Test Schirmera - badanie pomocne w diagnostyce zespołu suchego oka

Test Schirmera to podstawowy test w przypadku podejrzenia o zespół suchego oka. Można dzięki niemu ocenić ilość łez wyprodukowanych w ciągu 5 minut. Sprawdź, jak przebiega test Schirmera, jak interpretować jego wyniki i czy niesie ze sobą niebezpieczne powikłania?

Test Schirmera to jedno z badań, które wykorzystuje się, by zdiagnozować zespół suchego oka. Test wykonuje się w celu oceny wydzielania wodnej składowej filmu łzowego. Są trzy warianty testu Schrimera:

  • test Schirmera I bez znieczulenia - to test podstawowy, w którym oznacza się całkowitą ilość wody wydzielaną we łzach.

Ponieważ całkowita ilość wody wydzielanej we łzach to suma podstawowego i odruchowego wydzielania wody we łzach, można wykonać też:

  • test Schirmera I ze znieczuleniem - oceniający podstawowe wydzielanie wody we łzach po wcześniejszym farmakologicznym znieczuleniu worka spojówkowego
  • test Schirmera II - oceniający odruchowe wydzielanie wody we łzach poprzez podrażnienie błony śluzowej jamy nosowej.

Test Schirmera: wskazania do badania

  • zespół suchego oka
  • zaburzenia nawilżania powierzchni oka

Jak przebiega test Schirmera?

Do tego badania nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Lekarz umieszcza worku spojówkowym, od strony zewnętrznego kącika oka, w odległości 1/3 długości powieki specjalny, lekko zagięty pasek bibuły, znakowany podziałką co 5 mm, i pozostawia na 5 minut.

Jeśli zaczerwienienie oczu nie mija i połączone z pojawieniem się ropnej wydzieliny z oczu należy skontaktować się lekarzem.

Następnie mierzy się długość, na jakiej pasek uległ zwilżeniu. W czasie trwania testu pacjent patrzy na wprost. Nie wolno mu zamykać oczu ani trzymać ich zbyt szeroko otwartych. Powinien też w miarę możliwości powstrzymywać się od mrugania. Po zakończeniu testu możliwe jest zaczerwienienie oczu i przemijające uczucie ciała obcego w oku.

Wyniki i interpretacja testu Schirmera I bez znieczulenia

  • zwilżenie >15 mm paska interpretuje się jako wynik prawidłowy
  • zwilżenie 10–15 mm oznacza początkowy, a 5-10 mm nasilony deficyt wodnej składowej łez
  • wartość <5 mm oznacza zaawansowany zespół suchego oka z niedoborem filmu łzowego

Zespół suchego oka [wideo]

Zespół suchego oka

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE