Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Konsultant: Tadeusz Przytulski, lekarz specjalista neurolog
276 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej osoby czy bodźce pochodzące z wnętrza organizmu. W zależności od przyczyny jej powstania mówimy o nerwicy natręctw, neurastenicznej, histerycznej, lękowej, pourazowej oraz wegetatywnej. Jakie są rodzaje i objawy nerwicy?

Nie przejmuj się, to tylko nerwica - słyszymy nieraz. Powinniśmy jednak mówić: to aż nerwica. Nerwica to bowiem poważne zaburzenie całego organizmu. Nerwica zwykle dotyka ludzi młodych, dwudziesto-, trzydziestoletnich i może mieć różne oblicza. Jakie są rodzaje nerwicy i jakie dają objawy?

Nerwica neurasteniczna

Poranne zmęczenie i wściekłość, że trzeba iść do pracy czy szkoły i poprawa nastroju w porze obiadu to może być znak, że dopadła cię nerwica neurasteniczna. Może przyjąć postać hipersteniczną – wtedy objawia się wzmożoną pobudliwością, wybuchami gniewu i silnymi reakcjami emocjonalnymi lub postać hiposteniczną, dla której typowe jest przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją uwagi i pamięcią oraz zaburzenia snu. Neurastenia może wynikać też z utrwalonego negatywnego nastawienia do otoczenia.

Nerwica histeryczna

Chory na nerwicę histeryczną nieustannie wsłuchuje się w swój organizm i odwiedza lekarzy. A gdy dowiaduje się, że jest zdrowy – wścieka się. Ten rodzaj nerwicy często przybiera postać katastrofy zdrowotnej. Pojawiają się niedowłady, porażenia, drżenia, napady przypominające ataki padaczki, utraty przytomności, a także chwilowa głuchota, ślepota, niemożność oddychania i połykania, co lekarze nazywają kulą histeryczną. Tak silne objawy utrzymują chorego w przekonaniu, że jest śmiertelnie chory. A to tylko nerwica. Pozornie zły stan zdrowia jest często (choć nie zawsze świadomie) wykorzystywany przez chorego do zwrócenia na siebie uwagi.

Ważne

Ważne

Co drugi człowiek odczuwa objawy nerwicy sporadycznie, a co piąty trwale. Choroba ma wiele postaci, a dolegliwości bywają bardzo różne. Zwykle nie wynikają one ze zmian chorobowych w organizmie. Ale gdy nerwica trwa dłużej, do takich zmian może dojść. Typowym przykładem zaburzeń nerwicowych są dolegliwości żołądka i dwunastnicy, które mogą skończyć się chorobą wrzodową.

Nerwica lękowa

Osoba zdominowana uczy się ukrywać emocje, tłumi je latami,aż pojawia się niepokój, napięcie i poczucie zagrożenia. To objawy nerwicy lękowej. Chory boi się o życie swoje i rodziny, tego, co ludzie powiedzą. Drży z obawy przed bombą atomową i końcem świata. Lękom towarzyszy często drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Nerwica lękowa może też przybrać formę fobii, np. lęku wysokości.

Nerwica natręctw

Nerwica natręctw to potoczna nazwa pod którą kryją się zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Obsesje to powracające myśli, których trudno się pozbyć lub nimi kierować. Kompulsje polegają na sztywnych rytuałach (np. ciągłe mycie rąk, układanie w precyzyjnym co do milimetra porządku przedmiotów na biurku) lub na przymusie wykonywania czynności umysłowych (np. liczenia). Nerwice natręctw najczęściej dotyczą sfer życia związanych z porządkiem, czystością, chorobą, seksem i religią. Obsesyjne myśli i kompulsywne czynności są rodzajem tarczy obronnej przed lękiem, nad którym chory inaczej nie umie zapanować.

Nerwicowe reakcje pourazowe

Osoby, które uległy wypadkowi, często po pewnym czasie zaczynają skarżyć się na nawracające bóle i zawroty głowy, drżenie rąk. Takie objawy mogą sugerować zmiany organiczne w mózgu albo nerwicę pourazową. Aby wykryć uszkodzenia układu nerwowego, wykonuje się m.in. EEG (elektroencefalografię) i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeżeli wykluczy się przyczyny organiczne, możliwe, że mamy do czynienia z nerwicą pourazową. Objawy nasilają się u chorych, którzy mają kłopoty z uzyskaniem renty lub odszkodowania od ubezpieczyciela.

Oblicza nerwic wegetatywnych

Długotrwały stres lub silne bodźce, które na nas działają,rozregulowują układ nerwowy i w konsekwencji prowadzą do rozwoju nerwicy wegetatywnej, czyli zaburzeń w funkcjonowaniu różnych narządów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to układów krwionośnego i trawienia. Zbyt częste skurcze naczyń błony śluzowej żołądka mogą przyczynić się do jej owrzodzenia, natomiast skurcze tętnic obwodowych do nadciśnienia tętniczego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Andzrej123, 16.07.2017 22:35
http://forum.kardiolo.pl/temat15152.htm Polecam Gotu Kolę i Rhiodola Rosea problem jest z dostaniem dobrej jakości ziół. Gotu Kolę mam sprawdzoną z firmy PharmoVit ekstrakt 200 mg kapsułce, Rhiodola Rosea kupuję w Czechach.
Nie zarejestrowany, 16.07.2017 14:16
ćwiczenia oddechowe! Na początku myślałam, że to bzdura i ze jak cwiczenia oddechowe moga pomóc, ze tylko tabletki itd. Ale przełamałam sie zastosowałam cwiczenie podczas ataku lęku. Nie do wiary, że udało mi sie go powstrzymac! Ćwiczenia, Zmiana stylu życia, sposobu odżywiania, szeroko pojęty minimalizm (ograniczamy ilość potrzebnych rzeczy do minimum! Jeden z wielu przykładów ale najprostszy: Po co nam setki bibelotów, które sie zakurza, my je musimy sprzątac, cos spadnie, cos sie rozbije, to wszystko generuje sytuacje stresowe! Po co mamy poswiecac czas na odkurzanie bibelotów zamiast poswiecic go sobie, albo rodzinie.) Jestem na początku tej drogi ale staram sie i juz widze efekty. Warto zainwestowac 200 złotych, spotkać sie na dwie sesje z trenerem, powiedzieć mu o jakie ćwiczenia chodzi. Potem juz samemu w domu, zgodnie z tym co zapamiętaliśmy. Mnie mój trener dokładnie wytłumaczył dlaczego te cwiczenia zadziałaja. Żadne sciemy tylko logiczne, medyczne wytłumaczenie.
 

Nerwica - leczenie

Lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze potrafią pomóc chorym z nerwicami. Najlepiej więc zwrócić się do specjalistów - psychoterapeuty, psychiatry czy neurologa. Przy leczeniu nerwic leki nie są najważniejsze. Podstawą jest psychoterapia indywidualna lub zespołowa. Trzeba dotrzeć do źródła choroby, a potem nauczyć chorego jak ma sobie radzić sobie z emocjami. Leki muszą być dobierane bardzo ostrożnie, bo mają krańcowo różne działanie. Na przykład neuroleptyki to środki, które szybko hamują stany podniecenia i pobudzenia (Fenactil, Chlorprotixen, Sulpiryd, Promazin). Druga grupa leków zwana tymoleptykami działa przeciwnie – podnosi nastrój chorego, aktywizuje go (np. Doxepin, Imipramina, Aurorix, Anafranil).

Polecamy
Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca to odmiana nerwicy lękowej, która objawia się pod postacią zaburzeń w rytmie serca, duszności, bóli w okolicach klatki ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Aktualizacja: 10.05.2016

Komentarze (1 - 10 z 276)
Jadwiga,19.08.2017, 19.08.2017 17.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam duży problem mianowicie.Mam coś takiego że tak jakby ktoś myślami mnie dręczył wtedy ja bardzo się denerwuje trwa to już z 5 lat zawsze podejrzewam mego męża ,bo jak siedzimy obok przy ławie to się właśnie dzieje,ale i też mój syn to tworzy i myślę że to on.Oni się uparli żebym poszła do psychiatry,Co mam zrobić mój e-mail cadbera@op.pl czy ktoś mi odpisze co mam robić.
 
Niezdecydowana, 03.08.2017 03.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 16 latką. Mam wrażenie ze odpycham podświadomie chłopaków, mężczyzn. Chcę nieustannie zwrócić na siebie uwagę. Ale strasznie stresuję sie gdy przechodzę koło grupy nieznajomych.Boje sie, że ludzie mnie obgaduja, ze sie ze mnie śmieją,(np w kościele na mszy, albo na lekcji przy tablicy) ze uważają mnie za osobę jaka nie jestem, bywa, ze z stresu jest mi duszno, boli mnie głową, trzese się. Ciagle wyszukuje choroby w internecie na podstawie symptomów, które mam wrażenie, ze na sile wyszukuje Ale boje sie iść z nimi do lekarza bo z dwa trzy razy tak zrobiłam i to nie bylo nic wielkiego.Boje sie, ze pomyślą, ze wymyslam i chce zwrócić na sb uwagę, dlatego chyba chce by te choroby na prawdę były ale równocześnie tg nie chce bo to mi moze kiedyś przeszkodzić.Ale mozliwe też ze dlatego bo cały czas chce zwrócić uwaga na mnie Płacze jak się z kimś kłócą. Prawie Płacze jak chłopczyk uszczypnie mnie w udo i mimo moich próśb robi to dalej a potem cały dzień chodzę smutna i rozdrazniona. Mam wrażenie ze czasem specjalnie wywołuje płacz. Nie lubie sie przytulać ani za bardzo okazywać uczuć ale chce to robic. Boje sie Ze to co tu pisze jest ukoloryzowane. Bo na co dzień jestem raczej wesoła Potrafię zachowywać sie glupkowato i nie zwracać uwagi na innych. Proszę o radę.
 
Anna, 21.07.2017 20.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam. ja też jestem dda.dowiedziałam się o tym jakiś rok temu mimo,że zbliżam się do czterdziestki. w moim życiu strach i lęk towarzyszyły min a codzień. Wszystko zdobyłam sama, mówię głownie o wykształceniu i pracy, choć cięzko na to pracowałam. Mam ukończonych kilka fakultetów a i tak nie widze sensu istnienia. Ostatnio w pracy mam całe mnóstwo kłopotów, tylko dlatego,ż e odważyłam się powiedzieć prawde i nie kryć kłamstwa. Z tego powodu zostałam odrzucona przez większość pracowników. Ci ktorym myślałam że mogę zaufać wykorzystali moj stan psychiczny, czyli lęk, brak aprobaty otoczenia, samotność-udawali moich pocieszycieli i zrobili mi kolejne świństwo. Nie wiem co mam dalej zrobić z tym. ludzie pastwią się nad tymi,którzy idą za prawdą. Teraz żałuje ,że z kimkolwiek rozmawiałam.Kiedyś ktoś mi powiedział,że całe życie jesteśmy sami i chyba miał rację. Nie chce mi się nic robić, ciągle płaczę i zastanawiam się nad tym czy zmienić prace, bo ta w której jestem zabrała już jakąś cząstkę mnie-kiedyś wesołej i energicznej dziewczyny, która mogła przenosić góry. Proszę o wsparcie.
 
maxmoon, 04.07.2017 09.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Według mnie to stany depresyjne, lub fobia a także jeden z rodzajów nerwic. Niestety często te trzy rzeczy idą razem ze sobą w parze. Osoba, która zmaga się z problememami natury psychicznej z reguły ma kilka chorób/zaburzeń jednocześnie. Oczywiście przyczyny są różne; od chorób związanych z układem hormonalnym, do stresów pourazowych czy traum przechodzonych w okresie dzieciństwa. Niestety mam tak samo jak większość z Was i pomimo tego, że wiem co mi jest to ciągle przechodzę te cholerne remisje przez co muszę na nowo walczyć z wiatrakami. Poczieszający jest fakt, że obecnie robiąc 10 kroków na przód, zrobię tylko 3 kroki do tyłu gdy dopada mnie móje fatum. W wieku 35 lat dowiedziałem się że jestem DDA Nakłaniam Was wszystkich do przyjrzenia się swojemu dzieciństwu. Wg. mnie ma ono swoje odbicie w życiu dorosłym.
 
Magda , 18.06.2017 06.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam silna nerwice nie wiem sama jaka jestem chorbliwie zazdrsna nie panuje nad soba uzywam okropnych słow wyzywam zucam czym popadnie co mam pod reka krzycze dostaje ataków furi a po tym jak juz sie uspokoje załuje
 
maja, 17.06.2017 20.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam dosłownie taki sam problem,czy udało ci się coś z tym zrobić.
 
jwtk, 04.05.2017 22.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sprawdź, czy nie masz nadczynności tarczycy. Zrób sobie 3 badania krwi - TSH, free t3, free t4 - z nich będziesz wiedzieć, czy to nie jest od tarczycy.
 
Adk, 26.04.2017 17.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Od sierpnia 2016r. wystepuje u mnie pewien problem, ktory jest bardzo uciazliwy. Mam problem z zaczerpnieciem 'pelnego' powietrza. Srednio co 10 oddech tylko dostarcza mi odpowienio duzo tlenu a w najgorszym wypadku 'wspomagam' sie ziewnieciem, bo wtedy jest latwiej. Problem ten wystepuje bardzo roznie: rano 0 objawow, kolo 12 dopiero zaczynam miec trudnosci z zaczerpnieciem, trwa to moze kilka godzin, czasem godzine. Wieczorem wraca, i tak samo - albo na chwile albo az nie poloze sie spac. Po miesiacu meczenia sie postanowilem isc do lekarza. Mialem zrobione ekg, przeswietlenie pluc, mocz, krew, spirometrie a takze wizyta u pulmonologa, ktory myslal ze to astma (chorowalem na astme alergiczna jakies 15 lat temu i od tamtego czasu nie bylo zadnych podobnych objawow) Wszystkie wyniki wyszly bardzo dobrze. Nie mialem wiecej czasu chodzic po lekarzach wiec meczylem sie dalej. Od listopada az do marca tego roku nie mialem juz kompletnie zadnych objawow, wszystko zniknelo, no ale wlasnie...problem od tygodnia znowu sie pojawil. Chcialbym dodac jeszcze, ze im bardziej o tym mysle, tym jest gorzej. Dzien poprzedzajacy to wszystko, czyli ten nieszczesny sierpien tamtego roku byl bardzo nerwowy, strasznie sie zdenerwowalem z pewnego powodu, az sie caly trzaslem, i wlasnie po tym zdarzeniu sie to zaczelo. Moze to przypadek, a moze nie. Chcialem jeszcze dodac, ze za dzieciaka (obecnie mam 26 lat) bylem uczulony na rozne pyłki kwiatow. Bardzo prosze o pomoc.
 
agnieszka g, 14.02.2017 10.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
płacze na weselach urodzinach roczku dziecka na imrezach na pogrzebie i cały czas co ma robic w domu płacze bez powodu snia mi sie pogrzeby sznury ze sie wieszam zyc mi sie nieche co mam robic boje sie o mojego znajomego
 
ania, 08.02.2017 18.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak masz początki nerwicy...najlepiej gdybys jak najszybciej udała się do psychiatry on da ci skierowanie do psychologa i leki jak będzie trzeba, nie bój się nie oszalałaś ani nie oszalejesz, ale najlepiej na poczatku zacząć się leczyć, bo pożniej się utrwali, i cieżej z tego wyjść...Uwierz mi u mnie tez zaczeło się w podobny sposob gdy byłam nastolatką, ale niestety sama sobie chciałam z nerwicą dać rade i nie korzystałam z leczenia....
 
następne »
strona 1 z 28
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

127

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje (czyli mrowienie lub drętwienie) mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie...

więcej

124

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

119

Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika? Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

Jakie objawy wskazują na choroby błędnika? Pierwsze objawy choroby błędnika to zawroty głowy. Na...

więcej

118

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.