Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Konsultant:Tadeusz Przytulski, lekarz specjalista neurolog
173 komentarze
Autor: Magdalena Próchnicka

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej osoby czy bodźce pochodzące z wnętrza organizmu. W zależności od przyczyny jej powstania mówimy o nerwicy natręctw, neurastenicznej, histerycznej, lękowej, pourazowej oraz wegetatywnej. Jakie są rodzaje i objawy nerwicy?

Nie przejmuj się, to tylko nerwica - słyszymy nieraz. Powinniśmy jednak mówić: to aż nerwica. Nerwica to bowiem poważne zaburzenie całego organizmu. Nerwica zwykle dotyka ludzi młodych, dwudziesto-, trzydziestoletnich i może mieć różne oblicza. Jakie są rodzaje nerwicy i jakie dają objawy?

Nerwica neurasteniczna

Poranne zmęczenie i wściekłość, że trzeba iść do pracy czy szkoły i poprawa nastroju w porze obiadu to może być znak, że dopadła cię nerwica neurasteniczna. Może przyjąć postać hipersteniczną – wtedy objawia się wzmożoną pobudliwością, wybuchami gniewu i silnymi reakcjami emocjonalnymi lub postać hiposteniczną, dla której typowe jest przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją uwagi i pamięcią oraz zaburzenia snu. Neurastenia może wynikać też z utrwalonego negatywnego nastawienia do otoczenia.

Nerwica histeryczna

Chory na nerwicę histeryczną nieustannie wsłuchuje się w swój organizm i odwiedza lekarzy. A gdy dowiaduje się, że jest zdrowy – wścieka się.Ten rodzaj nerwicy często przybiera postać katastrofy zdrowotnej. Pojawiają się niedowłady, porażenia, drżenia, napady przypominające ataki padaczki, utraty przytomności, a także chwilowa głuchota, ślepota, niemożność oddychania i połykania, co lekarze nazywają kulą histeryczną. Tak silne objawy utrzymują chorego w przekonaniu, że jest śmiertelnie chory. A to tylko nerwica. Pozornie zły stan zdrowia jest często (choć nie zawsze świadomie) wykorzystywany przez chorego do zwrócenia na siebie uwagi.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Co drugi człowiek odczuwa objawy nerwicy sporadycznie, a co piąty trwale. Choroba ma wiele postaci, a dolegliwości bywają bardzo różne. Zwykle nie wynikają one ze zmian chorobowych w organizmie. Ale gdy nerwica trwa dłużej, do takich zmian może dojść. Typowym przykładem zaburzeń nerwicowych są dolegliwości żołądka i dwunastnicy, które mogą skończyć się chorobą wrzodową.

Nerwica lękowa

Osoba zdominowana uczy się ukrywać emocje, tłumi je latami,aż pojawia się niepokój, napięcie i poczucie zagrożenia. To objawy nerwicy lękowej. Chory boi się o życie swoje i rodziny, tego, co ludzie powiedzą. Drży z obawy przed bombą atomową i końcem świata. Lękom towarzyszy często drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Nerwica lękowa może też przybrać formę fobii, np. lęku wysokości.

Problem

Problem

Nerwica natręctw

Tak potocznie nazywa się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Obsesje to powracające myśli, których trudno się pozbyć lub nimi kierować. Kompulsje polegają na sztywnych rytuałach (np. ciągłe mycie rąk, układanie w precyzyjnym co do milimetra porządku przedmiotów na biurku) lub na przymusie wykonywania czynności umysłowych (np. liczenia). Nerwice natręctw najczęściej dotyczą sfer życia związanych z porządkiem, czystością, chorobą, seksem i religią. Obsesyjne myśli i kompulsywne czynności są rodzajem tarczy obronnej przed lękiem, nad którym chory inaczej nie umie zapanować.

Nerwicowe reakcje pourazowe

Osoby, które uległy wypadkowi, często po pewnym czasie zaczynają skarżyć się na nawracające bóle i zawroty głowy, drżenie rąk. Takie objawy mogą sugerować zmiany organiczne w mózgu albo nerwicę pourazową. Aby wykryć uszkodzenia układu nerwowego, wykonuje się m.in. EEG (elektroencefalografię) i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeżeli wykluczy się przyczyny organiczne, możliwe, że mamy do czynienia z nerwicą pourazową. Objawy nasilają się u chorych, którzy mają kłopoty z uzyskaniem renty lub odszkodowania od ubezpieczyciela.

Oblicza nerwic wegetatywnych

Długotrwały stres lub silne bodźce, które na nas działają,rozregulowują układ nerwowy i w konsekwencji prowadzą do rozwoju nerwicy wegetatywnej, czyli zaburzeń w funkcjonowaniu różnych narządów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to układów krwionośnego i trawienia. Zbyt częste skurcze naczyń błony śluzowej żołądka mogą przyczynić się do jej owrzodzenia, natomiast skurcze tętnic obwodowych do nadciśnienia tętniczego.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 30.06.2014 22:52
Taki tytuł wydał mi się najwłaściwszy, chociaż większość mówi weź się w garść. Niestety to jest bardzo trudne. Na nerwicę choruję bardzo długo,jakieś 30 lat.Oczywiście były przerwy ale to i tak wraca. Również objawy i diagnozy się zmieniają.Obecnie to jest nerwica lękowa.Koszmarny napadowy strach.Lęk przed wychodzeniem z domu, przed przebywaniem w zatłoczonych pomieszczeniach w autobusie i nawet obecność drugiej osoby nie pomaga.Do tego dochodzą paskudne objawy somatyczne.Drżenia,zawroty głowy,kołatania serca i ogólna słabość.Moja rodzina wiele ze mną przeszła i mam szczęście że się nie odsunęła.Mam szczęście że mogłam liczyć na ich wsparcie chociaż wiem ile męża i syna to kosztowało.Teraz staram się funkcjonować nawet jak jest nieciekawie ale czasami zaczyna we mnie pojawiać się bunt na los, na "CIĘŻKIE ŻYCIE".
Nie zarejestrowany, 09.01.2013 3:00
Ludzie nawet nie czytam tego co piszecie bo podobnych forów przeczytałem mnóstwo kiedyś i doskonale wiem co piszecie i przeżywacie bo sam przeszedłem tę drogę co wy ale wyszedłem z tego albo inaczej normalnie pracuje spotykam ludzi, potrafię sobie radzić ze stresem po prostu żyje i idę w górę. Lekarze nic nie pomagali tylko łagodzili objawy środkami farmakologicznymi. Alkohol też łagodzi na chwile ale na drugi dzień jest jeszcze gorzej i tak się człowiek staje jeszcze bardziej chory. Na czas kuracji nie pijcie alkoholu, coli, herbaty, kawy najlepiej surowe kakao i melise. Nie będę pisał o sobie bo to bez sensu po prostu czytajcie stronę http://www.nerwica.vegie.pl/ tu jest wszystko o nerwicy. Nie twierdze że każdemu pomoże ale spróbujcie przestudiować co Tomakin pisze oczywiście ze zrozumieniem!!! i jego forum http://zdrowiej.vegie.pl/viewtopic.php?t=4240 . Powodzenia i wracajcie do życia! bo to co przeżywacie to nie jest życie. Viva la vite!
 

Nerwica - leczenie

Lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze potrafią pomóc chorym z nerwicami. Najlepiej więc zwrócić się do specjalistów - psychoterapeuty, psychiatry czy neurologa. Przy leczeniu nerwic leki nie są najważniejsze. Podstawą jest psychoterapia indywidualna lub zespołowa. Trzeba dotrzeć do źródła choroby, a potem nauczyć chorego jak ma sobie radzić sobie z emocjami. Leki muszą być dobierane bardzo ostrożnie, bo mają krańcowo różne działanie. Na przykład neuroleptyki to środki, które szybko hamują stany podniecenia i pobudzenia (Fenactil, Chlorprotixen, Sulpiryd, Promazin). Druga grupa leków zwana tymoleptykami działa przeciwnie – podnosi nastrój chorego, aktywizuje go (np. Doxepin, Imipramina, Aurorix, Anafranil).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Aktualizacja: 19.08.2014

Komentarze (1 - 10 z 173)
asd, 01.11.2014 23.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam pewne pytanie a raczej prośbę. Czy mógłby ktoś rozpoznać czy moja przyjaciółka ma nerwice? Otóż miewa częste zmiany nastroju jest albo bardzo wesoła albo bardzo smutna. Potrafi obrażać sie o blahostke i nie odzywać się godzinami.czy coś jej jest?
 
papkin32, 30.09.2014 20.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam dokładnie tak samo, identycznie. Pozdrawiam Cię Wojtek
 
Tequilla, 30.09.2014 15.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Was. Od lutego w nocy mam drgawki. Dodam że zdarzają się one tylko raz w miesiącu, prawie w tym samym okresie, na koniec miesiąca. Zarówno we wrześniu, jak i w sierpniu miałam "napad" w nocy z 26 na 27 . Dodam, że badanie EEG nic nie wykazało. czy to mogą być objawy nerwicy?? jeżeli macie jakieś pomysły piszcie agatagd@wp.pl
 
Nemezis, 18.09.2014 14.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wierzcie lekarzom i twardo domagajcie się, żeby zapisali wam kompleksowe badania. Większość medyków idzie niestety po linii najmniejszego oporu i bagatelizuje niepokojące objawy. Szybko stawiają "oczywistą" (hahaha, chyba tylko dla nich samych) diagnozę: NERWICA. Robią to beztrosko, nie dopuszczają do siebie myśli, że mogliby się mylić. To jest bardzo krótkowzroczna postawa, głupia i niebezpieczna, ponieważ ci "lekarze" nie dysponują przecież aparatem rentgenowskim w swoich "drogocennych" oczach, ani laboratorium analitycznym w swoich palcach. Zapominają o tym, że zwyczajne opukanie i wysłuchanie pacjenta nic nie daje. Faszerują potem zdezorientowanego pacjenta lekami psychotropowymi, a poważna choroba organiczna może rozwija się w najlepsze dalej... Jeszcze raz powtórzę, nie pozwólcie się zbyć uspokajającymi banałami o nerwicy i hipochondrii! Wymuście na swoim lekarzu zapisanie jak najdokładniejszych badań (na co w końcu idą nasze składki zdrowotne, hę??). Jeśli taki "lekarz" będzie stawał okoniem i nadymał się swoją rzekomą wiedzą i ważnością, to postraszcie go wytoczeniem procesu o nienależyte wykonywanie obowiązków zawodowych, lub powiedzcie, że zamierzacie zgłosić popełnienie przez nich błędu w sztuce do Rzecznika Praw Pacjenta. Jeśli "szanowny Pan lub Pani doktor zrozumie, że ich dobre imię i opinia w środowisku są na szali, to może zaczną z wami normalnie rozmawiać. Gdy napomnienia nie poskutkują, nie bójcie się wytoczyć gadom procesu cywilnego i żądać wysokiego odszkodowania ( a co tam, świetnie gnojki zarabiają, mam w rodzinie lekarzy, to wiem...).
 
marta, 16.09.2014 09.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem świadoma swojej choroby, bo nerwica to paskudna zmora, która nie daje nam żyć tak jakbyśmy tego chcieli. Jeżeli chodzi o mnie, to jestem przewrażliwiona na punkcie swojego zdrowia oraz najbliższych. Mam wiele lęków i obaw. Mieszkam za granicą, tutaj pracuje tylko mój mąż, ja niestety nie mogę znaleźć pracy i od tego zaczęła się moja choroba - od ciągłego stresu, poczucia niskiej wartości. Na początku nie było aż tak źle, wierzyłam, że wszystko się poukłada ale z czasem straciłam wiarę we wszystko. Doszły wybuchy złości, ostre słowa, częste kłótnie i pojawił się również strach przed podróżowaniem. Za dwa dni czeka nas podróż, a ja od kiedy zarezerwowałam bilety nie śpię spokojnie i miewam przerażające wizje tego wszystkiego. Na razie "walczę" sama z nerwicą, ale jak dotąd wygrywa choroba.
 
kiss, 13.09.2014 09.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
super napisane - ja też mam problem bo od prawie 7 lat żona choruje na raka krwi MM i po pierwszych 3 latach b yłem wrakiem ale przy pomocy lekarki / leki rozkurczowe bo nie mogłem nic jeść / i masy pracy z mojej strony jakoś to opanowałem ale od 18 m-cy gdy choroba żony wróciła znowu mnie to rozłożyło ponieważ jest mase obaw z mojej strony tzn. czy podołamy czy finansowo damy rade czy w miedzy czasie ja nie klapne zdrowotnie itd itd -znowu nie jem śpie jak na froncie wojennym ,no jednym słowem jest dosyć kiepsko ale unikam leków bo to tylko zaczadzenie umysłu a problem dalej jest -- jedno co mnie buduje to postawa żony której ja nie dorosłem do pięt w walce z chorobą ,no cóż jestem cienias i jest mi wstyd ale próbuje ---pozdrawiam
 
niki369, 12.09.2014 16.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam atak padaczki po tym jak się zdenerwowałam czy to moze byc nerwica?Przepisał mi lekarz lek na padaczkę ale zle sie po nim czuję????
 
dziubon, 22.08.2014 21.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Możesz napisać do mnie na e-mail dziubon@wp.pl? Pozdrawiam
 
bonzo, 12.08.2014 09.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
6 lat temu miałem problemy ze swoim biznesem. I złapałem nerwicę. Lekarz postawił taką diagnozę dość szybko ale oczywiście to nie było w stanie przekonać mojego skopanego umysłu. Objawy wiązały sie głównie z układem krążenia. Ale tak się złożyło, że pożar został ugaszony benzyną. Po prostu się zakochałem i na nerwicę nie było czasu. Niestety uczucie już zgasło i pół roku temu zacząłem ponownie fiksować. Tym razem nerwica zadomowiła się w gardle i szyi. Niestety nie da się zakochać na żądanie. A i szkoda, że to uczucie z czasem traci intensywność. Z drugiej strony szukanie mocniejszych wrażeń chyba jednak nie jest dobrą metodą na nerwicę. Można się od tego uzależnić i wpaść w jeszcze większe tarapaty.
 
lilka, 22.07.2014 14.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kiko...mam podobny problem i małe dziecko. Ja dopiero zaczynam czytać o nerwicy i jeszcze niewiele wiem na ten temat. Proszę o pomoc i poradę. lili27@o2.pl Pozdrawiam
 
następne »
strona 1 z 18
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Pigułki antykoncepcyjne:
co osłabia ich skuteczność?
Pigułki antykoncepcyjne: co osłabia ich skuteczność?
Najpopularniejsze artykuły
Choroba Parkinsona: wczesne objawy choroby Parkinsona Choroba Parkinsona: wczesne objawy choroby Parkinsona

Objawy choroby Parkinsona to nie tylko drżenie rąk, ale też obniżona sprawność fizyczna i umysłowa,...

więcej

12012

Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu Wstrząśnienie mózgu - objawy, leczenie i następstwa wstrząsu mózgu

Wstrząśnienie mózgu jest częstym następstwem urazu głowy. Może się zdarzyć po upadkach czy...

więcej

29439

Nerwica natręctw: objawy i leczenie Nerwica natręctw: objawy i leczenie

Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne, jednak wiele z jej objawów przekłada się także na sferę...

więcej

9834

Choroby móżdżku mogą prowadzić do upośledzenia Choroby móżdżku mogą prowadzić do upośledzenia

Choroby móżdżku należą do chorób układu nerwowego. Ze względu na centralną, kontrolującą i...

więcej

10865

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Grupy wsparcia
data

Listopad 22, 2014

Jest bardzo smaczny. Na pewno hamuje apetyt na słodkie, a kilogramy powoli ubywają.

data

Listopad 21, 2014

Słuchaj, przede wszystkim potrzebujesz fachowej porady i dietetyka, który ułoży dietę specjalnie dla Ciebie, nie ma w internecie diety cud, która uleczy każdego, jesteśmy różni i to co działa na jednego nie koniecznie podziała na drugą osobę. Znalazłam ostatnio fajną firmę, za 60 zł masz...

data

Listopad 18, 2014

Co do skuteczności ja jestem bardzo zadowolona bo waga w ciągu trzech miesięcy spadła 0 14 kg...??

data

Listopad 21, 2014

lepszy jest od tego całego g***** sprzedawanego w aptekach i sklepach

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.