Brakuje silnego leku przeciwbólowego. Najbardziej cierpią pacjenci w hospicjach

2022-11-15 10:52

Z polskich aptek płynie jasny komunikat, że są problemy z dostępnością leków. Przede wszystkim brakuje antybiotyków, leków hormonalnych i najsilniejszych leków przeciwbólowych. Niektóre hospicja pożyczają od pacjentów ostatnie opakowania preparatów zawierających morfinę dla innych, którzy walczą z chorobami nowotworowymi lub są po operacjach.

Zbliżenie na kobietę leżącą w szpitalnym łóżku
Autor: Getty Images Brakuje silnego leku przeciwbólowego. Najbardziej cierpią pacjenci w hospicjach

Apteki w całym kraju regularnie zgłaszają brak wieku leków. Trudno dostępne są między innymi najsilniejsze leki przeciwbólowe. Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej, prof. dr hab. Wojciech Leppert przekazał w wywiadzie dla Wirtualnej Polski, że "brakuje produktów z morfiną przeznaczonych do podawania drogą doustną". Jak dodał, "potrzebne są natychmiastowe działania, ponieważ co najmniej kilkadziesiąt tysięcy pacjentów wymaga leczenia bólu i duszności morfiną".

Brakuje morfiny w polskich aptekach

Dziennikarz WP Patryk Słowik donosi, że sytuacja jest na tyle dramatyczna, iż hospicja pożyczają sobie leki z morfiną nawzajem. Chcą w ten sposób pomóc pacjentom, którzy walczą z silnym bólem po operacjach, chorobami nowotworowymi oraz poważnymi schorzeniami zwyrodnieniowymi.

Głos zabrał wiceprezes samorządu aptekarskiego Marek Tomków, który przekazał, że Naczelna Rada Aptekarska otrzymuje coraz więcej sygnałów o braku morfiny i niemożliwości zapewnienia jej pacjentom. Jak stwierdził, "dla każdego farmaceuty, który musi odesłać ciężko chorego pacjenta bez leku, to dramat".

"Często przecież ludziom biorącym morfinę chodzi jedynie o to, by odejść z tego świata bez bólu" – powiedział cytowany przez WP Marek Tomków.

Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki opioidowe? (heroina, kodeina, morfina)

Morfina w leczeniu bólu

Morfina jako silny lek przeciwbólowy wydawana jest na receptę w celu łagodzenia u pacjentów bólu, w tym okołooperacyjnego czy nowotworowego. Hamuje odruch kaszlu oraz zmniejsza poczucie duszności. Wykorzystywana jest w hospicjach i szpitalach zarówno w formie tabletek lub kropli, jak i w formie ampułkowej. Braki dotyczą tych preparatów z morfiną, z których korzysta najwięcej potrzebujących pacjentów.

Według Ministerstwa Zdrowia problemy z dostępnością niektórych leków wynikają z decyzji zagranicznych producentów. Nie są winą polskiego resortu.