Cierpisz na bezsenność po COVID-19? "To nie jest normalne"

2024-02-07 15:20

Koronawirus atakuje niemal każdy narząd. Wiele osób po przebyciu COVID-19 boryka się z powikłaniami, m.in. osłabieniem, chronicznym zmęczeniem czy mgłą mózgową. Naukowcy odkryli, że nawet łagodny przebieg infekcji może mieć wpływ na jakość snu.

Cierpisz na bezsenność po COVID-19? To nie jest normalne
Autor: Getty Images Cierpisz na bezsenność po COVID-19? "To nie jest normalne"

Problemy ze snem mogą być następstwem po przejściu zakażenia koronawirusem. Zgodnie ze wcześniejszymi doniesieniami naukowymi pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID-19 są bardziej narażeni na doświadczanie zaburzeń snu. Grupa badaczy z Phenikaa University w Wietnamie postanowiła sprawdzić, jak infekcja wywołana przez wirus SARS-CoV-2 wpływa na jakość snu. Nie mają jednak zbyt dobrych wieści.

Obserwacja objęła 1056 dorosłych pacjentów, którzy w ciągu ostatniego pół roku przeszli łagodny COVID-19 i nie wymagali hospitalizacji. Żaden z uczestników nie skarżył się przed infekcją na bezsenność czy zaburzenia psychiczne.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezseność

Bezsenność a łagodny COVID-19

Badacze zebrali od uczestników szczegółowe informacje m.in. na temat czasu trwania i przebiegu COVID-19, występowania symptomów stresu, lęki, depresji oraz jakości snu przed i po zachorowaniu na koronawirusa.

Jak pokazują dane, aż 76 proc. uczestników zmagało się z bezsennością, w tym 23. proc. doświadczyło jej ciężkiej postaci. Połowa uczestników częściej wybudzała się w nocy, z kolei jedna trzecia badanych miała problemy z zasypianiem, gorzej i krócej spała.

Uczeni zauważyli, że na bezsenność były bardziej narażone osoby z objawami depresji lub lęku oraz ci, u których występowały dodatkowe choroby przewlekłe. Według ich ustaleń ciężkość COVID-19 nie miała wpływu na natężenie zaburzeń snu.

Naukowcy ostrzegają przed bezsennością po COVID-19

Bezsenność, która obecnie zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, odbija się negatywnie na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Nie należy jej lekceważyć, ponieważ na tę przypadłość cierpi już jedna trzecia Polaków.

- Jeśli doświadczasz bezsenności po COVID-19, nie myśl, że jest to normalne – ostrzegała główna autor publikacji dr Huong Hoang. - Jeśli bezsenność nie przeszkadza ci za bardzo, możesz podjąć proste działania, jak ciepły prysznic przed snem, wyłączenie telefonu na godzinę przed pójściem do łóżka, wykonywanie ćwiczeń fizycznych przez 30 minut dziennie oraz unikanie spożycia produktów z kofeiną po godzinie 4 po południu – dodała.

W sytuacji, gdy problemy ze snem utrudniają codzienne funkcjonowanie, koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki