Jakie zioła na alergię?

2017-02-08 14:22

Zioła na alergię nie powodują senności, nie osłabiają refleksu i nie powodują tycia. Dlatego stale poszerza się oferta ziołowych farmaceutyków łagodzących objawy uczuleń. Jakie zioła na alergię warto wybrać?

Jakie zioła na alergię?
Autor: thinkstockphotos.com Zioła na alergię nie powodują senności, nie osłabiają refleksu i nie powodują tycia.

Spis treści

  1. Czarnuszka siewna na alergię
  2. Tarczyca bajkalska
  3. Pachnotka zwyczajna
  4. Wiesiołek dwuletni
  5. Czystek

Zioła na alergię mogą skutecznie złagodzić przykre dolegliwości. Działanie antyalergiczne ma bardzo wiele popularnych roślin, ale odkryciem ostatnich lat pod tym względem są zwłaszcza cztery: czarnuszka siewna, pachnotka zwyczajna, tarczyca bajkalska i wiesiołek dwuletni. Dlaczego warto po nie sięgać? Nieżyt nosa, łzawienie oczu i stan zapalny spojówek, kłopoty z oddychaniem, świąd skóry i pokrzywka – za różnego rodzaju reakcje alergiczne odpowiedzialne są tzw. mediatory stanu zapalnego. Należą do nich prostaglandyny E2, leukotrieny B4 i C4, ale głównym winowajcą jest histamina. Dlatego leki przeciwalergiczne zawierają substancje, które przede wszystkim hamują produkcję histaminy w organizmie. Wiele z nich ma niestety także pewne dokuczliwe skutki uboczne – powodują senność, osłabiają refleks, sprzyjają przyrostowi wagi ciała. Tych niekorzystnych właściwości nie mają natomiast preparaty roślinne, warto więc je wypróbować.

Czarnuszka siewna na alergię

Z aromatycznych ziaren czarnuszki pozyskuje się olej, który pomaga przy różnego rodzaju alergiach. Zawiera bowiem związki skutecznie hamujące produkcję w organizmie histaminy oraz działające silnie przeciwzapalnie – przeciwutleniacz tymochinon i jego polimer nigellon. Badania wykazały, że u 80 procent osób przyjmujących olej z czarnuszki ustąpiły zmiany atopowe na skórze, katar sienny, duszność ze świszczącym oddechem. Badacze zaobserwowali również, że olej ten zapobiega skurczom mięśni jelit, co ma istotne znaczenie w leczeniu alergii pokarmowych objawiających się wystąpieniem m.in. biegunki.

  • Olej z czarnuszki (także w postaci kapsułek) można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Trzeba zwrócić uwagę, by był to olej tłoczony na zimno – ma ciemnozłocisty kolor i lekko pikantno-orzechowy smak.

Tarczyca bajkalska

Jej korzenie są zasobne we flawonoidy, a szczególnie w cenną bajkaleinę, bajkalinę i wagoninę – ich zawartość w korzeniu dochodzi do 20 procent, z czego aż 12 procent stanowi bajkalina. To właśnie te związki flawonowe mają wyjątkowo silne działanie przeciwhistaminowe. Niosą pomoc w astmie alergicznej, bo zapobiegają skurczowi oskrzeli. Zaleca się je w atopowym zapaleniu skóry i wysypkach alergicznych. Dodatkową zaletą tarczycy bajkalskiej w leczeniu alergii jest to, że ma ona silne działanie antyoksydacyjne i uspokajające (wzmożone pobudzenie nerwowe często występuje podczas reakcji alergicznych).

  • W aptekach i sklepach zielarskich można kupić susz z korzeni tarczycy bajkalskiej przeznaczony do sporządzania naparów.

Pachnotka zwyczajna

Nasiona, z których tłoczy się olej, wyciągi z liści, pączków kwiatowych i kwiatów – pachnotka dostarcza wielu związków o dużej przydatności w kuracjach antyalergicznych. To głównie kwas rozmarynowy (z grupy kwasów fenolowych), flawonoidy (kwercetyna, luteolina, apigenina), a także kwasy z grupy omega-3 (alfa-linolenowy), omega-6 (linolowy) i omega-9 (oleinowy). Związki te działają hamująco na uwalnianie mediatorów stanu zapalnego, do których należy histamina. Badania kliniczne wykazały m.in. ustąpienie duszności i poprawę wydolności oddechowej u osób z astmą, przyjmujących olej z nasion pachnotki. Natomiast wyciąg z liści tej rośliny okazał się bardzo pomocny w terapii atopowego zapalenia skóry u dzieci – znaczną poprawę odnotowano u ponad 80 procent badanych. Preparaty na bazie wyciągów z pachnotki łagodzą też objawy kataru siennego, alergicznego zapalenia spojówek i alergii pokarmowej.

  • Antyalergiczne właściwości pachnotki są stosunkowo nowym odkryciem, ale można już kupić suplementy diety, których skład oparty jest na wyciągu z tej rośliny (m.in. Sinulargen, Allergo Farm).

Wiesiołek dwuletni

Sekret leczniczych właściwości wiesiołka tkwi w jego nasionach, z których tłoczy się olej bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – oleinowy, linolowy i gamma-linolenowy. Najcenniejszy jest olej tłoczony na zimno, bo obfituje w NNKT o niemal nienaruszonej strukturze, łatwo przyswajane przez organizm. Jest pomocny w leczeniu różnych chorób o podłożu alergicznym (atopowego zapalenia skóry, kataru siennego czy astmy alergicznej), w czym zasługa przede wszystkim kwasu gamma-linolenowego, który sprzyja tworzeniu w organizmie prostaglandyny E1, zapobiegającej reakcjom alergicznym. Ale nie tylko nasiona, również ziele i liście wiesiołka zawierają pożyteczne związki lecznicze, m.in. aż 33 różne flawonoidy, a wśród nich kemferol, kwercetynę (bardzo przydatną w leczeniu alergii), luteinę, rutynę.

  • Jest bardzo wiele preparatów zawierających olej z wiesiołka (m.in. Oeparol, Evening Primrose); można też kupić czysty olej tłoczony z nasion tej rośliny.

Czystek

Przypuszcza się, że ziołem, które może pomóc w walce z alergią, jest czystek. Zawarte w nim polifenole działają antyalergicznie, gdyż hamują uwalnianie histaminy.

miesięcznik "Zdrowie"