NERWICA WEGETATYWNA: objawy to bóle, biegunki, pocenie

55 komentarze
Autor: Anna Bieniek, psychiatra i psychoterapeuta, Laboratorium Psychoedukacji

Nerwica serca, nerwica żołądka, biegunka nerwicowa - takim mianem określano dawniej fizyczne dolegliwości wynikające z problemów psychicznych. Dziś psychologowie i psychiatrzy używają wspólnej nazwy: nerwice wegetatywne. Jakie są objawy nerwicy i jak przebiega jej leczenie?

Fizyczne objawy nerwicy wegetatywnej bywają różne: wrażenie ściskania w gardle, suchość w ustach, częste oddawanie moczu, zlewne poty (gorące lub zimne), uczucie wędrującego bólu. Osoby cierpiące na te dolegliwości są przekonane, że ich organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Doświadczają uczucia lęku, przygnębienia, rozdrażnienia, kłopotów ze snem w nocy i z koncentracją w dzień. Wiąże się to z obawą o zdrowie, wynikającą zarówno z doznawanych cierpień fizycznych, jak i z niejasności całej sytuacji.

Dlaczego cierpimy na nerwice wegetatywne?

Wyjaśnienie tego zjawiska przybliży kilka słów o działaniu układu nerwowego, a zwłaszcza jego centralnej części - mózgu. Pełni on trzy funkcje:

» odpowiada za poznawanie i analizowanie rzeczywistości, czyli za myślenie 
» odpowiada za poruszanie się w świecie i podejmowanie różnych czynności, czyli działanie umożliwia odczuwanie, przeżywanie emocji oraz łączenie ich z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych, gruczołów wydzielania wewnętrznego i przemiany materii.

Część układu nerwowego odpowiedzialna za tę ostatnią funkcję zachowuje pewną niezależność od naszej woli. Nosi ona nazwę układu autonomicznego lub wegetatywnego. To za jego sprawą organizm reaguje na różne emocje, przyspieszając lub zwalniając bicie serca, częstość oddechu, pracę żołądka, jelit, pęcherza moczowego. Dzięki pracy układu wegetatywnego rozszerzają się lub kurczą naczynia krwionośne, z oczu płyną łzy, wydziela się pot czy ślina. W stresie, gdy organizm jest w stanie gotowości, układ autonomiczny mobilizuje go do obrony. Kiedy jednak sygnały docierające do niego są niejednoznaczne albo działają zbyt długo i nie ma możliwości rozładowania napięcia lub odpoczynku, układ wegetatywny nie może wrócić do stanu równowagi i zaczyna wymykać się spod świadomej kontroli naszego mózgu.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
misiaczczek, 06.06.2013 19:20
Zmieniłam dotychczasowego lekarza na lepszego dzięki http://www.znanylekarz.pl/ranking-lekarzy/psychiatria znalazłam odpowiedzialnego, dobrego psychiatrę, gabinet psychiatryczny blisko domu i na kasę zdrowia.
Robert23, 17.05.2013 11:51
Osobiście mam przejścia z nerwicą, którą leczyłem u Pani doktor Krystyny Miętkiewicz, którą mogę polecić z czystym sumieniem. Nerwica jest straszną chorobą, której nie życzyłbym najgorszemu wrogowi. Bardzo trudno ją zdiagnozować u zwykłych lekarzy. Dopiero po miesiącach dociekań na własną rękę ustaliłem, że mam nerwicę. Poszedłem do lekarza, który w znacznym stopniu pomógł mi opanować moje lęki. Często nerwica wynika z niedoborów magnezu, można spróbować uzupełnić je końskimi dawkami. U mnie dało to pozytywne efekty. Oczywiście w połączeniu z odpowiednią pomocą lekarską, bez której raczej się nie obędzie.
 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 23.04.2014

Komentarze (1 - 10 z 55)
JanK, 19.03.2017 11.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie system wegetatywny wysiadł wskutek przepracowania (tzw. wypalenie zawodowe). Po długich peregrynacjach po wszelkich możliwych specjalistach trafiłem na specjalistę od akupunktury, który mi naprawdę pomógł. Niestety, kurację trzeba powtarzać - seria 10 zabiegów. W międzyczasie raz na miesiąc jeden zabieg. Nie wiem czy to pomoże każdemu ale warto spróbować.
 
Ewelina , 03.11.2016 13.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam to samo od stycznia biorę leki ale nic nie pomaga czuje się Strasznie źle . mam kłopoty ze snem w dzień czuje sie słaba .
 
mela, 19.10.2016 20.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od maja choruje na nerwice mam leki depresje bole w okolicy serca pocenie ciagly strach o wlasne zycie
 
nitas, 08.08.2016 00.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jest tu ktoś ??
 
Arcz, 27.01.2016 17.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ktoremu bogu? Sporo ich jest.
 
kolega, 16.01.2016 01.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To wygląda na nerwicę.Powinnaś iść z mężem do psychiatry wszystko powiedzieć no i psycholog to tak wygląda nie ma wyjścia.Oni pokierują całym leczeniem.
 
wojtan, 14.01.2016 00.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
POZA CUKIERKAMI MIĘTOWYMI, MOŻE WARTO ZAWIERZYĆ PANU BOGU
 
aaaaa, 22.11.2015 18.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam podobnie,budzę się często z uczuciem jakbym miała w ustach suchy papier,często mam problemy z oddychaniem,jestem też nerwowa gdy mam doczynienie z większą grupą ludzi.A już na pewno nie potrafię się zrelakować tym bardziej u fryzjera.Nogi dosłownie mi chodzą.
 
ewelina, 09.11.2015 19.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja od 3 m-cy męczę się z nerwicą wegetatywną.Ciągły strach potęguje objawy(duszności , ból żołądka i biegunki) porażka.Okropna choroba .Byłam osobą pełną życia,teraz jestem więzniem własnego ciała i umysłu. Proszę piszcie jak z tym walczyć
 
Bogdanson, 18.04.2015 22.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak chcecie wyjsc z nerwicy to jedzcie cukierki mietowe :)) naprawde to dziala :))
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje (czyli mrowienie lub drętwienie) mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie...

więcej

127

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

119

Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika? Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

Jakie objawy wskazują na choroby błędnika? Pierwsze objawy choroby błędnika to zawroty głowy. Na...

więcej

118

NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego? NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego?

Neuroborelioza to choroba, której objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Atakuje ona układ...

więcej

112

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.