ZAPALENIE SPOJÓWEK - objawy i leczenie

Konsultant: lek. med. Anna Spólnicka, okulista
25 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Zapalenie spojówek daje charakterystyczne objawy: oczy pieką i łzawią, czasem pojawia się światłowstręt. To dolegliwość dość banalna, ale wymagająca właściwego leczenia. A do tego konieczne jest stwierdzenie, co wywołało chorobę. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia spojówek i jak przebiega jego leczenie.

Zapalenie spojówek to dość nieprzyjemna dolegliwość, ale na szczęście leczenie jest zwykle szybkie i skuteczne, pod warunkiem, że prawidłowo rozpoznamy przyczyny.

Spojówki - przesuwalne błony śluzowe - są bardzo delikatne i łatwo je podrażnić. Stan zapalny mogą też wywołać bakterie i wirusy lub alergeny.

Ponieważ spojówki są bogato utkane naczyniami krwionośnymi - które w czasie zapalenia spojówek znacznie się poszerzają i wypełniają krwią - charakterystycznym objawem tego schorzenia są czerwone oczy. Zapalenie spojówek może mieć różne przyczyny i w zależności od nich wyróżniamy:

 

 • bakteryjne zapalenie spojówek
 • wirusowe zapalenie spojówek
 • alergiczne zapalenie spojówek
 • zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka
 • grzybicze zapalenie spojówek

 

Zapalenie spojówek: objawy

Stan zapalny spojówek sprawia, że nie spełniają one dobrze swojej funkcji ochronnej. Gałka oczna narażona jest więc na działanie różnych szkodliwych czynników. Nie należy więc bagatelizować problemu. Gdy wystąpią pierwsze objawy, można ratować się kroplami do oczu dostępnymi bez recepty (ze świetlika, Afrin, Okulosan, Visine - sztuczne łzy). Ale jeśli po 2-3 dniach dolegliwości nie ustąpią, konieczna jest wizyta u okulisty, który pomoże szybko uporać się z problemem. To, jakie zaleci lekarstwa, zależy od stopnia nasilenia objawów oraz przyczyny stanu zapalnego. Bo jeśli chorobę wywołały np. bakterie, potrzebne będą inne leki niż w przypadku np. alergii. Aby ustalić rodzaj zapalenia, lekarzowi zwykle wystarczy rozmowa z pacjentem i oględziny oka za pomocą lampy szczelinowej. Czasem potrzebne jest pobranie wydzieliny na posiew czy testy na wydzielanie łez - test Schirmera czy test stabilności łez.

Ważne

Ważne

Spojówka to bardzo wrażliwa, cienka i przezroczysta błona śluzowa, która wyściela powieki i łączy się z gałką oczną. W spojówkach znajdują się gruczoły łzowe, śluzowe i tłuszczowe, które produkują wydzieliny składające się na łzy. Nawilżają one powierzchnię gałki ocznej, umożliwiają "gładkie" ruchy powiek, pomagają utrzymać na powierzchni oka stałe środowisko chemiczne, obmywają gałkę z zanieczyszczeń.

Bakteryjne zapalenie spojówek

Bakteryjne zapalenie spojówek to najczęstsza odmiana choroby. Zwykle zajmuje jednocześnie oboje oczu. Jego objawy to wydzielina ropna lub surowiczo-ropna w worku spojówkowym i łzowym, przekrwienie i obrzęk spojówek, czasem całych powiek. Gdy choroba jest zaawansowana, na spojówkach mogą pojawić się wybroczyny krwiste albo szarożółte plamy.

 • Leczenie: Podaje się sulfonamidy (Sulfacetamidum) lub roztwory antybiotyków w postaci kropli i maści (np. Tobrex, Biodacyna, Gentamicin, Neomycinum, Chloramphenicol).

Jeśli przez tydzień stan się nie poprawi, okulista może zalecić odstawienie leków na 3-4 dni, a następnie wykonanie posiewu z worków spojówkowych z określeniem antybiogramu. Po stwierdzeniu, jakie bakterie wywołują zakażenie, zaleci kurację.

Wirusowe zapalenie spojówek

Zapalenie, którego przyczyną są wirusy, występuje w okresie nasilonych infekcji górnych dróg oddechowych, wywołanych przez adenowirusy (głównie na jesieni i wczesną zimą). Wirus najpierw atakuje spojówkę, a po ok. 8 dniach zwykle obejmuje również rogówkę oka. Najczęściej choroba pojawia się w jednym oku, a po kilku dniach przenosi się na drugie. Objawy wirusowego zapalenia spojówek to obrzęk spojówek, swędzenie i uczucie ciała obcego w oku, pojawienie się wydzieliny surowiczej. Na spojówkach widać skupiska obrzękniętych naczynek krwionośnych (rozproszone zaczerwienienie). Gdy zapalenie obejmie rogówkę, pojawiają się na niej małe zmętnienia. Towarzyszy temu silny ból, łzawienie, światłowstręt. Czasem powiększają się węzły chłonne w okolicy żuchwy.

 • Leczenie: miejscowo stosuje się leki przeciwwirusowe (np. Cusiviral, Zowirax) i zmniejszające obrzęk (np. Betadrin), przeciwzapalne i odkażające (Sulfacetamidum, Floxal). Aby nie dopuścić do zakażenia bakteryjnego, konieczne bywa podanie antybiotyku.

Choroba jest bardzo zakaźna. Łatwo zarazić się przez dotyk. Jeżeli używałaś w czasie infekcji kosmetyków do oczu, powinnaś je wyrzucić, żeby ponownie się nimi nie zarazić.

Zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka

Zapalenie spojówek bywa skutkiem zespołu suchego oka - związanego z niedostatecznym wydzielaniem albo niewłaściwym składem łez. Wtedy często pojawia się też zapalenie rogówki. Objawy takiego zapalenia spojówek to podrażnienie oczu, "piasek" pod powiekami, rzadziej światłowstręt i swędzenie. Dolegliwości nasilają się w nocy, w czasie pracy przy komputerze albo gdy przebywamy tam, gdzie jest suche powietrze.

 • Leczenie: ulgę przynosi częste mruganie i zamykanie powiek, robienie przerw w czytaniu i zakraplanie tzw. sztucznych łez (Lacrimal, Artelac, Isopto-Tears, Tears Naturale, Vidisept, Oculotect, Hylo-comod). Ponadto należy nawilżać powietrze oraz pić 2-3 litry płynów dziennie.

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek zwykle pojawia się z katarem siennym u osób uczulonych na pyłki kwitnących roślin. Przyczyną mogą być też środki chemiczne, kosmetyki, lekarstwa. Objawy alergicznego zapalenia spojówek to silne swędzenie, przekrwienie, łzawienie i obrzęk powiek.

 • Leczenie: podaje się leki przeciwhistaminowe miejscowo (Alergoftal, Cusicrom, Emadine, Zaditen), a w nasilonych przypadkach także doustnie. Czasem konieczne jest odczulanie.

Grzybicze zapalenie spojówek

Grzybicze zapalenie spojówek występuje rzadko, na ogół jako powikłanie długotrwałej kuracji antybiotykami lub skutek przeniesienia zakażenia z innych części ciała (narządów płciowych). Jego objawy to swędzenie, łzawienie oraz zaczerwienienie spojówek. W kanalikach łzowych często pojawiają się białawe złogi.

 • Leczenie: podaje się leki przeciwgrzybicze (Clotrimazol, Nystatyna) w postaci kropli albo maści.

Zakażenie proste

Przyczyną może być światło, pył, dym, opary. Ponadto brak snu, nerwica, a także nieskorygowane wady wzroku, szczególnie nadwzroczność i niezborność, za silne albo za słabe szkła korekcyjne lub ich niewłaściwy rozstaw. Objawy to pieczenie, swędzenie oczu, lekki światłowstręt, łzawienie. Chorobie mogą okresowo towarzyszyć zakażenia bakteryjne. Często zakażenie proste występuje w parze z tzw. zespołem suchego oka.

 • Leczenie: trzeba usunąć czynnik wywołujący chorobę. Zakażenia bakteryjne leczy się preparatami o działaniu przeciwzapalnym, zespół suchego oka - sztucznymi łzami.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
 • Nie pocieraj oczu rękami, mimo że swędzą. To tylko zaostrzy objawy choroby.
 • Wydzielinę usuwaj delikatnie patyczkiem z wacikiem lub jednorazową chusteczką i zaraz je wyrzucaj.
 • Przemywanie oczu herbatą czy naparem z rumianku nie wyleczy choroby, a zrobione przed spotkaniem z lekarzem może zamazać jej obraz i utrudnić postawienie diagnozy. Lepiej stosować specjalny płyn do przemywania oczu, dostępny w aptece bez recepty.
 • Na czas choroby zrezygnuj z basenu. Chlorowana i ozonowana woda będzie tylko podrażniała spojówki.
 • Noś okulary przeciwsłoneczne. Ochronią chore spojówki przed drażniącym je światłem.
 • Soczewki kontaktowe myj częściej niż zwykle. Jeśli objawy choroby są silne, zrezygnuj z noszenia soczewek na kilka dni.
 • Nie używaj kosmetyków do oczu. A jeśli to niemożliwe, starannie zmywaj makijaż zaraz po powrocie do domu. Nie pożyczaj i nie używaj pożyczonych kosmetyków.
 • Nie przerywaj zaleconej kuracji nawet wtedy, gdy dolegliwości szybko ustąpią. Zbyt wczesne odstawienie leków grozi nawrotem choroby.
 • Jeśli długo przebywasz poza domem, wybieraj preparaty w postaci maści. Krople szybko wypływają, trzeba je więc stosować nawet co 3 godziny. Maści pokrywają spojówkę warstwą, która utrzymuje się dość długo - można je nakładać tylko 2-3 razy dziennie.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Aktualizacja: 25.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 25)
Mikunas, 26.10.2015 23.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Częste kłopoty z oczami mogą być objawem innych chorób przewlekłych. Po wielu badaniach, miałam nawet robiona tomografie komputerowa, okazało się ze przez zajęte zatoki nawracaly mi kłopoty z oczami.
 
kropka, 04.10.2015 09.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mialam niedawno wirusowo-bakteryjne zapalenie spojowek czyli wydawac by sie moglo, ze leczenie potrwa wiele tygodni, ale przeszlo po tygodniu. Takze nie sugerujcie sie tym co jest napisane odnosnie czasu przebiegu choroby, bo u kazdego moze ona przebiegac inaczej.
 
aga, 02.10.2015 15.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam pytanie moj synek ma 10 miesiecy i ma zapalenie spojowek co mozna zrobic zeby to wyleczyc oprocz tego co mowi okulista w tej chwili synek ma czerwone i załzawione oczy prosze mi jakos pomoc moze wiecie co mozna zrobic
 
aga, 02.10.2015 15.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witammam pytanie moj synek ma 10 miesiecy i ma zapalenie spojowek co mozna zrobic zeby to wyleczyc oprocz tego co mowi okulista w tej chwili synek ma czerwone i załzawione oczy prosze mi jakos pomoc moze wiecie co mozna zrobic
 
sanna, 13.08.2015 10.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam niedawno alergiczne zapalenie spojówek i wtedy bardzo mi pomogły krople Naprawdę szybko złagodziły objawy zapalenia i miałam pokój na dłuższy czas
 
margo, 22.06.2015 12.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie najczęściej dopada alergiczne zapalenie spojówek, jak zaczyna się okres pylenia
 
matunia, 28.04.2015 12.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dlatego ja zawsze dbam o to, żeby mieć nawilżone oczy, bo jeśli nie są, to łatwo o różne podrażnienia i właśnie zapalenie spojówek.
 
Dan, 27.04.2015 21.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przypominam że zgłaszając się na oddział ratunkowy skierowania mieć nie trzeba;)
 
IKA, 22.02.2015 17.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przypominam,że od 1 stycznia 2015 do lekarza okulisty należy mieć skierowanie.
 
Ania, 30.01.2015 17.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
używam Mega Max Luteina BS Farm, dużo czasu spędzam przed monitorem a odkąd zażywam suplement, jest widocznie lepiej :)
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku

Krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęściej występujące wady wzroku. Można je skorygować za...

więcej

543

Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie

Jęczmień na oku to grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na...

więcej

202

JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia? Iść do okulisty, który przepisze krople z antybiotykiem....

więcej

198

Gradówka - guzek na powiece Gradówka - guzek na powiece

Gradówka to nieduży guzek, zbudowanym z ropno-krwistej galaretowatej masy, który rośnie na dolnej...

więcej

158

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.