uczestnikami, u których ciśnienie nie wzrastało po wstaniu. Osoby z tej grupy nie miały nadwagi, chorób serca w rodzinie, nie były także otyłe, ale częściej paliły papierosy.

Ciśnienie krwi a stresory

Grupa badaczy zdecydowała się również zbadać u uczestników poziom poziom hormonu stresu (kortyzolu). Takie analizy zastosowano w podgrupie 630 osób. Naukowcy stwierdzili, że stosunek adrenaliny do kreatyniny był wyższy w grupie, której ciśnienie krwi wzrosło po wstaniu, w porównaniu z tymi, u których ciśnienie spadło. - Poziom adrenaliny jest oszacowaniem globalnego wpływu stresujących bodźców w ciągu 24 godzin. Sugeruje to, że osoby z najwyższym ciśnieniem krwi w pozycji stojącej mogą mieć zwiększoną reakcję współczulną na stresory – wyjaśnił dr Palatini, który dodał także, że „ogólnie rzecz biorąc, powoduje to wzrost średniego ciśnienia krwi”.

Autorzy analiz podkreślają, że uzyskane wyniki potwierdzają, że szczególnie w przypadku osób z wysokim ciśnieniem krwi, mierzenie ciśnienia powinno obejmować także pozycję stojącą. Dzięki temu lekarze będą mogli dostosować odpowiednie leczenie i lepiej opracować podejście do zmian w terapii obniżającej ciśnienie krwi, w tym także tych dotyczących stylu życia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki