Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Konsultant: Tadeusz Przytulski, lekarz specjalista neurolog
231 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej osoby czy bodźce pochodzące z wnętrza organizmu. W zależności od przyczyny jej powstania mówimy o nerwicy natręctw, neurastenicznej, histerycznej, lękowej, pourazowej oraz wegetatywnej. Jakie są rodzaje i objawy nerwicy?

Nie przejmuj się, to tylko nerwica - słyszymy nieraz. Powinniśmy jednak mówić: to aż nerwica. Nerwica to bowiem poważne zaburzenie całego organizmu. Nerwica zwykle dotyka ludzi młodych, dwudziesto-, trzydziestoletnich i może mieć różne oblicza. Jakie są rodzaje nerwicy i jakie dają objawy?

Nerwica neurasteniczna

Poranne zmęczenie i wściekłość, że trzeba iść do pracy czy szkoły i poprawa nastroju w porze obiadu to może być znak, że dopadła cię nerwica neurasteniczna. Może przyjąć postać hipersteniczną – wtedy objawia się wzmożoną pobudliwością, wybuchami gniewu i silnymi reakcjami emocjonalnymi lub postać hiposteniczną, dla której typowe jest przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją uwagi i pamięcią oraz zaburzenia snu. Neurastenia może wynikać też z utrwalonego negatywnego nastawienia do otoczenia.

Nerwica histeryczna

Chory na nerwicę histeryczną nieustannie wsłuchuje się w swój organizm i odwiedza lekarzy. A gdy dowiaduje się, że jest zdrowy – wścieka się.Ten rodzaj nerwicy często przybiera postać katastrofy zdrowotnej. Pojawiają się niedowłady, porażenia, drżenia, napady przypominające ataki padaczki, utraty przytomności, a także chwilowa głuchota, ślepota, niemożność oddychania i połykania, co lekarze nazywają kulą histeryczną. Tak silne objawy utrzymują chorego w przekonaniu, że jest śmiertelnie chory. A to tylko nerwica. Pozornie zły stan zdrowia jest często (choć nie zawsze świadomie) wykorzystywany przez chorego do zwrócenia na siebie uwagi.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Co drugi człowiek odczuwa objawy nerwicy sporadycznie, a co piąty trwale. Choroba ma wiele postaci, a dolegliwości bywają bardzo różne. Zwykle nie wynikają one ze zmian chorobowych w organizmie. Ale gdy nerwica trwa dłużej, do takich zmian może dojść. Typowym przykładem zaburzeń nerwicowych są dolegliwości żołądka i dwunastnicy, które mogą skończyć się chorobą wrzodową.

Nerwica lękowa

Osoba zdominowana uczy się ukrywać emocje, tłumi je latami,aż pojawia się niepokój, napięcie i poczucie zagrożenia. To objawy nerwicy lękowej. Chory boi się o życie swoje i rodziny, tego, co ludzie powiedzą. Drży z obawy przed bombą atomową i końcem świata. Lękom towarzyszy często drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Nerwica lękowa może też przybrać formę fobii, np. lęku wysokości.

Problem

Problem

Nerwica natręctw

Tak potocznie nazywa się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Obsesje to powracające myśli, których trudno się pozbyć lub nimi kierować. Kompulsje polegają na sztywnych rytuałach (np. ciągłe mycie rąk, układanie w precyzyjnym co do milimetra porządku przedmiotów na biurku) lub na przymusie wykonywania czynności umysłowych (np. liczenia). Nerwice natręctw najczęściej dotyczą sfer życia związanych z porządkiem, czystością, chorobą, seksem i religią. Obsesyjne myśli i kompulsywne czynności są rodzajem tarczy obronnej przed lękiem, nad którym chory inaczej nie umie zapanować.

Nerwicowe reakcje pourazowe

Osoby, które uległy wypadkowi, często po pewnym czasie zaczynają skarżyć się na nawracające bóle i zawroty głowy, drżenie rąk. Takie objawy mogą sugerować zmiany organiczne w mózgu albo nerwicę pourazową. Aby wykryć uszkodzenia układu nerwowego, wykonuje się m.in. EEG (elektroencefalografię) i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeżeli wykluczy się przyczyny organiczne, możliwe, że mamy do czynienia z nerwicą pourazową. Objawy nasilają się u chorych, którzy mają kłopoty z uzyskaniem renty lub odszkodowania od ubezpieczyciela.

Oblicza nerwic wegetatywnych

Długotrwały stres lub silne bodźce, które na nas działają,rozregulowują układ nerwowy i w konsekwencji prowadzą do rozwoju nerwicy wegetatywnej, czyli zaburzeń w funkcjonowaniu różnych narządów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to układów krwionośnego i trawienia. Zbyt częste skurcze naczyń błony śluzowej żołądka mogą przyczynić się do jej owrzodzenia, natomiast skurcze tętnic obwodowych do nadciśnienia tętniczego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 28.01.2016 23:42
Prosze niech ktos nap na nastepnych stronach zeby ludzie wiedzieli ze od grzybicy jest nerwica a nawet schizofrenia
Nie zarejestrowany, 28.01.2016 22:50
Grzybica powoduje alergie na kurz mlleko gluten mozna leczyc alergie bo te leki lecza tez grzybice to przyczyna nerwic
 

Nerwica - leczenie

Lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze potrafią pomóc chorym z nerwicami. Najlepiej więc zwrócić się do specjalistów - psychoterapeuty, psychiatry czy neurologa. Przy leczeniu nerwic leki nie są najważniejsze. Podstawą jest psychoterapia indywidualna lub zespołowa. Trzeba dotrzeć do źródła choroby, a potem nauczyć chorego jak ma sobie radzić sobie z emocjami. Leki muszą być dobierane bardzo ostrożnie, bo mają krańcowo różne działanie. Na przykład neuroleptyki to środki, które szybko hamują stany podniecenia i pobudzenia (Fenactil, Chlorprotixen, Sulpiryd, Promazin). Druga grupa leków zwana tymoleptykami działa przeciwnie – podnosi nastrój chorego, aktywizuje go (np. Doxepin, Imipramina, Aurorix, Anafranil).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Aktualizacja: 02.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 231)
Makler, 09.01.2016 00.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Fajki Kamil rzuć. Ja miałem podobnie, rzuciłem i jest spoko
 
Iza, 04.01.2016 17.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja chyba miałam podobnie. Parę razy obudziło mnie ze snu walenie serca, duszności, jakbym miała zemdleć. Raz miałam tak w pracy po kawie.. Podejrzewam, że to nerwica, dlatego staram się wcześnie wyłapywać taki stan i głęboko oddychać. Pomaga, biorę też Persen. Wizyta u kardiologa dopiero pod koniec miesiąca, więc nie jestem do końca pewna jaka jest przyczyna..
 
wronka, 11.11.2015 22.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
lęki mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi o czym swiadczy tez waga. polecam szbki kontakt z lekarzem w celu zbadania poziomu hormonow i tarczycy. Nie sadze ze to nerwica ale raczej wina tarczycy
 
BENIA, 11.11.2015 21.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! proszę o pomoc, a moze o radę,od 3 lat cos dziwnego dzieje sie ze mną boję sie chyba wszystkiego,a najbardziej nocy, nie mogę spać ,serce wali ,myślęże że każdy oddech to to ostatni,boję się o wszystkich bliskich zeby nic sie im nie stało,jestem niecierpliwa, stałam sie bardzo wrażliwa,płaczę z byle powodu,ne mogę sie skupić nad niczym,i wtedy jestem wulgarna,nawet boje sie pójść do lekarza,najgorsze w tym wszystkim jest to że nie mogę odmówic sobie słodkości,jem i płaczę,przy wzroście 170 waże 120 kg c mam zrobic zeby moje życie nabrało sensu....
 
balbi, 08.11.2015 20.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Widzę że bardzo cierpisz.Napisz ile masz lat to może uda mi się Tobie pomóc.Cierpię na nerwicę lękową od 25 lat.Bywało że miałam lęk przed lękiem.Wiem że człowiek z tą przypadłością żyje 30 procent,reszta życia jest ciągłym strachem.Z tym trzeba nauczyć się żyć i zrozumieć swoje nieracjonalne lęki.Wiem że cierpisz i umierasz 10 razy dziennie za każdym razem jak Cię dopada to czego się boisz.Tak nie musi być i tylko Ty sam możesz sobie pomóc ale nie jest to łatwe,ba...nawet potrzeba lat i przekonania się na własnej skórze by zobaczyć jak to działa.Początki są trudne.Pozdrawiam
 
maja, 30.10.2015 09.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pieknie piszesz.... napisz ksiazke, bo ukladasz pielne slowa
 
Nobody, 25.10.2015 19.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czasami życie samemu jest jedynym wyjściem. Jesteś trędowaty dla innych, niechciany przez społeczeństwo. Żyjesz jak w transie, za chmurą obojętności, którą rozwiewają pioruny szaleństwa. Wtedy widzisz krew płynąca po szkle więzienia w którym jesteś zamknięty. Nie ma wyjścia, nie ma powietrza i wtedy się dusisz doznając rzeczywistego paraliżu. A po jakimś czasie znowu nachodzą chmury i jakoś egzystujesz, może nawet ujrzysz słońce, ale nie dotkniesz go , jest za daleko. Próbujesz, ale natrafisz na szklaną taflę i znowu piorun, znowu koszmar i myślisz że się udusiłeś. Nie ty żyjesz wciąż żyjesz bez nadziei bo wiesz, że mimo czasowych przejaśnień wciąż jesteś w tej szklanej klatce. Klatce z której nie ma wyjścia... Wiesz też, że jesteś skazany na wieczną samotność, bo nie chcesz nikogo wciągnąć do tej pułapki. Czasami kładziesz dłonie na szklanej tafli, spuszczasz wzrok przesłonięty łzawymi zasłonami i wykrzykujesz ile sił , wykrzykujesz, że to niesprawiedliwe, że nie chcesz już tak dłużej, ale zawsze odpowiada ci głucha cisza... Nie wiem czy to wytrzymam...
 
Zmęczony, 22.10.2015 17.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej, Mam 19 lat . Od dłuższego czasu jestem kłębkiem nerwów. Nie potrafię poradzić sobie ze swoimi problemami. Jestem bardzo drażliwa, wszystko powoduje u mnie nerwowość. Nie umiem poradzić sobie ze swoimi emocjami. Lekkie emocje wywołują u mnie płacz, zdarza mi się on bardzo często. Jestem bardzo znużona. Nie mam siły nic robić, nie mogę się na niczym skupić. Przypominam chodzącą bombę, która zaraz wybuchnie. Codziennie mam kłujący przeszywający ból brzucha oraz migrenowy ból głowy. Błagam pomóżcie mi bo niedługo nie poradzę sobie sama ze sobą.
 
kamil, 21.10.2015 09.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ostatnio postanowailem rzucic fajki teraz nie pale 4 dzien a moj puls to 55-70 max przewaznie kolo 60 sciu cisnienie teraz mam 110/55 czy to nie dziwne troche ? nie za niskie to wszystko a jestem dzlejk na tym bisocardzie
 
Gucio, 20.10.2015 20.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam..mam ostatnio czesto takie stany najgorszy jest ból a potem panika...myślę że samemu nie dam rady poradzić sobie z problemem ...psychoterapia...pozdrawiam życzę zdrowia
 
następne »
strona 1 z 24
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Choroby móżdżku mogą prowadzić do upośledzenia Choroby móżdżku mogą prowadzić do upośledzenia

Choroby móżdżku należą do chorób układu nerwowego. Ze względu na centralną, kontrolującą i...

więcej

15246

CZĘSTA ZMIANA NASTROJU - czego to objaw? Jak sobie radzić z huśtawką nastrojów? CZĘSTA ZMIANA NASTROJU - czego to objaw? Jak sobie radzić z huśtawką nastrojów?

Częsta zmiana nastroju najczęściej jest obserwowana u kobiet. Zazwyczaj tzw. huśtawka nastrojów...

więcej

13750

DEPRESJA - leczenie. W jaki sposób LECZYĆ DEPRESJĘ DEPRESJA - leczenie. W jaki sposób LECZYĆ DEPRESJĘ

Depresja to choroba, która ma wiele postaci. Leczenie depresji więc jest różnorodne. Środki...

więcej

14505

NERWICA WEGETATYWNA: objawy to bóle, biegunki, pocenie NERWICA WEGETATYWNA: objawy to bóle, biegunki, pocenie

Nerwica serca, nerwica żołądka, biegunka nerwicowa - takim mianem określano dawniej fizyczne...

więcej

27301

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku trądziku zwykłego nie ma takiej konieczności. Zalecenia te dotyczą trądziku różowatego. Czynnik te sprzyjają nasileniu rumienia naczynioruchowego, który jest jednym z objawów trądziku...

Proszę o to pytać lekarza leczącego panią. Ja mogę tylko napisać ogólnie, że najczęstszą przyczyną LSIL są stany zapalne wywołane różnymi patogenami (wirusy, bakterie) oraz nadżerka w stanie...

Przyczyny poronień są niestety bardzo zróżnicowane, nie zawsze są to choroby genetyczne; trudno mi się wypowiadać na temat wyniku badania genetycznego (bez przeczytania), jednak pomyłka jest raczej...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.