NERWICA WEGETATYWNA: objawy to bóle, biegunki, pocenie

55 komentarze
Autor: Anna Bieniek, psychiatra i psychoterapeuta, Laboratorium Psychoedukacji

Nerwica serca, nerwica żołądka, biegunka nerwicowa - takim mianem określano dawniej fizyczne dolegliwości wynikające z problemów psychicznych. Dziś psychologowie i psychiatrzy używają wspólnej nazwy: nerwice wegetatywne. Jakie są objawy nerwicy i jak przebiega jej leczenie?

Fizyczne objawy nerwicy wegetatywnej bywają różne: wrażenie ściskania w gardle, suchość w ustach, częste oddawanie moczu, zlewne poty (gorące lub zimne), uczucie wędrującego bólu. Osoby cierpiące na te dolegliwości są przekonane, że ich organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Doświadczają uczucia lęku, przygnębienia, rozdrażnienia, kłopotów ze snem w nocy i z koncentracją w dzień. Wiąże się to z obawą o zdrowie, wynikającą zarówno z doznawanych cierpień fizycznych, jak i z niejasności całej sytuacji.

Dlaczego cierpimy na nerwice wegetatywne?

Wyjaśnienie tego zjawiska przybliży kilka słów o działaniu układu nerwowego, a zwłaszcza jego centralnej części - mózgu. Pełni on trzy funkcje:

» odpowiada za poznawanie i analizowanie rzeczywistości, czyli za myślenie 
» odpowiada za poruszanie się w świecie i podejmowanie różnych czynności, czyli działanie umożliwia odczuwanie, przeżywanie emocji oraz łączenie ich z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych, gruczołów wydzielania wewnętrznego i przemiany materii.

Część układu nerwowego odpowiedzialna za tę ostatnią funkcję zachowuje pewną niezależność od naszej woli. Nosi ona nazwę układu autonomicznego lub wegetatywnego. To za jego sprawą organizm reaguje na różne emocje, przyspieszając lub zwalniając bicie serca, częstość oddechu, pracę żołądka, jelit, pęcherza moczowego. Dzięki pracy układu wegetatywnego rozszerzają się lub kurczą naczynia krwionośne, z oczu płyną łzy, wydziela się pot czy ślina. W stresie, gdy organizm jest w stanie gotowości, układ autonomiczny mobilizuje go do obrony. Kiedy jednak sygnały docierające do niego są niejednoznaczne albo działają zbyt długo i nie ma możliwości rozładowania napięcia lub odpoczynku, układ wegetatywny nie może wrócić do stanu równowagi i zaczyna wymykać się spod świadomej kontroli naszego mózgu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
misiaczczek, 06.06.2013 19:20
Zmieniłam dotychczasowego lekarza na lepszego dzięki http://www.znanylekarz.pl/ranking-lekarzy/psychiatria znalazłam odpowiedzialnego, dobrego psychiatrę, gabinet psychiatryczny blisko domu i na kasę zdrowia.
Robert23, 17.05.2013 11:51
Osobiście mam przejścia z nerwicą, którą leczyłem u Pani doktor Krystyny Miętkiewicz, którą mogę polecić z czystym sumieniem. Nerwica jest straszną chorobą, której nie życzyłbym najgorszemu wrogowi. Bardzo trudno ją zdiagnozować u zwykłych lekarzy. Dopiero po miesiącach dociekań na własną rękę ustaliłem, że mam nerwicę. Poszedłem do lekarza, który w znacznym stopniu pomógł mi opanować moje lęki. Często nerwica wynika z niedoborów magnezu, można spróbować uzupełnić je końskimi dawkami. U mnie dało to pozytywne efekty. Oczywiście w połączeniu z odpowiednią pomocą lekarską, bez której raczej się nie obędzie.
 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

NERWICA (zaburzenia lękowe) zdarza się coraz częściej

NERWICA (zaburzenia lękowe) zdarza się coraz częściej

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nietypowe objawy chorób utrudniające diagnozę

Nietypowe objawy chorób utrudniające diagnozę

Łysienie psychogenne, czyli utrata włosów spowodowana stresem

Łysienie psychogenne, czyli utrata włosów spowodowana stresem

Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 23.04.2014

Komentarze (1 - 10 z 55)
JanK, 19.03.2017 11.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie system wegetatywny wysiadł wskutek przepracowania (tzw. wypalenie zawodowe). Po długich peregrynacjach po wszelkich możliwych specjalistach trafiłem na specjalistę od akupunktury, który mi naprawdę pomógł. Niestety, kurację trzeba powtarzać - seria 10 zabiegów. W międzyczasie raz na miesiąc jeden zabieg. Nie wiem czy to pomoże każdemu ale warto spróbować.
 
Ewelina , 03.11.2016 13.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam to samo od stycznia biorę leki ale nic nie pomaga czuje się Strasznie źle . mam kłopoty ze snem w dzień czuje sie słaba .
 
mela, 19.10.2016 20.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od maja choruje na nerwice mam leki depresje bole w okolicy serca pocenie ciagly strach o wlasne zycie
 
nitas, 08.08.2016 00.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jest tu ktoś ??
 
Arcz, 27.01.2016 17.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ktoremu bogu? Sporo ich jest.
 
kolega, 16.01.2016 01.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To wygląda na nerwicę.Powinnaś iść z mężem do psychiatry wszystko powiedzieć no i psycholog to tak wygląda nie ma wyjścia.Oni pokierują całym leczeniem.
 
wojtan, 14.01.2016 00.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
POZA CUKIERKAMI MIĘTOWYMI, MOŻE WARTO ZAWIERZYĆ PANU BOGU
 
aaaaa, 22.11.2015 18.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam podobnie,budzę się często z uczuciem jakbym miała w ustach suchy papier,często mam problemy z oddychaniem,jestem też nerwowa gdy mam doczynienie z większą grupą ludzi.A już na pewno nie potrafię się zrelakować tym bardziej u fryzjera.Nogi dosłownie mi chodzą.
 
ewelina, 09.11.2015 19.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja od 3 m-cy męczę się z nerwicą wegetatywną.Ciągły strach potęguje objawy(duszności , ból żołądka i biegunki) porażka.Okropna choroba .Byłam osobą pełną życia,teraz jestem więzniem własnego ciała i umysłu. Proszę piszcie jak z tym walczyć
 
Bogdanson, 18.04.2015 22.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak chcecie wyjsc z nerwicy to jedzcie cukierki mietowe :)) naprawde to dziala :))
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

31

Udar mózgu: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie Udar mózgu: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Udar mózgu jest bardzo niebezpieczny. Jeśli rozpoznasz pierwsze objawy udaru, naprawdę możesz...

więcej

29

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

27

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

25

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Na temat tego, co to oznacza i jakie leki powinna Pani stosować, powinna Pani rozmawiać wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Zespół policystycznych jajników należy leczyć, ale nie można go wyleczyć....

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.