Kręgosłup, kości, stawy

Układ kostno-stawowy to podpora dla całego organizmu. Kręgosłup, kości i stawy zapewniają nam mobilność, ruchliwość kończyn i sprawność fizyczną. Niestety, w miarę jak coraz więcej czasu spędzamy za biurkiem ulegają one osłabieniu. Warto pamiętać, że stawy i kręgosłup można trenować, tak samo jak mięśnie. Z kolei kości pod wpływem wysiłku ulegają samoczynnemu wzmocnieniu. To dobra wiadomość dla wszystkich sportowców, ale też kobiet planujących ciążę – mocne plecy z pewnością przydadzą …

Ponoć po 30 czy 40 r.ż. „musi” coś boleć: kolana, plecy, ramiona... Lista możliwych dolegliwości jest długa, ale przede wszystkim – nie jest prawdziwa. Ból nie jest normą, niezależnie od wieku. Dlatego warto diagnozować przyczyny i zadbać o ich wyeliminowanie. Sprawdź, o czym mogą świadczyć bóle głowy, bóle pleców i ramion. Powody nie zawsze są oczywiste.
"Boli? Każdego coś boli, mnie też". "Ale jazda, pierwszy raz widzę taaakie guzy". "Faktycznie, dziwna ta szczęka córki, ale pani też ma dziwną". Komentarze jak spod budki z piwem? Poważnie chorzy ludzie twierdzą, że niejednokrotnie doświadczyli czegoś takiego w zderzeniu z systemem "opieki zdrowotnej".
Na pewno zdarzyło wam się słyszeć, jak ktoś mówi, że „czuje, że idzie zmiana pogody, bo łamie w stawach”. Jeśli sądzicie, że to niemożliwe, mamy dla was ważną wiadomość: dolegliwości stawów z powodu zmiany pogody to nie mit, ale efekt pewnych schorzeń. O czym może świadczyć ból stawów, pojawiający się, gdy idzie ochłodzenie?
Wielki pasjonat sportu, zwłaszcza piłki nożnej. Zawodowy profesjonalista. Tak przede wszystkim wspominają 24-letniego Wojciecha Bąkowicza koledzy z branży. O śmierci młodego dziennikarza, który od urodzenia zmagał się z poważnymi chorobami, poinformował 2 stycznia 2024 roku serwis Łódzki Sport.
Wystarczy przeczytać komentarze pod dowolnym artykułem o bieganiu, by przekonać się, ilu mamy w Polsce 'ekspertów' od tej formy aktywności fizycznej. Wielu przekonuje, że bieganie jest gorsze od wieczoru przed telewizorem z pilotem w ręku. Wszystko w niewłaściwej dawce i formie może szkodzić, ale chyba warto bieganie odczarować.
Woda w kolanie a cukier w kostkach – tak ponoć często mówi pacjent któremu spuchło kolano, gdy zgłasza się do lekarza. Pojęcie "woda w kolanie" jest terminem potocznym i objawem wielu różnych problemów. To od diagnozy przede wszystkim zależy dalsze postępowanie, ale jak uspokaja nasz ekspert dr n. med. Albert Stachura, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, niemal zawsze nowoczesna medycyna pozwala na szybkie, skuteczne rozwiązania.
Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą bogaczy", jest tak stara jak ludzkość, jednak medycyna wciąż nie poznała podłoża choroby i nie ma na nią skutecznego leku. Dna moczanowa to zapalenie stawów, które wywołuje odkładanie kryształków sodu. Jakie są przyczyny i objawy dny moczanowej?
Prowadzisz aktywny tryb życia? Poczułeś wiosenny zastrzyk energii i wróciłeś do sportu? A może spędzasz godziny w biurze przy biurku i masz mało czasu dla siebie? Ból pleców, szyi, barków, bioder może dopaść każdego – pracownika biurowego i aktywnego sportowca. Poznaj terapeutyczną moc ciepła – dowiedz się, na czym polega terapia ciepłem i w jaki sposób przyczynia się do łagodzenia bólu.

Materiał sponsorowany

Artrogrypoza to stosunkowo rzadkie schorzenie polegające na wrodzonym przykurczu stawów. Powstaje w jeszcze życiu płodowym na skutek niektórych patologii ciąży ale też czynników genetycznych. Choroba wpływa na znaczne ograniczenie ruchowe, oraz poważne zaburzenia nauki poruszania się i chodzenia. Jak wygląda diagnozowanie artrogrypozy i czy możliwe jest jej skuteczne leczenie?
Zespół cieśni nadgarstka to bardzo bolesna przypadłość. Jej objawy łatwo jest jednak pomylić ze zwykłym urazem lub przeciążeniem. Takie zaniedbanie i odwlekanie leczenia może się skończyć nawet operacją. To, czy przyczyną twoich dolegliwości jest cieśń nadgarstka, możesz sprawdzić samodzielnie.
Długotrwały stres, infekcje, niezdrowa dieta i palenie papierosów – to czynniki, które negatywnie wpływają na zdrowie i mogą zwiększyć ryzyko pojawiania się różnych chorób, w tym reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Ta choroba często atakuje stawy dłoni, nadgarstków i kolan. Do jej rozwoju może też przyczynić się długotrwała ekspozycja na chemikalia w miejscu pracy. Szwedzcy naukowcy stworzyli czarną listę substancji.
Na całym świecie na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi ponad 500 milionów osób. W leczeniu bólu przy tej przypadłości tradycyjnie stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne o działaniu przeciwbólowym. Okazuje się, że ich długoterminowe przyjmowanie ma niekorzystny wpływ na postęp tego schorzenia, na co zwrócili uwagę naukowcy z University of California w San Francisco.

Do najczęstszych urazów kości należą złamania i pęknięcia. Zwykle mają one podłoże urazowe, ale zdarza się też, że wynikają z osłabienia struktury kości, np. wraz z wiekiem lub wskutek osteoporozy wyindukowanej lekami. Z kolei na problemy ze stawami narzekają przede wszystkim osoby aktywne fizycznie (różnego rodzaju podwichnięcia, naciągnięcia torebki stawowej). Również wiele chorób autoimmunologicznych dotyka stawy, np. RZS, dna moczanowa. Sprawny kręgosłup to nie tylko efektywna ochrona dla rdzenia kręgowego, ale też możliwość sprawnej lokomocji. Do urazów kręgosłupa może dojść w wyniku wypadku komunikacyjnego, ale także podczas uprawiania sportu. Wystarczy chwila nieuwagi i jedno błędnie wykonane powtórzenie.

Dbanie o kręgosłup, kości i stawy polega przede wszystkim na odpowiedniej profilaktyce. Regularne wizyty u fizjoterapeuty, masażysty i wykonywanie ćwiczeń pod okiem trenera personalnego pomogą uniknąć kontuzji i pomogą zwiększyć sprawność na co dzień. Nieoceniona okazuje się również aktywność fizyczna. O mocny kręgosłup i stawy dba nie tylko siłownia, ale też pływanie, taniec czy joga.

Diagnostyka chorób układu ruchu to najczęściej badania obrazowe takie jak TK, RM, USG, czy RTG. Analiza obrazu przez doświadczonego lekarza pomoże z wyprzedzeniem wykryć zmiany zwyrodnieniowe, skoliozy, osteoporozę i innego rodzaju schorzenia. Warto pamiętać, że każdy ból jaki pojawia się organizmie ma swoją przyczynę. Jeżeli autodiagnoza w oparciu o zdobytą wiedzę nie wystarcza do eliminacji dyskomfortu, warto skonsultować dolegliwości ze specjalistą.