Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Konsultant: Tadeusz Przytulski, lekarz specjalista neurolog
256 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej osoby czy bodźce pochodzące z wnętrza organizmu. W zależności od przyczyny jej powstania mówimy o nerwicy natręctw, neurastenicznej, histerycznej, lękowej, pourazowej oraz wegetatywnej. Jakie są rodzaje i objawy nerwicy?

Nie przejmuj się, to tylko nerwica - słyszymy nieraz. Powinniśmy jednak mówić: to aż nerwica. Nerwica to bowiem poważne zaburzenie całego organizmu. Nerwica zwykle dotyka ludzi młodych, dwudziesto-, trzydziestoletnich i może mieć różne oblicza. Jakie są rodzaje nerwicy i jakie dają objawy?

Nerwica neurasteniczna

Poranne zmęczenie i wściekłość, że trzeba iść do pracy czy szkoły i poprawa nastroju w porze obiadu to może być znak, że dopadła cię nerwica neurasteniczna. Może przyjąć postać hipersteniczną – wtedy objawia się wzmożoną pobudliwością, wybuchami gniewu i silnymi reakcjami emocjonalnymi lub postać hiposteniczną, dla której typowe jest przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją uwagi i pamięcią oraz zaburzenia snu. Neurastenia może wynikać też z utrwalonego negatywnego nastawienia do otoczenia.

Nerwica histeryczna

Chory na nerwicę histeryczną nieustannie wsłuchuje się w swój organizm i odwiedza lekarzy. A gdy dowiaduje się, że jest zdrowy – wścieka się. Ten rodzaj nerwicy często przybiera postać katastrofy zdrowotnej. Pojawiają się niedowłady, porażenia, drżenia, napady przypominające ataki padaczki, utraty przytomności, a także chwilowa głuchota, ślepota, niemożność oddychania i połykania, co lekarze nazywają kulą histeryczną. Tak silne objawy utrzymują chorego w przekonaniu, że jest śmiertelnie chory. A to tylko nerwica. Pozornie zły stan zdrowia jest często (choć nie zawsze świadomie) wykorzystywany przez chorego do zwrócenia na siebie uwagi.

Ważne

Ważne

Co drugi człowiek odczuwa objawy nerwicy sporadycznie, a co piąty trwale. Choroba ma wiele postaci, a dolegliwości bywają bardzo różne. Zwykle nie wynikają one ze zmian chorobowych w organizmie. Ale gdy nerwica trwa dłużej, do takich zmian może dojść. Typowym przykładem zaburzeń nerwicowych są dolegliwości żołądka i dwunastnicy, które mogą skończyć się chorobą wrzodową.

Nerwica lękowa

Osoba zdominowana uczy się ukrywać emocje, tłumi je latami,aż pojawia się niepokój, napięcie i poczucie zagrożenia. To objawy nerwicy lękowej. Chory boi się o życie swoje i rodziny, tego, co ludzie powiedzą. Drży z obawy przed bombą atomową i końcem świata. Lękom towarzyszy często drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Nerwica lękowa może też przybrać formę fobii, np. lęku wysokości.

Nerwica natręctw

Nerwica natręctw to potoczna nazwa pod którą kryją się zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Obsesje to powracające myśli, których trudno się pozbyć lub nimi kierować. Kompulsje polegają na sztywnych rytuałach (np. ciągłe mycie rąk, układanie w precyzyjnym co do milimetra porządku przedmiotów na biurku) lub na przymusie wykonywania czynności umysłowych (np. liczenia). Nerwice natręctw najczęściej dotyczą sfer życia związanych z porządkiem, czystością, chorobą, seksem i religią. Obsesyjne myśli i kompulsywne czynności są rodzajem tarczy obronnej przed lękiem, nad którym chory inaczej nie umie zapanować.

Nerwicowe reakcje pourazowe

Osoby, które uległy wypadkowi, często po pewnym czasie zaczynają skarżyć się na nawracające bóle i zawroty głowy, drżenie rąk. Takie objawy mogą sugerować zmiany organiczne w mózgu albo nerwicę pourazową. Aby wykryć uszkodzenia układu nerwowego, wykonuje się m.in. EEG (elektroencefalografię) i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeżeli wykluczy się przyczyny organiczne, możliwe, że mamy do czynienia z nerwicą pourazową. Objawy nasilają się u chorych, którzy mają kłopoty z uzyskaniem renty lub odszkodowania od ubezpieczyciela.

Oblicza nerwic wegetatywnych

Długotrwały stres lub silne bodźce, które na nas działają,rozregulowują układ nerwowy i w konsekwencji prowadzą do rozwoju nerwicy wegetatywnej, czyli zaburzeń w funkcjonowaniu różnych narządów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to układów krwionośnego i trawienia. Zbyt częste skurcze naczyń błony śluzowej żołądka mogą przyczynić się do jej owrzodzenia, natomiast skurcze tętnic obwodowych do nadciśnienia tętniczego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
EwaMoraw, 07.08.2016 19:19
Jeśli potrzebujecie dobrego neurologa, to możecie skorzystać z poradni na Ursynowie i w Centrum. Podaję numer: 22 2991122. Możliwe są też wizyty domowe i konsultacja skype.
Nie zarejestrowany, 28.01.2016 23:42
Prosze niech ktos nap na nastepnych stronach zeby ludzie wiedzieli ze od grzybicy jest nerwica a nawet schizofrenia
 

Nerwica - leczenie

Lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze potrafią pomóc chorym z nerwicami. Najlepiej więc zwrócić się do specjalistów - psychoterapeuty, psychiatry czy neurologa. Przy leczeniu nerwic leki nie są najważniejsze. Podstawą jest psychoterapia indywidualna lub zespołowa. Trzeba dotrzeć do źródła choroby, a potem nauczyć chorego jak ma sobie radzić sobie z emocjami. Leki muszą być dobierane bardzo ostrożnie, bo mają krańcowo różne działanie. Na przykład neuroleptyki to środki, które szybko hamują stany podniecenia i pobudzenia (Fenactil, Chlorprotixen, Sulpiryd, Promazin). Druga grupa leków zwana tymoleptykami działa przeciwnie – podnosi nastrój chorego, aktywizuje go (np. Doxepin, Imipramina, Aurorix, Anafranil).

Polecamy
Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca to odmiana nerwicy lękowej, która objawia się pod postacią zaburzeń w rytmie serca, duszności, bóli w okolicach klatki ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Zdjęcia: Jupiterimages

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Aktualizacja: 10.05.2016

Komentarze (1 - 10 z 256)
Biedronka15, 24.09.2016 15.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam 16 lat nazywam się paulina pochodzę z Warszawy od tygodnia nie mogę przestać myśleć co się ze mną dzieje jak jadę do szkoły albo jestem w domu albo gdziekolwiek to do mnie to straszne dziś czuje na całym ciele mrowienie boję się ze mrówki mi weszły do organizmu jestem wystraszona 2 tygodnie temu bolało mnie wszystko tez się bałam i się trzasłam ze strachu jak galaretka a innym słowem serce bije mi szybko raz wolno raz tylko uderza raz migocze a byłam u kardiologa i było wszystko okey mam wszystko zdrowe od tygodnia też przejmuje się wszystkim boję się jestem wykończona i z nerwicowana glowa mnie już boli ciśnienie mi pockakuje z tego ja się boję ze zgine a ja chce żyć bo jestem pianistka i śpiewaczka a ja nie wiem co to wszystko jest proszę o pomoc pilnie bo boję się strasznie tego dziekuje i pozdrawiam =《
 
wef, 15.09.2016 17.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niezbadane hormony , brak aminokwasów , witamin, czasem bakterie, osłabienie wirusami też się przyczynia do nerwicy!!!!! trzeba najpierw zrobić badania czy fizycznie poziom hormonow i witamin b12, potasu, wapnia, d3 jest prawidłowy,, PTH, ACTH< ATPO I TSH oraz inne też, a dopiero póżniej zająć si psychiką
 
Kasia, 25.08.2016 01.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nic Ci nie będziesz w sobie jakiś wewnętrzny spór podswiadomu...trzeba iść do psychologa i rozłożyć pewne sprawy na milion części i przyjrzeć sie im.
 
Magda K., 06.08.2016 18.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli potrzebujecie dobrego neurologa, to możecie skorzystać z poradni na Ursynowie i w Centrum. Podaję numer: 22 2991122. Możliwe są też wizyty domowe i konsultacja skype. Polecam
 
neurotycznie, 25.07.2016 01.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam stwierdzoną nerwicę wegetatywną i depresję oraz ibs, jest strasznie, od trzech miesięcy codziennie przez 24 na dobę, boli mnie brzuch. Jest wzdęty i prze... Wyglądam jakbym był w trzecim miesiącu ciąży! Ból jest trudny do wytrzymania, często przez to już nie wytrzymuję i płaczę z bezsilności, a to z kolei bardzo mnie wykańcza emocjonalnie. No i ten lęk i ciągły niepokój... Na szczęście od września idę na terapię i mam nadzieję, że będzie już wszystko ok.
 
nerwica klamca, 06.07.2016 01.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie zawsze to nerwica ...leczyli mnie ! 21 lat jak się zaczęło...3 lata w Niemczech leczenia ...i co... wiedząc że ciśnienie i zawał to u nas rodzinne wypisAli mi na mój strach duszności i klucia w klatce Nervosol. gdy ciśnienie było 155/180 to zaczęli badać inne żeczy i ...ha dzwoniąc do mojego ojca parę godzin od przybycia do szpitala powiedzieli mu ze mam zapalenie opon mózgowych 3 stopnia..( stwierdzili to bez pobrania płynów rdzeniowego!! tylko po tym iż nie mogłam ruszac karkiem w żadną stronę ani do klatki byłam jak sparaliżowany przy tym ciśnieniu...plus straszny wstręt na hałas i światło...) Na drugi dzień stwierdzili goza w potylicy ...( ile przeszli moi rodzice i mąż c córeczka 3 letnia!) za błędy lekarskie!!! na samym końcu stwierdzili że jest ok nic mi nie jest. Okaż zdrowia poza nadciśnieniem przepisali mi leki ...wróciłam do domu ..3 dni po powrocie ... 180/225 niedowieżali że jeszcze wytrzymuje te ciśnienie.... co wyszło z ich wyników? wylew podczas ciśnienia na dna oka! i co najważniejsze nerwica nie była nerwica!!!!! tylko bardzo żadkim nadciśnieniem plucnym !którym towarzyszy bezdech bóle ucisk w klatce piersiowej kolorami serca i wielki strach o życie!!!! które medycyna zmarnował mi 3 lata gdzie zamiast się cieszyć nim.z mój córcia lataam po psychiatra hej!!!!!!!! nie dajcie się!!!! .a czemu bardzo zadbane choroba ....bo lekarze ja mylą z nerwica!! wygrywają ja za późno... z nielicznych żyje się wiele krócej! ..... przepraszam za błędy od urodzenia w Niemczech mieszkam. nie dajcie się zmylic.płacić ie ubezpieczenia to wykonujące badania od głowy do stóp aż do skutku!!
 
kasia, 26.06.2016 22.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
im dluzej to trwa tym trudniej tego wyjsc, ale zawsze jest mozliwosc z tegosie wyleczyc, nawet po 10 latach nie leczenia. poprostu konieczne jest zapisanie sie na wizyte do psychoterapeuty i rozpoczecie terapii.
 
Magdalena, 17.06.2016 02.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jej, mam 30 lat i wg własnej siebie mam nerwicę.zaczęło się dwa lata temu, po grubszej imprezie, wrociwszy do do domu w nocy zaczęło mną telepac i było mi zimno i miałam dziwne uczucie wewnętrzne... obudziłam mamę żeby wezwała karetkę... zanim dojechali, mój stan się uspokoił... panowie z karetki byli źli że przyjechali, bo ocenili stan zdrowia na normalny... mama myślała że to padaczka... z czasem wszystko minęło. Od niedawna, przeszłam takie coś już dwa razy. A wygląda to tak, że budzę się w nocy, oblewaja mnie poty, ale zaraz robi mi się zimno, trzęsą mi się ręce. Wstaje szybko z łóżka żeby zrobić sobie melise i biore Posiyivum. Ogolnie masakra. Boje sie... ciagle mam zle samopoczucie... totalny brak koncentracji... terminy wizyty u psychiatry sa straszne... doblipca to ja chyba zwariuje... nawet już boję się wypic jakikolwiek alkohol... pomocy...
 
Nieznany, 07.06.2016 07.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też mam podobne objawy, wszystko we mnie chodzi, dochodzi również do tego że drentwieją mi ręce, mam silne bóle głowy na które żadne tabletki nie pomagają, dochodzi nawet do tego, że robiąc daną rzecz tracę kontrolę nad sobą i nie mogę jej skończyć, a nawet czasem i zacząć. Ponadto często ostatnio nasiliły się objawy ucisku klatki piersiowej oraz mam ucisk w przełyku że nie można przełknąć śliny. Jedynie co mnie czasem uspokaja jest słuchanie pozytywnej muzyki, wtedy nawet czasem ustają bóle głowy na które żadne tabletki nie są w stanie pomóc.
 
lusi 32, 06.06.2016 13.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć Mam 32 lata zastanawiam się czy moje objawy są jakąś chorobą. Często boli mnie serce do takiego stopnia że ruszyć się nie mogę przez 10-15min. Mrowienie w nogach. Często siedzę oglądam telewizję i wyrywam sobie włosy (włos po włosie). Dopiero po chwili widzę że na podłodze leży sporo włosów. Często jak patrze mam zamazany obraz. Moje objawy mam już jakieś 10lat i nie sądzę że mogło być inaczej. lusicdm@wp.pl
 
następne »
strona 1 z 26
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

67454

DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych...

więcej

66819

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

64710

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

53970

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wada wrodzona jest często genetycznie uwarunkowana. Natomiast, jeśli opisywany objaw występuje u przynajmniej 2 osób w rodzinie, to jest ryzyko, że będzie również u potomstwa męża, czyli Państwa...

Półpasiec nie zawsze wiąże się z bólem, choć jest to bardzo częsty objaw w tej chorobie. Niestety nie jest możliwe zweryfikowanie rozpoznania lekarskiego bez badania dermatologicznego. Sugeruję w...

Mogę tylko Pani napisać, że bardziej miarodajne dla oceny narządów płciowych jest badanie wykonane sondą dopochwową, ponieważ badając sondą przezbrzuszną trudno jest odróżnić mięśniaki macicy od...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.