Aplikacja na czas pandemii. Sam oceń ryzyko COVID-19

2020-03-26 16:12 Katarzyna Hubicz, źródło: materiały prasowe

Powstała darmowa aplikacja, dzięki której każdy może sprawdzić, czy jest w grupie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2, prowadzić dziennik obserwacji stanu zdrowia i poznać zasady profilaktyki.

Aplikację SafeSafe stworzono dla osób, które przebywają obecnie w domach, i którym zależy zarówno na odpowiedniej profilaktyce, jak i na tym, by móc szybko ocenić ryzyko infekcji COVID-19. Według twórców aplikacji (to grupa naukowców i przedsiębiorców z Wrocławia) i zaangażowanych w projekt ekspertów,  każdy z nas może zmniejszyć ryzyko infekcji, stosując się do zasad, jakie zaleca Światowa Organizacja Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>


SafeSafe pozwala użytkownikom na systematyczną ocenę ryzyka infekcji, daje też do dyspozycji przydatne narzędzia: dziennik zdrowia i metryczkę chorób przewlekłych (przystosowaną do łatwej prezentacji lekarzom), pomaga również dbać o codzienną profilaktykę.

Polecamy też: Wirtualny test na koronawirusa - zrób go nie wychodząc z domu

- W kontekście dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej, prowadzenie dziennika stanu zdrowia oraz regularne poddawanie się ocenie stanowi obowiązek każdego, komu zależy na uniknięciu infekcji u siebie i swoich bliskich -  mówi dr Dorota Haznar-Garbacz, naukowiec i wykładowca Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która dołączyła do projektu jako ekspert ds. medycznych.

W ramach aplikacji udostępniana jest Ankieta Oceny Ryzyka stworzona przez lekarzy na bazie wytycznych WHO. Po wyświetleniu się przypisanej do użytkownika grupy ryzyka użytkownik otrzymuje wskazówki dopasowane do jego indywidualnej sytuacji, dzięki czemu wie co robić dalej i gdzie szukać pomocy.

Warto wiedzieć

Aplikację instaluje się bezpośrednio ze strony internetowej www.koronazglowy.com (nie trzeba nic pobierać ze sklepów z aplikacjami). Użytkownik po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu od razu może z niej korzystać. Nie ma logowania do systemu, rejestracji. Nikt nie wie kim jest użytkownik, co chroni jego dane osobowe. Są one zapisane tylko na jego prywatnym urządzeniu.

- SafeSafe udostępnia dziennik stanu zdrowia, który ułatwia prowadzenie systematycznych działań profilaktycznych i zbieranie informacji o stanie zdrowia oraz śledzenie przebiegu objawów, jeżeli takie się pojawią. - mówi dr hab. Grzegorz Garbacz, farmaceuta, naukowiec i przedsiębiorca, specjalista w dziedzinie badań nad lekiem i koordynator merytoryczny SafeSafe.

Dodatkowo zapisywanie  osób, z jakimi się spotkaliśmy, pomoże w identyfikacji  miejsca, w którym mogło dojść do infekcji. Należy zauważyć, że prawie nikt z nas nie żył w czasach epidemii, dlatego mało kto wie, jak się w takich sytuacjach zachować. I w tym właśnie ma pomóc aplikacja. - dodaje ekspert. 

Posłuchaj, jak można zarazić się koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Koronawirus - Leki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polecamy też: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE