Brakuje ważnego antybiotyku. Ministerstwo Zdrowia wskazało alternatywę

2022-11-14 7:10

Lek Ospen - antybiotyk stosowany w leczeniu wielu infekcji układu oddechowego, w tym anginy - jest aktualnie niedostępny w aptekach. Nie wiadomo, kiedy lek ponownie pojawi się w sprzedaży. W tej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Zdrowia wskazując, jakie preparaty lekarz może przepisać w zamian.

Brakuje ważnego antybiotyku. Ministerstwo Zdrowia wskazało alternatywę
Autor: Getty Images W aptekach zabrakło antybiotyku Ospen. Ministerstwo Zdrowia wskazało alternatywę

Ospen jest antybiotykiem wydawanym na receptę. Ma formę tabletek. Należy do grupy penicylin - jego substancją czynną jest fenoksymetylopenicylina.

Stosowany jest w przypadku zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na penicylinę, przede wszystkim infekcji nosa, gardła i uszu - w tym zapalenia zatok, zapalenia gardła i migdałków podniebiennych, ropnego zapalenia błony śluzowej nosa i gardła, ostrego zapalenia ucha środkowego, płonicy, anginy Vincenta, a także zakażeń dróg oddechowych - bakteryjnego zapalenia oskrzeli i płuc czy odoskrzelowego zapalenia płuc.

Lek stosowany jest również w leczeniu zakażeń skóry i tkanek miękkich - liszaja, róży, różycy, ropni, ropowicy czy czyraków. Dostępny jest w trzech dawkach. 

Sprawdź CRP zanim weźmiesz antybiotyk

Nie wiadomo kiedy Ospen wróci do aptek

Obecnie lek jest praktycznie niedostępny w polskich aptekach - tylko w nielicznych punktach pozostały pojedyncze opakowania, w większości niepełne (na co wskazują dane z systemu portalu gdziepolek.pl). Jak wyjaśnia portal, lek jest aktualnie niedostępny u producenta i nie wiadomo, kiedy ponownie trafi do sprzedaży.

Problemy z dostępnością leku Ospen pojawiły się już we wrześniu. Producent, firma Sandoz Gmbh, poinformowała Prezesa URPL o czasowym wstrzymaniu dostaw produktów leczniczych Ospen 750, Ospen 1000 oraz Ospen 1500.

Interpelację w sprawie braku penicyliny fenoksymetylowej występującej pod nazwą Ospen wystosowała również do Ministra Zdrowia posłanka Urszula Nowogórska.

Jak napisała, w jej ocenie brak leku mającego tak szerokie zastosowanie w medycynie jest bezpośrednim zagrożeniem bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, którzy mogą potrzebować kuracji tym preparatem. "Należy w szczególności zwrócić uwagę na dzieci lub osoby starsze, które wspomniane zapalenie płuc mogę przechodzić wyjątkowo dotkliwie. Skutki niedawnej pandemii COVID-19 zdecydowanie wskazały, jak ważne jest mocno narażone są na powikłania chorobowe osoby w podeszłym wieku" - napisała posłanka.

Ministerstwo wskazuje zamienną kurację

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia przyznało, że producent wstrzymał dostawy. Resort w odpowiedzi napisał również, że podjął stosowne działania, w tym umieszczenie leków Ospen w wykazie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że leku nie wolno sprzedawać za granicę.

Ministerstwo przekazało również, że - zgodnie z opinią Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie medycyny rodzinnej - w przypadku infekcji wywołanych przez bakterie Streptococcus pyogenes, odpowiedzialnych m.in. za anginę, podobną skuteczność co leki z penicyliną mogą dać antybiotyki z amoksycyliną i niektórymi cefalosporynami.

Obecnie, jak wskazał resort, w aptekach dostępnych jest 28 preparatów z amoksycykliną w różnych dawkach i postaciach. I przekazało, że w przypadku problemu z nabyciem leku pacjent powinien zwrócić się do lekarza po poradę lub ustalenie możliwości stosowania innej technologii lekowej.