Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Konsultant:Tadeusz Przytulski, lekarz specjalista neurolog
172 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej osoby czy bodźce pochodzące z wnętrza organizmu. W zależności od przyczyny jej powstania mówimy o nerwicy natręctw, neurastenicznej, histerycznej, lękowej, pourazowej oraz wegetatywnej. Jakie są rodzaje i objawy nerwicy?

Nie przejmuj się, to tylko nerwica - słyszymy nieraz. Powinniśmy jednak mówić: to aż nerwica. Nerwica to bowiem poważne zaburzenie całego organizmu. Nerwica zwykle dotyka ludzi młodych, dwudziesto-, trzydziestoletnich i może mieć różne oblicza. Jakie są rodzaje nerwicy i jakie dają objawy?

Nerwica neurasteniczna

Poranne zmęczenie i wściekłość, że trzeba iść do pracy czy szkoły i poprawa nastroju w porze obiadu to może być znak, że dopadła cię nerwica neurasteniczna. Może przyjąć postać hipersteniczną – wtedy objawia się wzmożoną pobudliwością, wybuchami gniewu i silnymi reakcjami emocjonalnymi lub postać hiposteniczną, dla której typowe jest przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją uwagi i pamięcią oraz zaburzenia snu. Neurastenia może wynikać też z utrwalonego negatywnego nastawienia do otoczenia.

Nerwica histeryczna

Chory na nerwicę histeryczną nieustannie wsłuchuje się w swój organizm i odwiedza lekarzy. A gdy dowiaduje się, że jest zdrowy – wścieka się.Ten rodzaj nerwicy często przybiera postać katastrofy zdrowotnej. Pojawiają się niedowłady, porażenia, drżenia, napady przypominające ataki padaczki, utraty przytomności, a także chwilowa głuchota, ślepota, niemożność oddychania i połykania, co lekarze nazywają kulą histeryczną. Tak silne objawy utrzymują chorego w przekonaniu, że jest śmiertelnie chory. A to tylko nerwica. Pozornie zły stan zdrowia jest często (choć nie zawsze świadomie) wykorzystywany przez chorego do zwrócenia na siebie uwagi.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Co drugi człowiek odczuwa objawy nerwicy sporadycznie, a co piąty trwale. Choroba ma wiele postaci, a dolegliwości bywają bardzo różne. Zwykle nie wynikają one ze zmian chorobowych w organizmie. Ale gdy nerwica trwa dłużej, do takich zmian może dojść. Typowym przykładem zaburzeń nerwicowych są dolegliwości żołądka i dwunastnicy, które mogą skończyć się chorobą wrzodową.

Nerwica lękowa

Osoba zdominowana uczy się ukrywać emocje, tłumi je latami,aż pojawia się niepokój, napięcie i poczucie zagrożenia. To objawy nerwicy lękowej. Chory boi się o życie swoje i rodziny, tego, co ludzie powiedzą. Drży z obawy przed bombą atomową i końcem świata. Lękom towarzyszy często drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Nerwica lękowa może też przybrać formę fobii, np. lęku wysokości.

Problem

Problem

Nerwica natręctw

Tak potocznie nazywa się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Obsesje to powracające myśli, których trudno się pozbyć lub nimi kierować. Kompulsje polegają na sztywnych rytuałach (np. ciągłe mycie rąk, układanie w precyzyjnym co do milimetra porządku przedmiotów na biurku) lub na przymusie wykonywania czynności umysłowych (np. liczenia). Nerwice natręctw najczęściej dotyczą sfer życia związanych z porządkiem, czystością, chorobą, seksem i religią. Obsesyjne myśli i kompulsywne czynności są rodzajem tarczy obronnej przed lękiem, nad którym chory inaczej nie umie zapanować.

Nerwicowe reakcje pourazowe

Osoby, które uległy wypadkowi, często po pewnym czasie zaczynają skarżyć się na nawracające bóle i zawroty głowy, drżenie rąk. Takie objawy mogą sugerować zmiany organiczne w mózgu albo nerwicę pourazową. Aby wykryć uszkodzenia układu nerwowego, wykonuje się m.in. EEG (elektroencefalografię) i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeżeli wykluczy się przyczyny organiczne, możliwe, że mamy do czynienia z nerwicą pourazową. Objawy nasilają się u chorych, którzy mają kłopoty z uzyskaniem renty lub odszkodowania od ubezpieczyciela.

Oblicza nerwic wegetatywnych

Długotrwały stres lub silne bodźce, które na nas działają,rozregulowują układ nerwowy i w konsekwencji prowadzą do rozwoju nerwicy wegetatywnej, czyli zaburzeń w funkcjonowaniu różnych narządów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to układów krwionośnego i trawienia. Zbyt częste skurcze naczyń błony śluzowej żołądka mogą przyczynić się do jej owrzodzenia, natomiast skurcze tętnic obwodowych do nadciśnienia tętniczego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 30.06.2014 22:52
Taki tytuł wydał mi się najwłaściwszy, chociaż większość mówi weź się w garść. Niestety to jest bardzo trudne. Na nerwicę choruję bardzo długo,jakieś 30 lat.Oczywiście były przerwy ale to i tak wraca. Również objawy i diagnozy się zmieniają.Obecnie to jest nerwica lękowa.Koszmarny napadowy strach.Lęk przed wychodzeniem z domu, przed przebywaniem w zatłoczonych pomieszczeniach w autobusie i nawet obecność drugiej osoby nie pomaga.Do tego dochodzą paskudne objawy somatyczne.Drżenia,zawroty głowy,kołatania serca i ogólna słabość.Moja rodzina wiele ze mną przeszła i mam szczęście że się nie odsunęła.Mam szczęście że mogłam liczyć na ich wsparcie chociaż wiem ile męża i syna to kosztowało.Teraz staram się funkcjonować nawet jak jest nieciekawie ale czasami zaczyna we mnie pojawiać się bunt na los, na "CIĘŻKIE ŻYCIE".
Nie zarejestrowany, 09.01.2013 3:00
Ludzie nawet nie czytam tego co piszecie bo podobnych forów przeczytałem mnóstwo kiedyś i doskonale wiem co piszecie i przeżywacie bo sam przeszedłem tę drogę co wy ale wyszedłem z tego albo inaczej normalnie pracuje spotykam ludzi, potrafię sobie radzić ze stresem po prostu żyje i idę w górę. Lekarze nic nie pomagali tylko łagodzili objawy środkami farmakologicznymi. Alkohol też łagodzi na chwile ale na drugi dzień jest jeszcze gorzej i tak się człowiek staje jeszcze bardziej chory. Na czas kuracji nie pijcie alkoholu, coli, herbaty, kawy najlepiej surowe kakao i melise. Nie będę pisał o sobie bo to bez sensu po prostu czytajcie stronę http://www.nerwica.vegie.pl/ tu jest wszystko o nerwicy. Nie twierdze że każdemu pomoże ale spróbujcie przestudiować co Tomakin pisze oczywiście ze zrozumieniem!!! i jego forum http://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=4240 . Powodzenia i wracajcie do życia! bo to co przeżywacie to nie jest życie. Viva la vite!
 

Nerwica - leczenie

Lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze potrafią pomóc chorym z nerwicami. Najlepiej więc zwrócić się do specjalistów - psychoterapeuty, psychiatry czy neurologa. Przy leczeniu nerwic leki nie są najważniejsze. Podstawą jest psychoterapia indywidualna lub zespołowa. Trzeba dotrzeć do źródła choroby, a potem nauczyć chorego jak ma sobie radzić sobie z emocjami. Leki muszą być dobierane bardzo ostrożnie, bo mają krańcowo różne działanie. Na przykład neuroleptyki to środki, które szybko hamują stany podniecenia i pobudzenia (Fenactil, Chlorprotixen, Sulpiryd, Promazin). Druga grupa leków zwana tymoleptykami działa przeciwnie – podnosi nastrój chorego, aktywizuje go (np. Doxepin, Imipramina, Aurorix, Anafranil).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Aktualizacja: 19.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 172)
papkin32, 30.09.2014 20.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam dokładnie tak samo, identycznie. Pozdrawiam Cię Wojtek
 
Tequilla, 30.09.2014 15.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Was. Od lutego w nocy mam drgawki. Dodam że zdarzają się one tylko raz w miesiącu, prawie w tym samym okresie, na koniec miesiąca. Zarówno we wrześniu, jak i w sierpniu miałam "napad" w nocy z 26 na 27 . Dodam, że badanie EEG nic nie wykazało. czy to mogą być objawy nerwicy?? jeżeli macie jakieś pomysły piszcie agatagd@wp.pl
 
Nemezis, 18.09.2014 14.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wierzcie lekarzom i twardo domagajcie się, żeby zapisali wam kompleksowe badania. Większość medyków idzie niestety po linii najmniejszego oporu i bagatelizuje niepokojące objawy. Szybko stawiają "oczywistą" (hahaha, chyba tylko dla nich samych) diagnozę: NERWICA. Robią to beztrosko, nie dopuszczają do siebie myśli, że mogliby się mylić. To jest bardzo krótkowzroczna postawa, głupia i niebezpieczna, ponieważ ci "lekarze" nie dysponują przecież aparatem rentgenowskim w swoich "drogocennych" oczach, ani laboratorium analitycznym w swoich palcach. Zapominają o tym, że zwyczajne opukanie i wysłuchanie pacjenta nic nie daje. Faszerują potem zdezorientowanego pacjenta lekami psychotropowymi, a poważna choroba organiczna może rozwija się w najlepsze dalej... Jeszcze raz powtórzę, nie pozwólcie się zbyć uspokajającymi banałami o nerwicy i hipochondrii! Wymuście na swoim lekarzu zapisanie jak najdokładniejszych badań (na co w końcu idą nasze składki zdrowotne, hę??). Jeśli taki "lekarz" będzie stawał okoniem i nadymał się swoją rzekomą wiedzą i ważnością, to postraszcie go wytoczeniem procesu o nienależyte wykonywanie obowiązków zawodowych, lub powiedzcie, że zamierzacie zgłosić popełnienie przez nich błędu w sztuce do Rzecznika Praw Pacjenta. Jeśli "szanowny Pan lub Pani doktor zrozumie, że ich dobre imię i opinia w środowisku są na szali, to może zaczną z wami normalnie rozmawiać. Gdy napomnienia nie poskutkują, nie bójcie się wytoczyć gadom procesu cywilnego i żądać wysokiego odszkodowania ( a co tam, świetnie gnojki zarabiają, mam w rodzinie lekarzy, to wiem...).
 
marta, 16.09.2014 09.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem świadoma swojej choroby, bo nerwica to paskudna zmora, która nie daje nam żyć tak jakbyśmy tego chcieli. Jeżeli chodzi o mnie, to jestem przewrażliwiona na punkcie swojego zdrowia oraz najbliższych. Mam wiele lęków i obaw. Mieszkam za granicą, tutaj pracuje tylko mój mąż, ja niestety nie mogę znaleźć pracy i od tego zaczęła się moja choroba - od ciągłego stresu, poczucia niskiej wartości. Na początku nie było aż tak źle, wierzyłam, że wszystko się poukłada ale z czasem straciłam wiarę we wszystko. Doszły wybuchy złości, ostre słowa, częste kłótnie i pojawił się również strach przed podróżowaniem. Za dwa dni czeka nas podróż, a ja od kiedy zarezerwowałam bilety nie śpię spokojnie i miewam przerażające wizje tego wszystkiego. Na razie "walczę" sama z nerwicą, ale jak dotąd wygrywa choroba.
 
kiss, 13.09.2014 09.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
super napisane - ja też mam problem bo od prawie 7 lat żona choruje na raka krwi MM i po pierwszych 3 latach b yłem wrakiem ale przy pomocy lekarki / leki rozkurczowe bo nie mogłem nic jeść / i masy pracy z mojej strony jakoś to opanowałem ale od 18 m-cy gdy choroba żony wróciła znowu mnie to rozłożyło ponieważ jest mase obaw z mojej strony tzn. czy podołamy czy finansowo damy rade czy w miedzy czasie ja nie klapne zdrowotnie itd itd -znowu nie jem śpie jak na froncie wojennym ,no jednym słowem jest dosyć kiepsko ale unikam leków bo to tylko zaczadzenie umysłu a problem dalej jest -- jedno co mnie buduje to postawa żony której ja nie dorosłem do pięt w walce z chorobą ,no cóż jestem cienias i jest mi wstyd ale próbuje ---pozdrawiam
 
niki369, 12.09.2014 16.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam atak padaczki po tym jak się zdenerwowałam czy to moze byc nerwica?Przepisał mi lekarz lek na padaczkę ale zle sie po nim czuję????
 
dziubon, 22.08.2014 21.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Możesz napisać do mnie na e-mail dziubon@wp.pl? Pozdrawiam
 
bonzo, 12.08.2014 09.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
6 lat temu miałem problemy ze swoim biznesem. I złapałem nerwicę. Lekarz postawił taką diagnozę dość szybko ale oczywiście to nie było w stanie przekonać mojego skopanego umysłu. Objawy wiązały sie głównie z układem krążenia. Ale tak się złożyło, że pożar został ugaszony benzyną. Po prostu się zakochałem i na nerwicę nie było czasu. Niestety uczucie już zgasło i pół roku temu zacząłem ponownie fiksować. Tym razem nerwica zadomowiła się w gardle i szyi. Niestety nie da się zakochać na żądanie. A i szkoda, że to uczucie z czasem traci intensywność. Z drugiej strony szukanie mocniejszych wrażeń chyba jednak nie jest dobrą metodą na nerwicę. Można się od tego uzależnić i wpaść w jeszcze większe tarapaty.
 
lilka, 22.07.2014 14.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kiko...mam podobny problem i małe dziecko. Ja dopiero zaczynam czytać o nerwicy i jeszcze niewiele wiem na ten temat. Proszę o pomoc i poradę. lili27@o2.pl Pozdrawiam
 
Wojtek, 24.06.2014 19.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, nawet nie wiem od czego zacząć. Mam 20 lat. Od jakiś 2 lat bardzo doskwierają mi bóle kręgosłupa. Wiele się natrudziłem na przeróżne badania. Zawsze wychodziło, że wszystko ok, a kręgosłup, jądro, nogi często mnie bolały. Jestem typowym introwertykiem, wszystko duszę w sobie, mimo, iż jestem wrażliwym chłopakiem to nigdy nikomu tego nie pokazuję. Dla znajomych zawsze jestem pozytywnym człowiekiem, choć wewnętrznie mam czasami dość. Brak mi pewności siebie, mam masę kompleksów. Ciągle boję się, że jestem chory na coś poważnego, a bezradność lekarzy doprowadza mnie do szału. Dopiero od niedawna zacząłem zauważać, że mam problemy ze spaniem, przełykaniem. W stresujących sytuacjach miewam straszliwe drgawki. Choć wiem, że mam problem w sferze psychicznej i próbuję z tym walczyć to jednak kiepsko mi to wychodzi. Jest strasznie ciężko. Łączę się z każdym kto tego doświadcza. Oby starczyło nam sił.
 
następne »
strona 1 z 18
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem...

więcej

19523

SCHIZOFRENIA: wczesne objawy

Objawy wczesnej fazy schizofrenii mogą być bardzo trudne do rozpoznania. Bywa, że są potraktowane...

więcej

9693

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS) to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest...

więcej

6839

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

23094

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Październik 21, 2014

Byłam trochę zagubiona we wszystkich dietach i brak był zacięcie do ćwiczeń. Dietetyczka z centrum odchudzania i odżywiania rozjaśniła temat żywienia, wyjaśniła wszystko, tak abym zrozumiała o cokaman i co najważniejsze zaczęłam pod jej wpływem ćwiczyć i teraz nie wyobrażam sobie dnia bez...

data

Październik 21, 2014

Na produkt składają się dwie tabletki: czerwona i zielona. W pierwszej znajdują się algi brunatne, które zmniejszają wchłanianie tłuszczu oraz poprawiają trawienie i pracę jelit. Algi z kolei są bogate w jod, który utrzymuje prawidłowy metabolizm energetyczny. Czerowne powinniśmy brać 2...

data

Październik 20, 2014

Kiedyś stosowałam Therm Line forte, ale nic mi nie pomogły, tyle tylko, że miałam przyspieszone bicie serca. Oczywiście stosowałam także dietę i ćwiczyłam, ale nie widziałam większych rezultatów. Było to samo i z tabletkami i bez. Brała je 3 miesiące, więc nie sądzę, ze to za krótko by...

data

Październik 21, 2014

przy olbrzymich wątpliwościach .......podjęlam sie do zastosowania nowej dla mnie diety bodykey. Polega ona na dostosowaniu diety / na podstawie badań genetycznych - wyk. W austrii/ indywidualnie dla mnie. Znam osoby takie jak ja /po 60-tce/ktore stosują te zalecenia i powoli...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.