Ważny lek na nadciśnienie praktycznie niedostępny. Kończą się również zamienniki

2022-11-08 6:54

Do grona leków, których nie sposób kupić w zdecydowanej większości aptek, dołączył kolejny - tym razem jest to lek na nadciśnienie Lokren. Nie wiadomo, kiedy zostanie wznowiona produkcja. W aptekach kończą się również zapasy zamienników tego preparatu.

Ważny lek na nadciśnienie praktycznie niedostępny. Kończą się również zamienniki
Autor: Getty Images Ważny lek na nadciśnienie praktycznie niedostępny. Kończą się również zamienniki

Problemy z dostępnością leku Lokren zaczęły się już jakiś czas temu. Obecnie, jak informuje portal gdziepolek.pl, można go kupić jedynie w niespełna 4 proc. aptek na terenie kraju - w niektórych zostało po kilka opakowań, w innych zaledwie jedna sztuka.

Lokren pomaga przy zbyt wysokim ciśnieniu

Lokren jest lekiem na receptę w postaci tabletek powlekanych. Przepisywany jest osobom, u których stwierdzono nadciśnienie tętnicze, wskazaniem do jego stosowania jest również choroba niedokrwienna serca.

Zawiera betaksolol, substancję z grupy beta-blokerów, których działanie polega na blokowaniu receptorów adrenergicznymi typu beta znajdujących się na powierzchni wielu komórek. W efekcie dochodzi do zmniejszenia częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu, a także do obniżenia ciśnienia tętniczego.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Kiedy Lokren wróci do aptek? 

Jak podaje gdziepolek.pl, Lokren jest aktualnie niedostępny u producenta i nie wiadomo, kiedy zostanie wznowiona jego produkcja. Lek w tej postaci ma dwa zamienniki - jeden z nich również jest niedostępny w aptekach, dostępność drugiego szybko natomiast maleje - zgodnie ze statystykami portalu gdziepolek.pl można go obecnie kupić w 28 proc. polskich aptek.