Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Konsultant: Tadeusz Przytulski, lekarz specjalista neurolog
265 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej osoby czy bodźce pochodzące z wnętrza organizmu. W zależności od przyczyny jej powstania mówimy o nerwicy natręctw, neurastenicznej, histerycznej, lękowej, pourazowej oraz wegetatywnej. Jakie są rodzaje i objawy nerwicy?

Nie przejmuj się, to tylko nerwica - słyszymy nieraz. Powinniśmy jednak mówić: to aż nerwica. Nerwica to bowiem poważne zaburzenie całego organizmu. Nerwica zwykle dotyka ludzi młodych, dwudziesto-, trzydziestoletnich i może mieć różne oblicza. Jakie są rodzaje nerwicy i jakie dają objawy?

Nerwica neurasteniczna

Poranne zmęczenie i wściekłość, że trzeba iść do pracy czy szkoły i poprawa nastroju w porze obiadu to może być znak, że dopadła cię nerwica neurasteniczna. Może przyjąć postać hipersteniczną – wtedy objawia się wzmożoną pobudliwością, wybuchami gniewu i silnymi reakcjami emocjonalnymi lub postać hiposteniczną, dla której typowe jest przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją uwagi i pamięcią oraz zaburzenia snu. Neurastenia może wynikać też z utrwalonego negatywnego nastawienia do otoczenia.

Nerwica histeryczna

Chory na nerwicę histeryczną nieustannie wsłuchuje się w swój organizm i odwiedza lekarzy. A gdy dowiaduje się, że jest zdrowy – wścieka się. Ten rodzaj nerwicy często przybiera postać katastrofy zdrowotnej. Pojawiają się niedowłady, porażenia, drżenia, napady przypominające ataki padaczki, utraty przytomności, a także chwilowa głuchota, ślepota, niemożność oddychania i połykania, co lekarze nazywają kulą histeryczną. Tak silne objawy utrzymują chorego w przekonaniu, że jest śmiertelnie chory. A to tylko nerwica. Pozornie zły stan zdrowia jest często (choć nie zawsze świadomie) wykorzystywany przez chorego do zwrócenia na siebie uwagi.

Ważne

Ważne

Co drugi człowiek odczuwa objawy nerwicy sporadycznie, a co piąty trwale. Choroba ma wiele postaci, a dolegliwości bywają bardzo różne. Zwykle nie wynikają one ze zmian chorobowych w organizmie. Ale gdy nerwica trwa dłużej, do takich zmian może dojść. Typowym przykładem zaburzeń nerwicowych są dolegliwości żołądka i dwunastnicy, które mogą skończyć się chorobą wrzodową.

Nerwica lękowa

Osoba zdominowana uczy się ukrywać emocje, tłumi je latami,aż pojawia się niepokój, napięcie i poczucie zagrożenia. To objawy nerwicy lękowej. Chory boi się o życie swoje i rodziny, tego, co ludzie powiedzą. Drży z obawy przed bombą atomową i końcem świata. Lękom towarzyszy często drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Nerwica lękowa może też przybrać formę fobii, np. lęku wysokości.

Nerwica natręctw

Nerwica natręctw to potoczna nazwa pod którą kryją się zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Obsesje to powracające myśli, których trudno się pozbyć lub nimi kierować. Kompulsje polegają na sztywnych rytuałach (np. ciągłe mycie rąk, układanie w precyzyjnym co do milimetra porządku przedmiotów na biurku) lub na przymusie wykonywania czynności umysłowych (np. liczenia). Nerwice natręctw najczęściej dotyczą sfer życia związanych z porządkiem, czystością, chorobą, seksem i religią. Obsesyjne myśli i kompulsywne czynności są rodzajem tarczy obronnej przed lękiem, nad którym chory inaczej nie umie zapanować.

Nerwicowe reakcje pourazowe

Osoby, które uległy wypadkowi, często po pewnym czasie zaczynają skarżyć się na nawracające bóle i zawroty głowy, drżenie rąk. Takie objawy mogą sugerować zmiany organiczne w mózgu albo nerwicę pourazową. Aby wykryć uszkodzenia układu nerwowego, wykonuje się m.in. EEG (elektroencefalografię) i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeżeli wykluczy się przyczyny organiczne, możliwe, że mamy do czynienia z nerwicą pourazową. Objawy nasilają się u chorych, którzy mają kłopoty z uzyskaniem renty lub odszkodowania od ubezpieczyciela.

Oblicza nerwic wegetatywnych

Długotrwały stres lub silne bodźce, które na nas działają,rozregulowują układ nerwowy i w konsekwencji prowadzą do rozwoju nerwicy wegetatywnej, czyli zaburzeń w funkcjonowaniu różnych narządów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to układów krwionośnego i trawienia. Zbyt częste skurcze naczyń błony śluzowej żołądka mogą przyczynić się do jej owrzodzenia, natomiast skurcze tętnic obwodowych do nadciśnienia tętniczego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
EwaMoraw, 07.08.2016 19:19
Jeśli potrzebujecie dobrego neurologa, to możecie skorzystać z poradni na Ursynowie i w Centrum. Podaję numer: 22 2991122. Możliwe są też wizyty domowe i konsultacja skype.
Nie zarejestrowany, 28.01.2016 23:42
Prosze niech ktos nap na nastepnych stronach zeby ludzie wiedzieli ze od grzybicy jest nerwica a nawet schizofrenia
 

Nerwica - leczenie

Lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze potrafią pomóc chorym z nerwicami. Najlepiej więc zwrócić się do specjalistów - psychoterapeuty, psychiatry czy neurologa. Przy leczeniu nerwic leki nie są najważniejsze. Podstawą jest psychoterapia indywidualna lub zespołowa. Trzeba dotrzeć do źródła choroby, a potem nauczyć chorego jak ma sobie radzić sobie z emocjami. Leki muszą być dobierane bardzo ostrożnie, bo mają krańcowo różne działanie. Na przykład neuroleptyki to środki, które szybko hamują stany podniecenia i pobudzenia (Fenactil, Chlorprotixen, Sulpiryd, Promazin). Druga grupa leków zwana tymoleptykami działa przeciwnie – podnosi nastrój chorego, aktywizuje go (np. Doxepin, Imipramina, Aurorix, Anafranil).

Polecamy
Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca to odmiana nerwicy lękowej, która objawia się pod postacią zaburzeń w rytmie serca, duszności, bóli w okolicach klatki ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Tiki nerwowe u dzieci i dorosłych. Przyczyny, objawy, leczenie

Tiki nerwowe u dzieci i dorosłych. Przyczyny, objawy, leczenie

Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Zdjęcia: Jupiterimages

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Aktualizacja: 10.05.2016

Komentarze (1 - 10 z 265)
Magda, 09.01.2017 01.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
...Poniższy komentarz kieruję do osoby, która podpisała się Nama
 
Magda, 09.01.2017 01.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak, masz znowu iść do lekarza. Przynajmniej ja na Twoim miejscu bym tak zrobiła. Chciałam Cie zapytać na jaką terapię chodziłaś? Ja nie mogę trafić na dobrego terapeutę. Korzystam z informacji, które przez lata od terapeutów nabyłam i próbuję sobie sama poradzić. Niestety czasem wydaje się, że jest już wszystko w porządku, a potem znowu następuje atak. Przez dłuższy czas już się nic nie działo i zaczęło się znowu. Nie poddaję się, chociaż trudno z tym żyć. Chyba trochę się przyzwyczaiłam.
 
Nama, 02.01.2017 22.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szukaj pracy nauczycielki w innych szkolach, nawet tych nieco dalej. Najwyzej bedziesz dojezdzac, ale to chyba lepsze od takiego klimatu. Masz pare lat doswiadczenia wiec moze prace znajdziesz. Inna opcja to szukac innego typu pracy np przedszkolanki, nauczycielki w prywatnej szkole, czy organizowac platne korki dla zainteresowanych i tam cala kreatywnosc ladowac, a nie tam gdzie sie jej nie prosza. Ewentualnie nagrywac po cichu wywody o zwalnianiu itp, by moc cos przedstawic w sprawie sadowej gdyby np dyrektorka nagle zechciala zwolnic bez powodu. Ogolnie wspolczuje, ale swiat nie konczy sie na jednej wiosce, trzeba dalej szukac.
 
nauczycielka, 27.12.2016 10.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od lat pracuje w miejscu, którego nienawidzę. Jestem nauczycielką. Lubie uczyć, ale dyrektorka jest okropna, ludzie straszni. Nauczyciele to śmierdzący tchórze, donosiciele i zakompleksione niedojdy (mówię tak, chociaż sama jestem nauczycielką. Zresztą, może jestem też taka sama). Dyrektorka jest obłudnicą, kłamczuchą, wykorzystuje ludzi, z nikim się nie liczy, ale lubi zgrywać świętą Teresę. Ma taaakie plecy, więc, w naszej małej gminie każdy trzęsie portkami ze strachu na sam jej widok. Podpaść jej znaczy stracić pracę, a ona sama często używa tego "argumentu"( "a pracować to pani tu jeszcze chce? Bo wiele jest chętnych na pani miejsce..."). Uczniowie i ich rodzice są coraz trudniejsi, roszczeniowi, efekty nauczania żałosne, ale jak zmusić dzieci do nauki, skoro one NIE CHCĄ się uczyć, nie chcą nic robić..?Człowiek staje na głowie, ciekawe metody, pomoce za własne pieniądze kupuje, wszystko jak w błoto. Jestem tak strasznie zmęczona. Jak mam iść do pracy, to zbiera mi się na wymioty. Pojęcia nie mam, gdzie szukać pomocy,u nas w miasteczku jedna poradnia zdrowia psychicznego, zaraz by mnie na języki wzięli. A na prywatnego mnie nie stać :(
 
J.W., 22.12.2016 21.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To potworne. Rzeczywiście ciągle coś liczę i do niedawna wszystko dokładnie układałam, n.p jak wchodziłam do łóżka układałam przy nim kapcie prosto, równiutko, co do milimetra(na szczęście z tym skończyłam ;). Po za tym do teraz co chwilę przed zrobieniem czegoś pojawia się w mojej głowie myśl, że jak to zrobię albo nie stanie się nieszczęście. Miałam też taką obsesję, że strasznie zwracałam uwagę na linię na podłodze, a co najgorsze spałam tylko po prawej stronie łóżka, bo bałam się nieszczęścia. Wyobraźcie to sobie! Chcecie się przewrócić na inną stronę, ale się boicie! Niby wiem, że to tylko wytwór mojej chorej wyobraźni, ale mimo wszystko się boję. Dodam, że mam 14 lat.
 
Dominik, 29.11.2016 22.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też mam 16 lat i też przez to przechodzę są dni w których się dobrze czuje i sa tez dni w których umieram psychiatra mi przepisał perazin ale nie pomaga i tez się boje ze umrę a chcem żyć plany na przyszłość i wogule czasami mi pomaga to ze położę spaćsię albo zajmę się czymś innym i olewam to i się nie przejmuje tym ale to nie daje efektów na długo wtedy nerwica uderza mocniej i nie wiem co mam ze sobą zrobić
 
Kamka , 18.11.2016 14.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak najbardziej pomaga tylko trzeba chciec.. Bo jak nic sie nie bedzie robic w tym kierunku.. To tylko sie pogorszy pozdrawiam
 
Kamka , 18.11.2016 10.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich.. Mam 23 lata i cierpie na nerwice od lutego tego roku.. Pierwsze trzy miesiące byly do mnie piekłem dopuki nie poszlam do lekarza.. Nie wiedzialam co sie zemną dzieje a jak przychodził atak to myslam ze zaraz umre . U mnie przychodził atak na wieczor przez samym snem co drugi dzien a nawet dzien w dzien.. Strasznie sie balam i atak sie nasilał.. Moje rwakcje fizyczne na samym poczatku płytki krótki oddech silne pocenie sie bol w klatce piersiowej kołatanie serca suchość w gardle no i trzęsłam sie jak galareta i w dodatku silna biegunka zawroty glowy tak wygladal moj jeden atak.. Poszlam do lekarza i lekarz przepisał mi oxozepan 10 mg.. I kazal brac tylko kiedy będzie najsilniejszy atak.. No więc tak robilam tylko w moim przypadku PU tabletki pomagało.. Ale mówie tak nie chce jesc psychotropow.. I po półtorej miesiąca odstawiłam je i zaczelam chodzic na psychoterapie nie bylo latwo ale jak zaczelam cwiczyc .i kontrolowac swoje cialo ataki znikły.. Nie jestem wyleczona do konca tak jak bym chciala.. Ale atak zawsze moze wrocic w naj mniej spodziewanym sie momencie.. Przestałam chodzic do psychologoga ze powodu prywatnego i nie dokończyłam sesji.. Ale od czasu do czasu dostrzgalam rozne odczucia ( nie zapominaj o mnie ja ciągle jestem) tak jak by ta nerwiaca dawala znak.. Pomogly mi dwie ksiazki jak pokonałem nerwice.. I 10 sposobow na ataki paniki.. Odezwałam sie poniewaz od miesiaca kreci mi sie w glowie kłuje w klatce i widze za mgla ale umie z tym zyc troche to przeszkadza ale daje rade myslicie mam isc znowu do lekarza???? Pomóżcie dziękuję i pozdrawiam
 
Aga, 10.11.2016 17.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zaczela juz Pani terapie? I co pomaga? Jest mi znany problem z ibs... Zmagam sie z tym od roku.. Mysle o pojscu do psychologa..
 
Biedronka15, 24.09.2016 15.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam 16 lat nazywam się paulina pochodzę z Warszawy od tygodnia nie mogę przestać myśleć co się ze mną dzieje jak jadę do szkoły albo jestem w domu albo gdziekolwiek to do mnie to straszne dziś czuje na całym ciele mrowienie boję się ze mrówki mi weszły do organizmu jestem wystraszona 2 tygodnie temu bolało mnie wszystko tez się bałam i się trzasłam ze strachu jak galaretka a innym słowem serce bije mi szybko raz wolno raz tylko uderza raz migocze a byłam u kardiologa i było wszystko okey mam wszystko zdrowe od tygodnia też przejmuje się wszystkim boję się jestem wykończona i z nerwicowana glowa mnie już boli ciśnienie mi pockakuje z tego ja się boję ze zgine a ja chce żyć bo jestem pianistka i śpiewaczka a ja nie wiem co to wszystko jest proszę o pomoc pilnie bo boję się strasznie tego dziekuje i pozdrawiam =《
 
następne »
strona 1 z 27
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

1169

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

1049

DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych...

więcej

989

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

968

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przy wymowie głosek szumiących, czyli sz, ż, cz, dż, język jest ułożony "w łyżeczkę" z bokami dociśniętymi do bocznych dziąseł. Powietrze podczas wymowy tej głoski powinno wypływać dość wąskim...

Tak, jest to możliwe. Przy takim podejrzeniu wskazana jest konsultacja w poradni genetycznej w celu analizy wywiadu rodzinnego.

Kilka dni przed planowaną miesiączką można zajść w ciążę, ale jeśli do stosunku doszło kilka dni przed pojawieniem się miesiączki, to w wyniku tego stosunku w ciążę zajść nie było można.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.