Bezpłatne badania dla nowej grupy kobiet. Sprawdź, czy się kwalifikujesz

2023-09-16 10:12

Listopad przynosi ważne zmiany w zakresie bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet w Polsce. Minister zdrowia, Katarzyna Sójka, ogłosiła 15 września korektę wiekową dla beneficjentek tego programu. Jakie jeszcze nowości czekają polskie pacjentki w nadchodzących miesiącach?

Bezpłatna mammografia dla nowej grupy kobiet. Sprawdź, czy się kwalifikujesz
Autor: Getty Image

Bezpłatne badanie mammograficzne będzie dostępne dla kobiet, które ukończyły 45 lat. Począwszy od 1 listopada, kobiety w przedziale wiekowym 45-74 lata będą uprawnione do przeprowadzenia tego badania bez opłat. Katarzyna Sójka, minister zdrowia, zaznaczyła, że począwszy od 2025 roku, będą w użyciu jedynie mammografie w wersji cyfrowej. Dodatkowo, badania cytologiczne będą dostępne dla kobiet aż do 64. roku życia.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów EXTRA, odc. 2 Rak piersi

Bezpłatna mammografia dla nowej grupy kobiet

W piątek, 15 września, szefowa Ministerstwa Zdrowia przedstawiła plany powiększenia zakresu programu profilaktyki raka piersi, bazując na konsultacjach z ekspertami, w tym lekarzami i reprezentantami organizacji pacjenckich. W praktyce oznacza to, że począwszy od 1 listopada 2023 roku, bezpłatna mammografia będzie dostępna dla kobiet w przedziale wiekowym 45-74 lata. Do tej pory, badania te były dostępne dla kobiet w wieku 50-69 lat, teraz jednak zostaną rozszerzone o dodatkowe pięć lat w obu kierunkach.

- Rozwiązania, które chcemy zaprezentować, to przede wszystkim obniżenie i podwyższenie wieku bezpłatnej mammografii dla kobiet w Polsce. Dzisiaj funkcjonujące rozwiązania - od 50. roku życia do 69. roku życia bezpłatnych badań mammograficznych - poszerzamy o pięć lat w dół i podwyższamy o pięć lat w górę - powiedziała Sójka.

Minister zdrowia podkreśliła także, że w ramach walki z rakiem piersi, będzie możliwość przeprowadzania bardziej zaawansowanych badań diagnostycznych na wczesnym etapie choroby. To ma na celu skrócenie czasu diagnozy i szybsze wprowadzenie odpowiedniego leczenia dla pacjentek. Od 2025 roku jedyną dostępną metodą mammografii będzie ta w wersji cyfrowej.

Nie tylko mammografia. Bezpłatna cytologia dla nowej grupy wiekowej

Minister Sójka podkreśliła, że zakres wiekowy kobiet kwalifikujących się do darmowych badań cytologicznych zostanie rozszerzony, obejmując teraz wiek od 59 do 64 lat.

Zaznaczyła także, że począwszy od 1 stycznia 2024 r., program profilaktyki raka piersi objąć będzie kobiety, które zakończyły leczenie tego nowotworu przynajmniej pięć lat wcześniej.

Następnym krokiem w zapobieganiu rakowi piersi jest decyzja Ministerstwa Zdrowia o poszerzeniu dostępu do badania immunohistochemicznego receptorów tego nowotworu. – Będą one mogły być wykonane na wczesnym etapie, co ma skrócić diagnostykę i jednocześnie przyspieszyć możliwość włączenia odpowiedniego leczenia dla pacjentek. Sójka podkreśliła, że celem wprowadzanych zmian jest zachęcenie większej liczby osób do korzystania z badań prewencyjnych oraz umożliwienie wczesnego wykrywania nowotworów.  Zaznaczyła również, że kobiety z obciążonym wywiadem rodzinnym zostaną skierowane pod specjalistyczną opiekę, aby jak najszybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości.

- To również kwestie zmian w badaniach profilaktycznych, odstąpienie od biopsji cienkoigłowej, a pozostawienie przyszłościowo biopsji gruboigłowej do diagnostyki - mówiła Katarzyna Sójka.

Zmiany na listach leków

Również od 1 listopada, lek Trastuzumab derukstekan będzie dostępny w refundacji. Jest on stosowany w terapii dorosłych pacjentów z HER2-dodatnim rakiem piersi i daje nadzieję pacjentkom z zaawansowanym stadium choroby.

Według informacji ministerstwa zdrowia na Twitterze również lek Enhertu będzie dostępny w refundacji w ramach programu lekowego dla pacjentów z rakiem piersi. Otrzymają go pacjentki, które przeszły przynajmniej jedną linię terapii anty-HER2.