Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Konsultant:Tadeusz Przytulski, lekarz specjalista neurolog
179 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej osoby czy bodźce pochodzące z wnętrza organizmu. W zależności od przyczyny jej powstania mówimy o nerwicy natręctw, neurastenicznej, histerycznej, lękowej, pourazowej oraz wegetatywnej. Jakie są rodzaje i objawy nerwicy?

Nie przejmuj się, to tylko nerwica - słyszymy nieraz. Powinniśmy jednak mówić: to aż nerwica. Nerwica to bowiem poważne zaburzenie całego organizmu. Nerwica zwykle dotyka ludzi młodych, dwudziesto-, trzydziestoletnich i może mieć różne oblicza. Jakie są rodzaje nerwicy i jakie dają objawy?

Nerwica neurasteniczna

Poranne zmęczenie i wściekłość, że trzeba iść do pracy czy szkoły i poprawa nastroju w porze obiadu to może być znak, że dopadła cię nerwica neurasteniczna. Może przyjąć postać hipersteniczną – wtedy objawia się wzmożoną pobudliwością, wybuchami gniewu i silnymi reakcjami emocjonalnymi lub postać hiposteniczną, dla której typowe jest przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją uwagi i pamięcią oraz zaburzenia snu. Neurastenia może wynikać też z utrwalonego negatywnego nastawienia do otoczenia.

Nerwica histeryczna

Chory na nerwicę histeryczną nieustannie wsłuchuje się w swój organizm i odwiedza lekarzy. A gdy dowiaduje się, że jest zdrowy – wścieka się.Ten rodzaj nerwicy często przybiera postać katastrofy zdrowotnej. Pojawiają się niedowłady, porażenia, drżenia, napady przypominające ataki padaczki, utraty przytomności, a także chwilowa głuchota, ślepota, niemożność oddychania i połykania, co lekarze nazywają kulą histeryczną. Tak silne objawy utrzymują chorego w przekonaniu, że jest śmiertelnie chory. A to tylko nerwica. Pozornie zły stan zdrowia jest często (choć nie zawsze świadomie) wykorzystywany przez chorego do zwrócenia na siebie uwagi.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Co drugi człowiek odczuwa objawy nerwicy sporadycznie, a co piąty trwale. Choroba ma wiele postaci, a dolegliwości bywają bardzo różne. Zwykle nie wynikają one ze zmian chorobowych w organizmie. Ale gdy nerwica trwa dłużej, do takich zmian może dojść. Typowym przykładem zaburzeń nerwicowych są dolegliwości żołądka i dwunastnicy, które mogą skończyć się chorobą wrzodową.

Nerwica lękowa

Osoba zdominowana uczy się ukrywać emocje, tłumi je latami,aż pojawia się niepokój, napięcie i poczucie zagrożenia. To objawy nerwicy lękowej. Chory boi się o życie swoje i rodziny, tego, co ludzie powiedzą. Drży z obawy przed bombą atomową i końcem świata. Lękom towarzyszy często drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Nerwica lękowa może też przybrać formę fobii, np. lęku wysokości.

Problem

Problem

Nerwica natręctw

Tak potocznie nazywa się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Obsesje to powracające myśli, których trudno się pozbyć lub nimi kierować. Kompulsje polegają na sztywnych rytuałach (np. ciągłe mycie rąk, układanie w precyzyjnym co do milimetra porządku przedmiotów na biurku) lub na przymusie wykonywania czynności umysłowych (np. liczenia). Nerwice natręctw najczęściej dotyczą sfer życia związanych z porządkiem, czystością, chorobą, seksem i religią. Obsesyjne myśli i kompulsywne czynności są rodzajem tarczy obronnej przed lękiem, nad którym chory inaczej nie umie zapanować.

Nerwicowe reakcje pourazowe

Osoby, które uległy wypadkowi, często po pewnym czasie zaczynają skarżyć się na nawracające bóle i zawroty głowy, drżenie rąk. Takie objawy mogą sugerować zmiany organiczne w mózgu albo nerwicę pourazową. Aby wykryć uszkodzenia układu nerwowego, wykonuje się m.in. EEG (elektroencefalografię) i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeżeli wykluczy się przyczyny organiczne, możliwe, że mamy do czynienia z nerwicą pourazową. Objawy nasilają się u chorych, którzy mają kłopoty z uzyskaniem renty lub odszkodowania od ubezpieczyciela.

Oblicza nerwic wegetatywnych

Długotrwały stres lub silne bodźce, które na nas działają,rozregulowują układ nerwowy i w konsekwencji prowadzą do rozwoju nerwicy wegetatywnej, czyli zaburzeń w funkcjonowaniu różnych narządów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to układów krwionośnego i trawienia. Zbyt częste skurcze naczyń błony śluzowej żołądka mogą przyczynić się do jej owrzodzenia, natomiast skurcze tętnic obwodowych do nadciśnienia tętniczego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 14.12.2014 19:52
Cześć mam niecałe osiemnaście lat i jestem w ciąży. Od piętnastego roku życia borykam się z nerwica i nie wiem co mam robić bo teraz to wszystko się nasiliło a dokładnie rok temu po śmierci mojego przyjaciela to zawsze jemu mogłam się wygadać boje się ze jak tak dalej pójdzie to urodzę chore dziecko. Cały stres i emocje wylewam na swojego partnera i boje się ze mnie wkoncu przez to zostawi i zabierze mi dziecko bo nie raz mi już tym groził. Proszę pomóżcie mi bo ja sama już nie daje rady. Jeżeli bd mieli jakieś kolwiek propozycje dla mnie to proszę piszcie pod ten adres e-mail Krakowiakmagdalena@wp.pl . Z góry dziękuje
Nie zarejestrowany, 30.06.2014 22:52
Taki tytuł wydał mi się najwłaściwszy, chociaż większość mówi weź się w garść. Niestety to jest bardzo trudne. Na nerwicę choruję bardzo długo,jakieś 30 lat.Oczywiście były przerwy ale to i tak wraca. Również objawy i diagnozy się zmieniają.Obecnie to jest nerwica lękowa.Koszmarny napadowy strach.Lęk przed wychodzeniem z domu, przed przebywaniem w zatłoczonych pomieszczeniach w autobusie i nawet obecność drugiej osoby nie pomaga.Do tego dochodzą paskudne objawy somatyczne.Drżenia,zawroty głowy,kołatania serca i ogólna słabość.Moja rodzina wiele ze mną przeszła i mam szczęście że się nie odsunęła.Mam szczęście że mogłam liczyć na ich wsparcie chociaż wiem ile męża i syna to kosztowało.Teraz staram się funkcjonować nawet jak jest nieciekawie ale czasami zaczyna we mnie pojawiać się bunt na los, na "CIĘŻKIE ŻYCIE".
 

Nerwica - leczenie

Lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze potrafią pomóc chorym z nerwicami. Najlepiej więc zwrócić się do specjalistów - psychoterapeuty, psychiatry czy neurologa. Przy leczeniu nerwic leki nie są najważniejsze. Podstawą jest psychoterapia indywidualna lub zespołowa. Trzeba dotrzeć do źródła choroby, a potem nauczyć chorego jak ma sobie radzić sobie z emocjami. Leki muszą być dobierane bardzo ostrożnie, bo mają krańcowo różne działanie. Na przykład neuroleptyki to środki, które szybko hamują stany podniecenia i pobudzenia (Fenactil, Chlorprotixen, Sulpiryd, Promazin). Druga grupa leków zwana tymoleptykami działa przeciwnie – podnosi nastrój chorego, aktywizuje go (np. Doxepin, Imipramina, Aurorix, Anafranil).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Aktualizacja: 19.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 179)
nie zalogowany , 18.12.2014 16.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 15 lat i bardzo czesto sie denerwuje , czesto trzesa mi sie ręce i nogi , a także pocą mi się dłonie , denerwuja mnie najdrobniejsze szczegóły , w zasadzie denerwuje mnie wszystko co nie jest zgodne z moimi myślami i nie jest tak jak na bym chćała , dzisiaj cały dzień byłam bardzo zdenerwowana i nadal jestem a wszystko dlatego ze zachwanie mojego kolegi co do mnie było bardzo przykre. Od kiedy wruciłam do domu caly czas krzyczę , takie sytuacje zdarzaja sie bardzo czesto czasem nawet boje się że ze złość przypadkiem zrobie komuś krzywde , dlatego dużo czasu spędzam sama aby się nie denerwować . Czy to normalne czy moze jednak mam jakieś zaburzenia układu nerwowego?
 
elka, 10.12.2014 10.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie problem zaczął się na początku liceum( 7 lat temu), kiedy z ostrym bólem brzucha trafiłam do szpitala. Podejrzenie - zapalenie wyrostka. Badania jednak to wykluczyły. Po 3 dniach faszerowania ketonalem wróciłam do domu, a lekarz prowadzący stwierdził, że była to kolka jelitowa i że mam zespół jelita drażliwego. Dostałam jakieś leki, ale nie widziałam poprawy. Czasem było lepiej, czasem pobolewało. Od kilku/kilkunastu miesięcy bóle brzucha się nasiliły, nie mogę normalnie funkcjonować- mam wzdęcia, zaparcia, silne bóle brzucha, które doprowadzają mnie czasem do omdlenia, poranne mdłości, zawroty głowy i omdlenia ( czasami czuje taki jakby"kołek" w gardle), duszności, napady gorąca, ból czasem budzi mnie w nocy. Ból nasila się po jedzeniu, boli mnie po prawej stronie, nawet w ciągu dnia kiedy mało jem nie mogę dotknąć się w prawym dolnym boku brzucha - boli mnie nawet skóra. Robiłam ostatnio badania na celiakię z krwi, ogólną morfologię - wyniki są bardzo dobre. Obecnie biorę leki skierowane typowo pod zespół jelita drażliwego, ale nie widzę żadnej poprawy. Każdy lekarz mówi to samo, przepisuje te same leki lub inne ( podobne) na zasadzie "pomogą w złagodzeniu objawów". Czy ktoś ma podobnie? Gdzie mogę szukać pomocy ?
 
marta, 08.12.2014 14.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
może to choroba dwubiegunowa? objawy są podobne.
 
Abra, 08.12.2014 12.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dobry artykuł , poukładany.. poszufladkowany.. próbowałam różnych sposobów by pozbyć się tego ciężaru, dopiero o dziwo , udało mi sie za pomocą ZIOŁOWYCH tabletek Nervomix Control , ziołowe , nie znaczy gorsze... zawsze wydawało mi się ze chemiczny skład ma większa moc.. a tu proszę
 
ADAMMMMOO 22, 06.12.2014 09.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam.mam 22 lata i od około 5 lat podejzewam ze choruje na nerwice.od zawsze bylem nieśmiały ale problem definitywnie sie nasilił od kad po 2 dniach imprezowania złapała mnie delirka alkoholowa :( od tamtego czasu mam: suchote gardla,bóle serca-brzucha-klatki piersiowej oraz krwgosłupa,ciezko mi sie tez oddycha,problem ze snem.Boje sie wielu rzeczy np: ze cos sie stanie moim bliskim,ze mi cos nie wyjdzie,o wlasne zdrowie :( ciezko tak zyć ponieważ przestaje wszystko cieszyc.probowalem to zwalczyc lecz to walka z wiatrakami podkreslam ze bylem u 3 lekarzy i zaden nie stwierdzil nerwicy :( nie wiem juz co robić pomóżcie :(
 
chora, 05.12.2014 17.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam ogromne kłopoty z bólem jelit i brzucha. Wszystkie badania w normie a ja nie mogę nic jeść zchudłam juz 15 kg . Ból brzucha opasujacy, nawet skóra mnie na brzuchu i plecach boli. Do tego wzdęcia i przelewanie w jelitach. w cześniej nigdy na nic nie chorowałam . Na gastroskopii wyszedł mi refuks żółciowy. Czy to jest powód mojego złego samopoczucia czy nerwica???
 
asd, 01.11.2014 23.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam pewne pytanie a raczej prośbę. Czy mógłby ktoś rozpoznać czy moja przyjaciółka ma nerwice? Otóż miewa częste zmiany nastroju jest albo bardzo wesoła albo bardzo smutna. Potrafi obrażać sie o blahostke i nie odzywać się godzinami.czy coś jej jest?
 
papkin32, 30.09.2014 20.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam dokładnie tak samo, identycznie. Pozdrawiam Cię Wojtek
 
Tequilla, 30.09.2014 15.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Was. Od lutego w nocy mam drgawki. Dodam że zdarzają się one tylko raz w miesiącu, prawie w tym samym okresie, na koniec miesiąca. Zarówno we wrześniu, jak i w sierpniu miałam "napad" w nocy z 26 na 27 . Dodam, że badanie EEG nic nie wykazało. czy to mogą być objawy nerwicy?? jeżeli macie jakieś pomysły piszcie agatagd@wp.pl
 
Nemezis, 18.09.2014 14.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wierzcie lekarzom i twardo domagajcie się, żeby zapisali wam kompleksowe badania. Większość medyków idzie niestety po linii najmniejszego oporu i bagatelizuje niepokojące objawy. Szybko stawiają "oczywistą" (hahaha, chyba tylko dla nich samych) diagnozę: NERWICA. Robią to beztrosko, nie dopuszczają do siebie myśli, że mogliby się mylić. To jest bardzo krótkowzroczna postawa, głupia i niebezpieczna, ponieważ ci "lekarze" nie dysponują przecież aparatem rentgenowskim w swoich "drogocennych" oczach, ani laboratorium analitycznym w swoich palcach. Zapominają o tym, że zwyczajne opukanie i wysłuchanie pacjenta nic nie daje. Faszerują potem zdezorientowanego pacjenta lekami psychotropowymi, a poważna choroba organiczna może rozwija się w najlepsze dalej... Jeszcze raz powtórzę, nie pozwólcie się zbyć uspokajającymi banałami o nerwicy i hipochondrii! Wymuście na swoim lekarzu zapisanie jak najdokładniejszych badań (na co w końcu idą nasze składki zdrowotne, hę??). Jeśli taki "lekarz" będzie stawał okoniem i nadymał się swoją rzekomą wiedzą i ważnością, to postraszcie go wytoczeniem procesu o nienależyte wykonywanie obowiązków zawodowych, lub powiedzcie, że zamierzacie zgłosić popełnienie przez nich błędu w sztuce do Rzecznika Praw Pacjenta. Jeśli "szanowny Pan lub Pani doktor zrozumie, że ich dobre imię i opinia w środowisku są na szali, to może zaczną z wami normalnie rozmawiać. Gdy napomnienia nie poskutkują, nie bójcie się wytoczyć gadom procesu cywilnego i żądać wysokiego odszkodowania ( a co tam, świetnie gnojki zarabiają, mam w rodzinie lekarzy, to wiem...).
 
następne »
strona 1 z 18
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu

Wstrząśnienie mózgu jest częstym następstwem urazu głowy. Może się zdarzyć po upadkach czy...

więcej

33508

CZĘSTA ZMIANA NASTROJU - czego to objaw? Jak sobie radzić z huśtawką nastrojów? CZĘSTA ZMIANA NASTROJU - czego to objaw? Jak sobie radzić z huśtawką nastrojów?

Częsta zmiana nastroju najczęściej jest obserwowana u kobiet. Zazwyczaj tzw. huśtawka nastrojów...

więcej

10795

NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego? NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego?

Neuroborelioza to choroba, której objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Atakuje ona układ...

więcej

16250

Nerwica natręctw: objawy i leczenie Nerwica natręctw: objawy i leczenie

Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne, jednak wiele z jej objawów przekłada się także na sferę...

więcej

12271

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Jajniki są ruchome, mogą zmieniać swoje położenia. Wynik badania USG nalezy interpretować łącznie z badaniem klinicznym.

Z dużym prawdopodobieństwem podczas badania ginekologicznego daje się ocenić okres okołoowulacyjny. Jest to możliwe na podstawie oceny śluzu szyjkowego i rozwarcia ujścia zewnętrznego szyjki macicy....

Wymieniony preparat nie może być stosowany przewlekle. Niestety, w celu ustalenia właściwego postępowania, konieczne jest wykonanie badania lekarskiego i jednoznacznego rozpoznania. Z opisu zmian i...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 21, 2014

to naprawdę działa. pije się w małych ilościach, a kilogramy powoli ubywają. jestem pozytywnie zaskoczona.

data

Grudzień 21, 2014

Chyba też zaczynam wątpić w działanie wszelkich suplementów. Może jedynie dają efekt placebo...

data

Grudzień 21, 2014

Dieta w święta to u mnie rzecz niemożliwa :D

data

Grudzień 21, 2014

Oprócz odchudzania warto zaczęć zdrowo się odżywiać, a nie tylko na czas diety wprowadzić sałatki i warzywa, a potem czipsy i całe śmieciowe jedzenie to efekt dobrego wyglądu będzie na zawsze i do tego będziemy zdrowi. Sałatki z olejami z pierwszego zielonynurt.pl tłoczenia są...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.