Magnez? Tak, ale jaki?

1 komentarze
Autor: mgr farmacji Łukasz Waligórski, artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Zewsząd można usłyszeć o cudownych właściwościach magnezu i konieczności jego suplementowania. Czy to prawda? Czym kierować się przy wyborze preparatu najodpowiedniejszego dla siebie?

Reklamuje się magnez jako remedium na skurcze, stres, brak koncentracji, zmęczenie, nadciśnienie, bolesne miesiączki. Ile w tym prawdy? Rzeczywiście, to jeden z najważniejszych pierwiastków. Udowodniono, że aktywuje blisko 300 enzymów. Bierze udział w biosyntezie białka, przewodnictwie nerwowym, kurczliwości mięśni, procesach termoregulacji, mineralizacji kości. W wielu przypadkach trzeba go suplementować. Jak wybrać preparat, który zaspokoi nasze potrzeby?

Magnez: suplement czy lek?

W aptekach dostępne są dwie kategorie preparatów magnezu: suplementy diety lub produkty lecznicze. Magnez jako lek (inaczej produkt leczniczy) przeznaczony jest dla osób cierpiących na dolegliwości wynikające z niedoboru tego pierwiastka, np. często łapią je skurcze. Lek to produkt, który został dokładnie przebadany pod kątem skuteczności w leczeniu dolegliwości (spowodowanych niedoborem magnezu) i zażywanie go według instrukcji zawartych w ulotce gwarantuje wyleczenie schorzenia.

Jak odróżnić suplementy od leków? Każdy tego typu preparat musi mieć na opakowaniu w okolicy nazwy wyraźną informację o tym, iż jest suplementem diety.

A suplementy diety – zgodnie z polskim ustawodawstwem – są produktami spożywczymi. Ich celem jest uzupełnienie prawidłowej diety o określone niezbędne składniki (witaminy, minerały, surowce ziołowe). Powinny je stosować przede wszystkim osoby, w których diecie może brakować magnezu, lub takie, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Dawki magnezu zawarte w suplementach diety pokrywają jego dzienne zapotrzebowanie. Nie są to jednak dawki terapeutyczne.

Chelaty, organiczna i nieorganiczna sól magnezu

Magnez krąży w ludzkim organizmie w postaci jonów, jednak dostarczony do niego z zewnątrz musi być związkiem chemicznym jonu magnezu i reszty kwasowej, czyli mieć formę soli. Jakie znaczenie ma rodzaj soli magnezu? Otóż decyduje on o przyswajalności tego pierwiastka. Im większa przyswajalność soli magnezu, tym więcej jonów tego pierwiastka znajdzie się w organizmie, dlatego naturalnym wydaje się wybieranie produktów, dla których ten parametr będzie najkorzystniejszy.

Preparaty magnezu dostępne w Polsce można podzielić na dwie grupy pod względem rodzaju wykorzystanej w nich soli: organiczne i nieorganiczne. Do organicznych należą: cytrynian, hydroaspartam, mleczan, asparginian i glukonian. Do nieorganicznych związków magnezu zaliczamy zaś: węglan, tlenek i chlorek. Na rynku dostępne są również preparaty zawierające chelaty magnezu.

Badania udowodniły, że zdecydowanie lepszą przyswajalność wykazują organiczne niż nieorganiczne sole magnezu. W przypadku cytrynianu lub mleczanu wynosi ona nawet 90%, podczas gdy węglan przyswaja się jedynie w 30%, a tlenek tylko 4%. Brak jest wiarygodnych badań określających przyswajalność magnezu z chelatów, mimo że ich producenci przypisują im największą wartość tego parametru.

Magnez z dodatkami

Magnez bardzo rzadko jest jedynym składnikiem preparatów, które mają uzupełniać jego niedobory. Na ogół łączony jest z dodatkowymi minerałami, witaminami lub nawet składnikami ziołowymi, które mają wzmacniać jego działanie.

Rodzaj dodatków stanowi jedno z istotniejszych kryteriów wyboru preparatu magnezu, odpowiedniego do zaspokojenia określonych potrzeb i oczekiwań.

Najczęstsze jest jego połączenie z witaminą B6. Wynika to z faktu, że podnosi ona skuteczność działania magnezu przez zwiększanie jego wchłaniania nawet do 40% oraz ułatwia transport tego pierwiastka do komórek i zmniejsza wydalanie go z moczem, co pomaga zwiększyć jego wewnątrzkomórkowe zapasy. Bardzo często do preparatów magnezu dodawany jest potas. Jest on równie ważnym pierwiastkiem – aktywatorem wielu enzymów, który reguluje gospodarkę wodną ustroju i jest niezbędny do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Odpowiada też za właściwą pracę serca. Jego niedobór może prowadzić do zaparć, utraty apetytu, nieregularnego bicia serca, dolegliwości mięśniowych, zaburzeń koncentracji, problemów ze snem i skurczów. I to właśnie w preparatach mających zwalczać tę ostatnią dolegliwość najczęściej można spotkać zarówno magnez, potas, jak i witaminę B6. Oczywiście witamin, minerałów i składników ziołowych dodawanych do magnezu jest znacznie więcej. Ta różnorodność i bogactwo składu dotyczy szczególnie suplementów diety, które bywają przeznaczone dla konkretnych grupom odbiorców: młodzieży, osobom starszym, zestresowanym, pijącym kawę, zmęczonym, aktywnym…

Ważne

Ważne

Dla kogo suplementacja magnezu?

Największe ilości magnezu występują w orzechach, nasionach, mąkach z pełnego przemiału, w soi, nieoczyszczonym ryżu, kaszach, suszonych owocach, dużo magnezu jest też w świeżych warzywach, a śladowe ilości w mięsie i mleku. We współczesnym świecie trudno jednak o tak bogatą i prawidłową dietę, dlatego suplementacja magnezu jest niekiedy niezbędna. Najbardziej zagrożeni niedoborem magnezu są uczniowie, studenci oraz osoby intensywnie pracujące umysłowo. Również osoby żyjące w ciągłym stresie i ciężko pracujące fizycznie. Poza tym magnez powinny uzupełniać kobiety ciężarne oraz w okresie menopauzy, a także osoby stosujące restrykcyjne diety odchudzające.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 12.07.2017

Komentarze (1 - 1 z 1)
Michał, 18.02.2017 15.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja polecam żywą sól magnezową. Dodaje się ją do kąpieli kilka razy w tygodniu.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

255

Przedawkowanie witamin. Które witaminy można przedawkować?

Przesadne przyjmowanie preparatów witaminowych niesie ryzyko poważnych chorób. Które z witamin...

więcej

250

CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu

Czarny bez nie tylko zwalczy gorączkę i złagodzi kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej ilości witamin...

więcej

240

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

226

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.