Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Konsultant:Tadeusz Przytulski, lekarz specjalista neurolog
166 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej osoby czy bodźce pochodzące z wnętrza organizmu. W zależności od przyczyny jej powstania mówimy o nerwicy natręctw, neurastenicznej, histerycznej, lękowej, pourazowej oraz wegetatywnej. Jakie są rodzaje i objawy nerwicy?

Nie przejmuj się, to tylko nerwica - słyszymy nieraz. Powinniśmy jednak mówić: to aż nerwica. Nerwica to bowiem poważne zaburzenie całego organizmu. Nerwica zwykle dotyka ludzi młodych, dwudziesto-, trzydziestoletnich i może mieć różne oblicza. Jakie są rodzaje nerwicy i jakie dają objawy?

Nerwica neurasteniczna

Poranne zmęczenie i wściekłość, że trzeba iść do pracy czy szkoły i poprawa nastroju w porze obiadu to może być znak, że dopadła cię nerwica neurasteniczna. Może przyjąć postać hipersteniczną – wtedy objawia się wzmożoną pobudliwością, wybuchami gniewu i silnymi reakcjami emocjonalnymi lub postać hiposteniczną, dla której typowe jest przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją uwagi i pamięcią oraz zaburzenia snu. Neurastenia może wynikać też z utrwalonego negatywnego nastawienia do otoczenia.

Nerwica histeryczna

Chory na nerwicę histeryczną nieustannie wsłuchuje się w swój organizm i odwiedza lekarzy. A gdy dowiaduje się, że jest zdrowy – wścieka się.Ten rodzaj nerwicy często przybiera postać katastrofy zdrowotnej. Pojawiają się niedowłady, porażenia, drżenia, napady przypominające ataki padaczki, utraty przytomności, a także chwilowa głuchota, ślepota, niemożność oddychania i połykania, co lekarze nazywają kulą histeryczną. Tak silne objawy utrzymują chorego w przekonaniu, że jest śmiertelnie chory. A to tylko nerwica. Pozornie zły stan zdrowia jest często (choć nie zawsze świadomie) wykorzystywany przez chorego do zwrócenia na siebie uwagi.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Co drugi człowiek odczuwa objawy nerwicy sporadycznie, a co piąty trwale. Choroba ma wiele postaci, a dolegliwości bywają bardzo różne. Zwykle nie wynikają one ze zmian chorobowych w organizmie. Ale gdy nerwica trwa dłużej, do takich zmian może dojść. Typowym przykładem zaburzeń nerwicowych są dolegliwości żołądka i dwunastnicy, które mogą skończyć się chorobą wrzodową.

Nerwica lękowa

Osoba zdominowana uczy się ukrywać emocje, tłumi je latami,aż pojawia się niepokój, napięcie i poczucie zagrożenia. To objawy nerwicy lękowej. Chory boi się o życie swoje i rodziny, tego, co ludzie powiedzą. Drży z obawy przed bombą atomową i końcem świata. Lękom towarzyszy często drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Nerwica lękowa może też przybrać formę fobii, np. lęku wysokości.

Problem

Problem

Nerwica natręctw

Tak potocznie nazywa się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Obsesje to powracające myśli, których trudno się pozbyć lub nimi kierować. Kompulsje polegają na sztywnych rytuałach (np. ciągłe mycie rąk, układanie w precyzyjnym co do milimetra porządku przedmiotów na biurku) lub na przymusie wykonywania czynności umysłowych (np. liczenia). Nerwice natręctw najczęściej dotyczą sfer życia związanych z porządkiem, czystością, chorobą, seksem i religią. Obsesyjne myśli i kompulsywne czynności są rodzajem tarczy obronnej przed lękiem, nad którym chory inaczej nie umie zapanować.

Nerwicowe reakcje pourazowe

Osoby, które uległy wypadkowi, często po pewnym czasie zaczynają skarżyć się na nawracające bóle i zawroty głowy, drżenie rąk. Takie objawy mogą sugerować zmiany organiczne w mózgu albo nerwicę pourazową. Aby wykryć uszkodzenia układu nerwowego, wykonuje się m.in. EEG (elektroencefalografię) i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeżeli wykluczy się przyczyny organiczne, możliwe, że mamy do czynienia z nerwicą pourazową. Objawy nasilają się u chorych, którzy mają kłopoty z uzyskaniem renty lub odszkodowania od ubezpieczyciela.

Oblicza nerwic wegetatywnych

Długotrwały stres lub silne bodźce, które na nas działają,rozregulowują układ nerwowy i w konsekwencji prowadzą do rozwoju nerwicy wegetatywnej, czyli zaburzeń w funkcjonowaniu różnych narządów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to układów krwionośnego i trawienia. Zbyt częste skurcze naczyń błony śluzowej żołądka mogą przyczynić się do jej owrzodzenia, natomiast skurcze tętnic obwodowych do nadciśnienia tętniczego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 30.06.2014 22:52
Taki tytuł wydał mi się najwłaściwszy, chociaż większość mówi weź się w garść. Niestety to jest bardzo trudne. Na nerwicę choruję bardzo długo,jakieś 30 lat.Oczywiście były przerwy ale to i tak wraca. Również objawy i diagnozy się zmieniają.Obecnie to jest nerwica lękowa.Koszmarny napadowy strach.Lęk przed wychodzeniem z domu, przed przebywaniem w zatłoczonych pomieszczeniach w autobusie i nawet obecność drugiej osoby nie pomaga.Do tego dochodzą paskudne objawy somatyczne.Drżenia,zawroty głowy,kołatania serca i ogólna słabość.Moja rodzina wiele ze mną przeszła i mam szczęście że się nie odsunęła.Mam szczęście że mogłam liczyć na ich wsparcie chociaż wiem ile męża i syna to kosztowało.Teraz staram się funkcjonować nawet jak jest nieciekawie ale czasami zaczyna we mnie pojawiać się bunt na los, na "CIĘŻKIE ŻYCIE".
Nie zarejestrowany, 09.01.2013 3:00
Ludzie nawet nie czytam tego co piszecie bo podobnych forów przeczytałem mnóstwo kiedyś i doskonale wiem co piszecie i przeżywacie bo sam przeszedłem tę drogę co wy ale wyszedłem z tego albo inaczej normalnie pracuje spotykam ludzi, potrafię sobie radzić ze stresem po prostu żyje i idę w górę. Lekarze nic nie pomagali tylko łagodzili objawy środkami farmakologicznymi. Alkohol też łagodzi na chwile ale na drugi dzień jest jeszcze gorzej i tak się człowiek staje jeszcze bardziej chory. Na czas kuracji nie pijcie alkoholu, coli, herbaty, kawy najlepiej surowe kakao i melise. Nie będę pisał o sobie bo to bez sensu po prostu czytajcie stronę http://www.nerwica.vegie.pl/ tu jest wszystko o nerwicy. Nie twierdze że każdemu pomoże ale spróbujcie przestudiować co Tomakin pisze oczywiście ze zrozumieniem!!! i jego forum http://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=4240 . Powodzenia i wracajcie do życia! bo to co przeżywacie to nie jest życie. Viva la vite!
 

Nerwica - leczenie

Lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze potrafią pomóc chorym z nerwicami. Najlepiej więc zwrócić się do specjalistów - psychoterapeuty, psychiatry czy neurologa. Przy leczeniu nerwic leki nie są najważniejsze. Podstawą jest psychoterapia indywidualna lub zespołowa. Trzeba dotrzeć do źródła choroby, a potem nauczyć chorego jak ma sobie radzić sobie z emocjami. Leki muszą być dobierane bardzo ostrożnie, bo mają krańcowo różne działanie. Na przykład neuroleptyki to środki, które szybko hamują stany podniecenia i pobudzenia (Fenactil, Chlorprotixen, Sulpiryd, Promazin). Druga grupa leków zwana tymoleptykami działa przeciwnie – podnosi nastrój chorego, aktywizuje go (np. Doxepin, Imipramina, Aurorix, Anafranil).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Aktualizacja: 19.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 166)
dziubon, 22.08.2014 21.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Możesz napisać do mnie na e-mail dziubon@wp.pl? Pozdrawiam
 
bonzo, 12.08.2014 09.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
6 lat temu miałem problemy ze swoim biznesem. I złapałem nerwicę. Lekarz postawił taką diagnozę dość szybko ale oczywiście to nie było w stanie przekonać mojego skopanego umysłu. Objawy wiązały sie głównie z układem krążenia. Ale tak się złożyło, że pożar został ugaszony benzyną. Po prostu się zakochałem i na nerwicę nie było czasu. Niestety uczucie już zgasło i pół roku temu zacząłem ponownie fiksować. Tym razem nerwica zadomowiła się w gardle i szyi. Niestety nie da się zakochać na żądanie. A i szkoda, że to uczucie z czasem traci intensywność. Z drugiej strony szukanie mocniejszych wrażeń chyba jednak nie jest dobrą metodą na nerwicę. Można się od tego uzależnić i wpaść w jeszcze większe tarapaty.
 
lilka, 22.07.2014 14.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kiko...mam podobny problem i małe dziecko. Ja dopiero zaczynam czytać o nerwicy i jeszcze niewiele wiem na ten temat. Proszę o pomoc i poradę. lili27@o2.pl Pozdrawiam
 
Wojtek, 24.06.2014 19.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, nawet nie wiem od czego zacząć. Mam 20 lat. Od jakiś 2 lat bardzo doskwierają mi bóle kręgosłupa. Wiele się natrudziłem na przeróżne badania. Zawsze wychodziło, że wszystko ok, a kręgosłup, jądro, nogi często mnie bolały. Jestem typowym introwertykiem, wszystko duszę w sobie, mimo, iż jestem wrażliwym chłopakiem to nigdy nikomu tego nie pokazuję. Dla znajomych zawsze jestem pozytywnym człowiekiem, choć wewnętrznie mam czasami dość. Brak mi pewności siebie, mam masę kompleksów. Ciągle boję się, że jestem chory na coś poważnego, a bezradność lekarzy doprowadza mnie do szału. Dopiero od niedawna zacząłem zauważać, że mam problemy ze spaniem, przełykaniem. W stresujących sytuacjach miewam straszliwe drgawki. Choć wiem, że mam problem w sferze psychicznej i próbuję z tym walczyć to jednak kiepsko mi to wychodzi. Jest strasznie ciężko. Łączę się z każdym kto tego doświadcza. Oby starczyło nam sił.
 
kika, 23.06.2014 06.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Problem zaczął się jakiś tydzień temu - bez konkretnego powodu zasłabłam i zemdlałam. Szpital, badania itp. - jestem zdrowa fizycznie, ale głupie myśli że zaraz zachoruję psychicznie albo że już jestem chora, że zaraz zaczne wygadywać jakieś bzdury albo coś zrobię a przecież mam małe dzieci i muszę żyć normalnie. Dobrze mi tylko w łóżku, tam czuję się bezpieczna. Skąd to się bierze??? Jak z tym walczyć?Pomóżcie.
 
Matteo333, 22.06.2014 05.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich. W skrócie: Stany lękowe,nerwica/zaburzenia wegetatywne,przez to problemy z jelitami,zwiększony poziom neuroprzekaźnika jakim jest histamina oraz zmniejszony poziom diaminooksydazy ( enzymu dao ),duszności,natręctwa,tężyczka,problemy z wapniem i fosforem,a dzięki temu złogi wapniowe na nerach/kamica,parastezje ... Tak,to się przedstawia u Mnie ... Półtora roku męczarni i diagnozowania ... Jestem już na ostatniej prostej ... A potem, mam nadzieję SKUTECZNE Leczenie i wyjście z tej paskudnej sytuacji ... A,to wszystko dzięki Sobie ( Dochodzenie do tego, co w ogóle Mi "dolega" ... ) ... Setki wykonanych badań, za własne pieniądze oczywiście,nietrafione diagnozy lekarskie,wielokrotne ostre dyżury oraz wzywanie karetki do własnego mieszkania ... Puls nieraz 180, podczas gdy saturacja na poziomie 96 - 99 ... Nieraz wręcz hiperwentylacje,zapychanie,gula w gardle,ściągnięta szyja,krtań,przełyk ... strach podczas jedzenia,picia,strach przed czynnościami fizjologicznymi ( prysznic,mycie zębów np ),reakcja wegetatywna na zapachy przeróżne ... Tragedia ! Ale ludzie,WALCZCIE z tym!. Tak,jak Ja . Nie poddawajcie się . . Konowały NAM NIE pomogą . Oni tylko kasy łakną. NIE na rękę im wasze wyzdrowienie . A psychotropy,to NIE wyjście ... NIE przeczę,że mogą pomóc,ale wcale też nie muszą . Zjednoczmy się. W jedności siła! . Stwórzmy stowarzyszenie/fundację. Zadbajmy o siebie samych wzajemnie, bo nikt inny nie zrobi tego za NAS. Nikt nie zrozumie tego co MY przechodzimy . . Najłatwiej jest przecież zrobić z kogoś "psychola",ubezwłasnowolnić i do psychiatryka wysłać ... Tak,to funkcjonuje w naszym pięknym kraju. A wystarczy pomocna dłoń, po prostu . . Rozmowa, Być NIE pozostawionym samemu sobie . . Piszcie! Pozdrawiam. matti6na9@wp.pl
 
lenka, 09.06.2014 15.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich,mam też taki problem strasznie boję się sama zostać w domu,nie chce mi się wstać z łóżka a jak już wstanę serce wali mi okropnie ze zaraz upadnę stracę przytomność,boje się że umrę już,nie chce mi się nic dosłownie nic..wczoraj kupiłam krople walerianowe troszkę i na chwilę pomogło wyciszyłam się ale zaraz z powrotem...Błagam powiedzcie jak sobie z tym radzić POMÓŻCIE..
 
Arto, 09.06.2014 03.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Przez prawie całe życie walczę z nerwicą, do niedawna dobrze mi szło ale straciłem pracę i na nowo zamknąłem się w sobie. Sport pomaga ale trzeba wyjść z domu -ciągłe zmęczenie i dekoncentracja mnie rozbijają. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje i porady jak sobie z tym radzić. art.w@interia.pl Pzdr
 
Iwka, 06.06.2014 15.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej pierwszy atak miałam w wieku 16 lat trafiłam na izbę do szpitala z kołataniem serca dusznościami zawrotami głowy. Lekarz zrobił ekg wyszło migotanie przedsionków do tego plamy na plecach 100 puls 150/90 ciśnienie. Co ze mną się działo masakra. Badania morfologia tarczyca w normie. Dowiedziawszy się ze nic mi nie jest ze to tylko albo aż nerwica wyluzowałam...i po 7 latach znowu drętwienie ręki lewej, mrowienie nóg, ból lewej str szyi, kręgosłupa do tego dźwięczenie w uszach, łaskotanie w płucach wymuszające kaszel no i napady paniki. Lęki że mam raka itd.. wcale z łóżka wstawać mi się nie chce i w ogóle wszystko wydaje mi się bez sensu. Cały czas bym spała, bo sen przynosi mi ukojenie wtedy nie myślę i wszystko wraca do normy..Wyczułam powiększone węzły poszłam do lekarza pierwszego kontaktu stwierdził ze węzły są wyczuwalne i widoczne gołym okiem. Zeby się nie przejmować przypisał witaminę B magnes z wit b6 i jakiś psychotrop którego nie zażywam bo się po prostu boje :) pozdrawiam:)
 
Roberto79, 21.04.2014 15.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też tak mam :-( alkohol pomaga ale przez to to mozna w nałóg wpaść :-(...niedługo znów idę na badania..zapewne znowu usłyszę od laryngologa że mam łykać Persen i się nie przejmować..(Ta akurat..łatwo powiedzieć).Mam czasem wrażenie że lekarze nie rozumieją o co tak naprawdę chodzi...W ostatecznośći pójdę do psychiatry bo to masakra jakaś jest :-(.Wszystkiego dobrego.
 
następne »
strona 1 z 17
reklama
Najpopularniejsze artykuły
Tętniak mózgu jest trudny do wykrycia Tętniak mózgu jest trudny do wykrycia

Gdy tętniak mózgu jest mały – najczęściej nie daje żadnych sygnałów i tym stadium wykrywany...

więcej

8252

PADACZKA - normalne, codzienne życie z EPILEPSJĄ  jest możliwe PADACZKA - normalne, codzienne życie z EPILEPSJĄ jest możliwe

Padaczka kojarzona jest z wyprężeniem ciała, drgawkami, utratą przytomności. Odmian padaczki jest...

więcej

8910

Choroby móżdżku mogą prowadzić do upośledzenia Choroby móżdżku mogą prowadzić do upośledzenia

Choroby móżdżku należą do chorób układu nerwowego. Ze względu na centralną, kontrolującą i...

więcej

6926

ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie ZESPÓŁ NIESPOKOJNYCH NÓG - przyczyny, objawy i ich łagodzenie

Typowe objawy wskazujące na zespół niespokojnych nóg to nieodparty przymus poruszania...

więcej

14202

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Sierpień 31, 2014

Tabletki same w sobie nie odchudzają (były kiedyś takie, kt. odchudzały na receptę ale je wycofano, bo siały spustoszenie w organiźmie) Tabletki (niektóre) wspomagają proces odchudzanie np. poprzez zawartość chromu, kt. ogranicza nasze łaknienie na słodycze. Ważne,żęb zaczynając...

data

Sierpień 31, 2014

no muszę przyznać że Aqua Slim działa, warto było w niego zainwestować:)

data

Sierpień 31, 2014

Taka szybka utrata wagi nie jest oznaką zdrowia (przy założeniu, że dieta była rozsądna). Lepiej przebadać się w kierunku wykluczenia choroby nowotworowej, która zazwyczaj powoduje nagłą i niekontrolowaną utratę wagi. Życzę negatywnych wyników badań.

data

Sierpień 30, 2014

a ja schudłam 10kg w baaardzo krótkim czasie (z 62 na 52kg po dwójce dzieci, jako panna zawsze miałam 55kg) tak: 1. rano śniadanie bez węglowodanów (np. jajecznica bez chleba, parówki bez chleba, mozarella z pomidorami, jaja gotowane bez chleba itp) + herbata bez cukru 2. około południa...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.