Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Konsultant: Tadeusz Przytulski, lekarz specjalista neurolog
194 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej osoby czy bodźce pochodzące z wnętrza organizmu. W zależności od przyczyny jej powstania mówimy o nerwicy natręctw, neurastenicznej, histerycznej, lękowej, pourazowej oraz wegetatywnej. Jakie są rodzaje i objawy nerwicy?

Nie przejmuj się, to tylko nerwica - słyszymy nieraz. Powinniśmy jednak mówić: to aż nerwica. Nerwica to bowiem poważne zaburzenie całego organizmu. Nerwica zwykle dotyka ludzi młodych, dwudziesto-, trzydziestoletnich i może mieć różne oblicza. Jakie są rodzaje nerwicy i jakie dają objawy?

Nerwica neurasteniczna

Poranne zmęczenie i wściekłość, że trzeba iść do pracy czy szkoły i poprawa nastroju w porze obiadu to może być znak, że dopadła cię nerwica neurasteniczna. Może przyjąć postać hipersteniczną – wtedy objawia się wzmożoną pobudliwością, wybuchami gniewu i silnymi reakcjami emocjonalnymi lub postać hiposteniczną, dla której typowe jest przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją uwagi i pamięcią oraz zaburzenia snu. Neurastenia może wynikać też z utrwalonego negatywnego nastawienia do otoczenia.

Nerwica histeryczna

Chory na nerwicę histeryczną nieustannie wsłuchuje się w swój organizm i odwiedza lekarzy. A gdy dowiaduje się, że jest zdrowy – wścieka się.Ten rodzaj nerwicy często przybiera postać katastrofy zdrowotnej. Pojawiają się niedowłady, porażenia, drżenia, napady przypominające ataki padaczki, utraty przytomności, a także chwilowa głuchota, ślepota, niemożność oddychania i połykania, co lekarze nazywają kulą histeryczną. Tak silne objawy utrzymują chorego w przekonaniu, że jest śmiertelnie chory. A to tylko nerwica. Pozornie zły stan zdrowia jest często (choć nie zawsze świadomie) wykorzystywany przez chorego do zwrócenia na siebie uwagi.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Co drugi człowiek odczuwa objawy nerwicy sporadycznie, a co piąty trwale. Choroba ma wiele postaci, a dolegliwości bywają bardzo różne. Zwykle nie wynikają one ze zmian chorobowych w organizmie. Ale gdy nerwica trwa dłużej, do takich zmian może dojść. Typowym przykładem zaburzeń nerwicowych są dolegliwości żołądka i dwunastnicy, które mogą skończyć się chorobą wrzodową.

Nerwica lękowa

Osoba zdominowana uczy się ukrywać emocje, tłumi je latami,aż pojawia się niepokój, napięcie i poczucie zagrożenia. To objawy nerwicy lękowej. Chory boi się o życie swoje i rodziny, tego, co ludzie powiedzą. Drży z obawy przed bombą atomową i końcem świata. Lękom towarzyszy często drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Nerwica lękowa może też przybrać formę fobii, np. lęku wysokości.

Problem

Problem

Nerwica natręctw

Tak potocznie nazywa się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Obsesje to powracające myśli, których trudno się pozbyć lub nimi kierować. Kompulsje polegają na sztywnych rytuałach (np. ciągłe mycie rąk, układanie w precyzyjnym co do milimetra porządku przedmiotów na biurku) lub na przymusie wykonywania czynności umysłowych (np. liczenia). Nerwice natręctw najczęściej dotyczą sfer życia związanych z porządkiem, czystością, chorobą, seksem i religią. Obsesyjne myśli i kompulsywne czynności są rodzajem tarczy obronnej przed lękiem, nad którym chory inaczej nie umie zapanować.

Nerwicowe reakcje pourazowe

Osoby, które uległy wypadkowi, często po pewnym czasie zaczynają skarżyć się na nawracające bóle i zawroty głowy, drżenie rąk. Takie objawy mogą sugerować zmiany organiczne w mózgu albo nerwicę pourazową. Aby wykryć uszkodzenia układu nerwowego, wykonuje się m.in. EEG (elektroencefalografię) i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeżeli wykluczy się przyczyny organiczne, możliwe, że mamy do czynienia z nerwicą pourazową. Objawy nasilają się u chorych, którzy mają kłopoty z uzyskaniem renty lub odszkodowania od ubezpieczyciela.

Oblicza nerwic wegetatywnych

Długotrwały stres lub silne bodźce, które na nas działają,rozregulowują układ nerwowy i w konsekwencji prowadzą do rozwoju nerwicy wegetatywnej, czyli zaburzeń w funkcjonowaniu różnych narządów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to układów krwionośnego i trawienia. Zbyt częste skurcze naczyń błony śluzowej żołądka mogą przyczynić się do jej owrzodzenia, natomiast skurcze tętnic obwodowych do nadciśnienia tętniczego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 14.12.2014 19:52
Cześć mam niecałe osiemnaście lat i jestem w ciąży. Od piętnastego roku życia borykam się z nerwica i nie wiem co mam robić bo teraz to wszystko się nasiliło a dokładnie rok temu po śmierci mojego przyjaciela to zawsze jemu mogłam się wygadać boje się ze jak tak dalej pójdzie to urodzę chore dziecko. Cały stres i emocje wylewam na swojego partnera i boje się ze mnie wkoncu przez to zostawi i zabierze mi dziecko bo nie raz mi już tym groził. Proszę pomóżcie mi bo ja sama już nie daje rady. Jeżeli bd mieli jakieś kolwiek propozycje dla mnie to proszę piszcie pod ten adres e-mail Krakowiakmagdalena@wp.pl . Z góry dziękuje
Nie zarejestrowany, 30.06.2014 22:52
Taki tytuł wydał mi się najwłaściwszy, chociaż większość mówi weź się w garść. Niestety to jest bardzo trudne. Na nerwicę choruję bardzo długo,jakieś 30 lat.Oczywiście były przerwy ale to i tak wraca. Również objawy i diagnozy się zmieniają.Obecnie to jest nerwica lękowa.Koszmarny napadowy strach.Lęk przed wychodzeniem z domu, przed przebywaniem w zatłoczonych pomieszczeniach w autobusie i nawet obecność drugiej osoby nie pomaga.Do tego dochodzą paskudne objawy somatyczne.Drżenia,zawroty głowy,kołatania serca i ogólna słabość.Moja rodzina wiele ze mną przeszła i mam szczęście że się nie odsunęła.Mam szczęście że mogłam liczyć na ich wsparcie chociaż wiem ile męża i syna to kosztowało.Teraz staram się funkcjonować nawet jak jest nieciekawie ale czasami zaczyna we mnie pojawiać się bunt na los, na "CIĘŻKIE ŻYCIE".
 

Nerwica - leczenie

Lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze potrafią pomóc chorym z nerwicami. Najlepiej więc zwrócić się do specjalistów - psychoterapeuty, psychiatry czy neurologa. Przy leczeniu nerwic leki nie są najważniejsze. Podstawą jest psychoterapia indywidualna lub zespołowa. Trzeba dotrzeć do źródła choroby, a potem nauczyć chorego jak ma sobie radzić sobie z emocjami. Leki muszą być dobierane bardzo ostrożnie, bo mają krańcowo różne działanie. Na przykład neuroleptyki to środki, które szybko hamują stany podniecenia i pobudzenia (Fenactil, Chlorprotixen, Sulpiryd, Promazin). Druga grupa leków zwana tymoleptykami działa przeciwnie – podnosi nastrój chorego, aktywizuje go (np. Doxepin, Imipramina, Aurorix, Anafranil).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Aktualizacja: 19.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 194)
Gosia, 22.02.2015 06.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja uzywam tego leku juz od wdoch miesiecy, nie jest to efekt szalowy i minimalne ma wspomaganie. Ale zauwazylam ,ze czasem mam,ochote kochac sie..... 24h a czasem nie mam na to wcale ochoty.... Czy to ten lek tak sprawia?? Dodam ,ze on mnie nie wycisza jestem czasem az za bardzo po nim pobudzona wsciekla czasem az sama siebie za to nienawidze..... Wiem jedno ze jak go wezme to mnie usypia i po nim dlugo spie...... A branie nowych lekow mnie przeraza ech :( bo boje sie ,ze nie beda pomagac i wroci te bardzo cholernie gorsze samopoczucie czego bym nie chcialala.... Co mam robic??
 
zagubiona, 06.02.2015 20.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Chciała bym by ktoś mi pomógł miewam ataki lęku cały czas nie moge w nocy spać czuje jakby moje ciało było bardzo lekkie chce spać a nie mogę wszyscy mówią że nic mi nie jest a ja sie boje śmierci co ja mam zrobić by sie pozbyć tego? prosze o jakieś informacje na ten temat
 
Patryk, 06.02.2015 17.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam nadzieje ze to byl tani zart lub przegrany zaklad a jezeli nie to na takich ludzi jak ty tez znam lekarstwo kiedys powrzenie nazywane hitler dzisiaj niestety mozemy tylko pomazyc o tepieniu takich idiotow jak ty ktorzy z tak duza wiara ida do kosciola i daja ksiedzu pedofilowi/zlodziejowi/wymuszaczowi/gangsterowi i wiele wiele wiele innych pieniazki ktorych zapewne tak prosta osoba jak ty nie ma zbyt wiele poniewaz umysl jest zamkniety w kosciele :)
 
Beata, 02.02.2015 01.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bóg. Kosciol. Spowiedz. Msza. Modlitwa. Komunia Sw. To lekarstwo na nerwice.
 
uwolniony, 28.01.2015 22.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Może komuś cierpiącemu na nerwice pomoże moja historia: http://nerwica-pokonalem.pl/
 
Nerwusek, 24.01.2015 16.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Odradzam chemiczne leki. One niosą za sobą wiele skutków niepożądanych, a wcale nie są konieczne. Można je trzymać przy sobie, by poczuć się pewniej podczas ataku lęku. Z nerwicy można wyjść poprzez ciężką pracę nad sobą, zmianę trybu swojego życia, swoich nawyków. To długotrwały i uciążliwy proces, ale WARTO. To odzyskanie swojego życia, swojej osobowości i kontroli nad sobą.
 
Monika, 23.01.2015 19.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam , ja i mój brat mamy problem. W marcu skończę 17 lat , mój brat w maju 26. Od dłuższego czasu towarzysza nam dziwne objawy a mianowicie , bóle serca i klatki piersiowej, gdy sie denerwujemy, duszności , zawroty głowy, częste zmiany humoru, skakanie ciśnienia , ja często jestem senna i dużo śpię , mój brat sądzi, że gdy wieczorem nie wypije choćby piwa na ciepło, to nie ma snów. Ja jestem bardzo nerwowa , byłam u lekarza , zrobił EKG i przepisał tabletki na powiększenie ciśnienia, ja ciężko mam ukryć swoje nerwy, ale jednak częściej trzymam wszystko w sobie jak i mój brat. Ostatnio zmarł nam tata , może to miało jakiś wpływ też, bo wszystko trochę się nasiliło. Ja nie potrafię wymazać z pamięci myśli, które często mnie dręczą , ostatnio stałam się strasznie lękliwa. Nie wiemy, gdzie szukać pomocy. Może ktoś z was mógłby nam coś doradzić ? Czy to mogą być objawy nerwicy ? co mamy robić , jakie badania ?
 
JA , 18.01.2015 11.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
MOZE POWINNAS ISC DO GINEKOLOGA MOZE PO USG COS SIE WYJASNI JA MIALAM TORBIELE NA JAJNIKACH I TAK SAMO MNIE BOLALO ALE TYLKO PARE DNI BO ODRAZU GINEKOLOG MI POMOGL POZDRAWIAM
 
Ona , 18.01.2015 11.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich,chciałam sie podzielic moimi doswiadczeniami z ta choroba,no wiec zaczne od tego ze mialam bardzo trudne dziecinstwo,smierc taty,dziadka ktorego bardzo kochalam i samobojstwo brata.pijanstwo w domu ,załamana matka itd.nie bylo lekko ale gdy ja mialam juz dosc tego zycia to poznałam najcudowniejszego czlowieka na ziemi mojego meza ktory mnie uleczył i sie zaopiekował mna.jestem mu wdzieczna do dzis.wyszłam za maz urodzilam dziecko ktorego oboje bardzo pragnelismy,no wiec gdy pare dni temu w nocy sie zdenerwowałam bo mieszkam sama z synkiem maz w holandi a ciagle sa napady u nas zlodzieje w nocy napadaja na domy okradaja itd,boje sie sama siedziec nie spie czuwam kiedy przyjda tak sie bałam ze az dostalam ataku astmy,zadz po przyjaciółke zeby przyszła do synka bo bylam w takim szoku ze nie moglam oddychac a co gorsze i co bardzo mnie przerazilo chciałam dosłownie zabic mojego ukochanego synusia widziałam to w myslach jak to robie to bylo straszne chciałam uciec z domu byle mu tylko krzywdy nie zrobic,kolezanka wezwala pogotowie zabrali mnie do szpitala stwierdzili NERWICA LEKOWA bałam sie strasznie komu kolwiek powiedziec co chcialam zrobic myslalam ze nikt nie zrozumie a jednak sie mylilam wszyscy zrozumieli a teraz kazdy mi pomaga na zmiane ktos u mnie jest zebym nie byla sama a przedewszystkim moj maz nie zostawil psychicznie chorej zony ale zrozumiał mnie i pomaga jezdzi do lekarzy,podtrzymuje na duchu ze bedzie dobrze pozdrawiam wszystkich
 
nina, 16.01.2015 12.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mam zdiagnozowana nerwice lekowa z tendencja do somatyzacji. Mam tak silne ataki,ze nie moge złapać tchu. Często zatyka mnie w klatce piersiowej, nie moge złapać oddechu, boli mnie serce. Najgorsze jest to,ze lekarze psychiatrzy w moim miescie sa po prostu do d*py,nie potrafia mi dobrac odpowiedniego leku i nie wiedza co robic.
 
następne »
strona 1 z 20
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Choroba Parkinsona - przyczyny, objawy i leczenie choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest postępującym schorzeniem mózgu. Objawy od początku dominujące w obrazie...

więcej

16232

Jak rozpoznać OBJAWY SCHIZOFRENII Jak rozpoznać OBJAWY SCHIZOFRENII

Objawy schizofrenii są bardzo różne. Pomimo tego, że mogą pojawiać się niemal w każdym momencie...

więcej

14109

STWARDNIENIE ROZSIANE (SM) zawsze przebiega inaczej STWARDNIENIE ROZSIANE (SM) zawsze przebiega inaczej

U każdej z dotkniętych stwardnieniem rozsianym (SM) osób choroba może mieć inne symptomy i...

więcej

17698

Zapalenie opon mózgowych: objawy. Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych? Zapalenie opon mózgowych: objawy. Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych?

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba, której objawy zależą od wielu czynników, takich jak...

więcej

31876

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Chirurg miał rację. Proces resekcji wymaga, by kanał zęba był prawidłowo opracowany i wypełniony. Jedyną kwestią jest logistyka, tzn. czy odstęp między wypełnieniem kanału, a resekcją będzie trwał 5...

Wkładka wewnątrzmaciczna nie wypadnie pod wpływem nawet intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Ciążę może pani planować bezpośrednio po wyleczeniu zapalenia oka, nie z powodu Heviranu tylko zakażenia wirusowego. Heviran jest lekiem stosowanym w ciąży.

Grupy wsparcia
data

Marzec 04, 2015

Odchudzanie rozpocząłem w maju 2014. Na pierwszej wizycie(10 maj 2014) w Centrum Leczenia Otyłości ważyłem 158,5 kg. Dziś(04-03-2015) ważę 107 kg. Na początku ubywało mnie 8 kg/miesiąc, 5 kg/ miesiąc a teraz 1,5 - 2 kg/miesiąc. Dostałem dietę i w sumie do dnia dzisiejszego prawie nic się...

data

Marzec 04, 2015

Jestem kobietą zdrowiejącą z kompulsywnego objadania się zgodnie z zasadami Anonimowych Żarłoków. Moim problemem jest to, że wciąż martwię się, że jem za dużo. Proszę, aby ktoś spojrzał na mój jadłospis obiektywnie i doradził czy powinnam coś zmienić. Mam 23 lata, ważę ok. 80 kg przy...

data

Marzec 03, 2015

całe życie żyłam w cieniu siostry z powodu tego że ona była szczupła a ja niestety nie. Miała lepszych chłopaków, wychodziła na imprezy, do klubów a ja niestety zostawałam w domu. Walczyłam ze swoją nadwagą na różne sposoby. Różne diety, różne suplementy. Metody koleżanek, nic nie...

data

Marzec 04, 2015

Ja czekam na podatek od oddychania Kopacz do wszystkiego jest zdolna lawirantka!

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.