Czy można zbierać wiosenne zioła w czasie epidemii?

2020-05-02 16:24

Wiele osób, które zajmują się ziołolecznictwem zastanawia się, czy wirus może osiąść na roślinach? Uspokajamy – zbieranie roślin nie zwiększa ryzyka zakażenia się koronawirusem.

Czy można zbierać wiosenne zioła w czasie epidemii?
Autor: Getty images

Ziołolecznictwo to zajęcie i miłe hobby, którym para się wielu Polaków. Właśnie nadeszła wiosna i zielarze zastanawiają się, czy w czasie pandemii mogą bezpiecznie zbierać rośliny, aby je suszyć i przetwarzać?

Rośliny są bezpieczne 

AmpleHarvest – międzynarodowa organizacja ds. marnotrawienia żywności, odpowiada, że hodowanie lub zbieranie roślin jest bezpieczne w czasach pandemii. Specjaliści agencji twierdzą, że rośliny nie przenoszą koronawirusa, dlatego ich zbieranie jest bezpieczne.

Doniesienia o obecności koronawirusa np. na kupionej w sklepie sałacie tłumaczą tym, że patogeny znalezione na warzywach czy owocach, dostały się tam za pośrednictwem człowieka, nie powietrza.

Badania potwierdzają, że aktywny i żyjący wirus może przetrwać w powietrzu do ok. trzech godzin. Naukowcy odkryli, że koronawirus znajdujący się w aerozolach mniejszych niż 5 mikrometrów - może pozostać w nich zaledwie przez około pół godziny, zanim opadnie na ziemię.

Zakładając więc nawet, że obok rosnącej dziko pokrzywy czy babki lancetowatej przeszła osoba zakażona COVID -19, to ryzyko, że przeniosła ona na roślinę wirusa i że zatrzymał się on na jej liściach czy owocach jest naprawdę prawie równie zeru.

Dr hab. n. med. Ernest Kuchar, w wywiadzie dla stacji TVN24 przypominał jednak, że wszystkie warzywa i owoce zarówno ze sklepu, jaki i z własnego ogrodu należy myć i to nie ze względu na ryzyko zakażenia się koronawirusem – istnieje przecież wiele chorób, które mogą przenosić się tą drogą, np. toksoplazmoza

Zbieraj zioła rozsądnie

Specjaliści od ziołolecznictwa zalecają, aby bez względu na pandemię, zbierać tylko takie zioła, które rosną w czystych i wolnych od zanieczyszczeń miejscach.

Najlepiej cennych roślin leczniczych szukać w lasach, na  łąkach oddalonych od głównych dróg i stref przemysłowych czy terenów rolniczych, na których uprawy są nawożone.  

Zioła należy zbierać w pogodne, dni, gdy ich liście są suche. Liście czy kwiaty, obcina się nożyczkami, nie niszcząc reszty rośliny.

W kwietniu i w maju można zbierać: 

  • pędy sosny, doskonałe w leczeniu kaszlu i  zimowych infekcji,
  • liście pokrzywy, która leczy choroby nerek i układu moczowego oraz wzmacnia włosy i paznokcie
  • kwiaty i i liście mniszka lekarskiego na syrop na kaszel z mniszka, który działa przeciwwirusowo i przeciwzapalnie
  • liście brzozy, wspomagające przemianę materii.