Hipogonadyzm: przyczyny, objawy, leczenie

Autor: lek. Agnieszka Żalińska

Hipogonadyzm, zarówno pierwotny, jak i wtórny, to rodzaj zaburzenia, które polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu układu rozrodczego, a dokładniej mowa tu o niedoczynności gonad. Hipogonadyzm, w zależności od płci, dotyczy jąder lub jajników. Taka dysfunkcja wiąże się nie tylko z zaburzoną produkcją gamet, ale także hormonów płciowych.

Hipogonadyzm może mieć dwie postaci: hipogonadyzm pierwotny i hipogonadyzm wtórny. Postać pierwotna wiąże się z bezpośrednim uszkodzeniem gonad, np. w następstwie przebytego urazu mechanicznego. Natomiast postać wtórna wiąże się z uszkodzeniem na poziomie przysadki mózgowej lub podwzgórza. Przyczyną mogą być torbiele, przewlekłe procesy zapalne czy guzy.

Hormonem nadrzędnym nadzorującym pracę gonad jest gonadoliberyna. Dzięki niej przysadka produkuje hormony FSH i LH. W przypadku mężczyzn cały szlak wydzielania jest procesem stałym i przebiega równomiernie, natomiast u kobiet pojawiają się skokowe zmiany stężenia wymienionych substancji. Jest to związane z fazą cyklu menstruacyjnego. Najczęstszą postacią hipogonadyzmu jest forma hipogonadotropowa, kiedy gonadoliberyna, a więc hormon nadrzędny jest produkowany w zmniejszonej ilości. Wówczas nie obserwuje się dostatecznego pobudzenia przedniego płata przysadki.

Hipogonadyzm: objawy

Charakterystyczne objawy u mężczyzn to:

  • brak dojrzewania płciowego
  • brak typowego owłosienia pachowego czy w okolicy krocza
  • małe rozmiary prącia
  • zmniejszenie libido
  • brak mutacji głosu, nieznacznie zarysowany zarost na twarzy
  • wysoki wzrost z charakterystycznie długimi kończynami, wąskimi biodrami, wąskimi ramionami często z powiększonymi gruczołami piersiowymi

Objawy hipogonadyzmu u kobiet:

Hipogonadyzm: przyczyny

Niewydolność hormonalna może być spowodowana przez różne czynniki, które warto ustalić celem włączenia skutecznej terapii. Do uszkodzenia gonad może dojść nie tylko w przebiegu wspomnianych urazów mechanicznych, ale jako następstwo niektórych chorób tj. świnka, gruźlica. Na liście czynników sprawczych są nowotwory, zaburzenia chromosomalne. Niewątpliwie niemałe znaczenie dla gonad ma chemioterapia czy radioterapia.

Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie oceny stężenia substancji hormonalnych. Ponadto wykonywana jest morfologia oraz badanie USG.

Leczenie hipogonadyzmu

Leczenie hipogonadyzmu wiąże się z substytucją brakujących substancji mowa tu głównie o gonadotropinie kosmówkowej, która ma stymulować gonady. Alternatywnie u mężczyzn można wykonywać iniekcje z testosteronem. W stosunkowo niedługim czasie uzyskuje się zadowalającą poprawę. Dochodzi nie tylko do wzrostu libido, zatem usprawnienia funkcji seksualnych, ale także obserwuje się poprawę samopoczucia. U kobiet początkowo także rekomenduje się podawanie gonadotropiny kosmówkowej, natomiast w późniejszym etapie należy suplementować preparaty estrogenowe i progesteronowe.

Polecamy
Zaburzenia hormonalne - objawy i rodzaje. Leczenie zaburzeń hormonalnych

Zaburzenia hormonalne - objawy i rodzaje. Leczenie zaburzeń hormonalnych

Zaburzenia hormonalne mogą dawać różne objawy. U kobiet mogą to być zaburzenia cyklu miesiączkowego, nerwowość, a u mężczyzn - zaburzenia erekcji ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 20.03.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie niedoczynności tarczycy Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy (hypothyreosis) spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycy. Objawy...

więcej

176

Nadczynność tarczycy: przyczyny, objawy i leczenie nadczynności tarczycy Nadczynność tarczycy: przyczyny, objawy i leczenie nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy to choroba, której istotą jest nadmierne wydzielanie hormonów tarczycy. Daje...

więcej

158

KORTYZOL powyżej i poniżej normy - interpretacja wyników KORTYZOL powyżej i poniżej normy - interpretacja wyników

Kortyzol znany jest przede wszystkim jako "hormon stresu". W sytuacjach stresowych jego stężenie...

więcej

157

Choroba Hashimoto: przyczyny, objawy leczenie Choroba Hashimoto: przyczyny, objawy leczenie

Choroba Hashimoto (hashimoto, przewlekłe zapalenie tarczycy) jest trudna do zdiagnozowania, a jej...

więcej

150

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.