Leki

Lekiem zwanym również lekarstwem i produktem leczniczym jest każda substancja, która nadaje się do bezpośredniego wprowadzenia do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej. Podanie leków ma na celu osiągnięcie pożądanego efektu terapeutycznego. Niektóre produkty lecznicze, podawane w odpowiedniej, ściśle określonej dawce, stosowane są by zapobiec chorobie. Dawkowanie leków należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Naukowcy z Gdańska opracowali innowacyjną, krystaliczną postać chlordiazepoksydu, leku stosowanego w leczeniu stanów lękowych i bezsenności. Jak zaznaczył prof. Marek Wesołowski z GUMed, kierujący zespołem badawczym, nowa metoda otrzymywania leku jest prosta i przyjazna dla środowiska, co stanowi ogromną zaletę tego wynalazku.
Zmagasz się z zaparciami mimo zdrowej diety i aktywności fizycznej? Przyczyną mogą być leki, które zażywasz codziennie. Niektóre z nich wpływają na układ pokarmowy i powodują uporczywe dolegliwości. Oto lista leków, które mogą spowalniać trawienie.
Ta zmiana przepisów może uderzyć po kieszeni, i to bardzo, pacjentów, którzy stosują tzw. generyki - sugeruje "Dziennik Gazeta Prawna" . Producenci drogich innowacyjnych leków będą mogli zablokować sprzedaż tanich odpowiedników nawet kilka lat po ich wprowadzeniu na rynek.
Zielona herbata to napój ceniony nie tylko za wyjątkowy smak, lecz także za liczne korzyści zdrowotne. Od dawna uznawana jest za napar, który korzystnie wpływa na różne aspekty naszego życia. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne produkty i leki, z którymi nie powinno się łączyć zielonej herbaty. Sprawdź, jak uniknąć potencjalnych problemów.
Tripeptyd DT-109, znany z działania na wątrobę, daje nowe nadzieje w leczeniu miażdżycy. Badania na małpach wykazały, że ogranicza tworzenie się blaszek miażdżycowych w aorcie i tętnicach wieńcowych. To może być przełom w terapii dwóch groźnych chorób.
Chyba niewiele osób zdaje sobie sprawę, że miliony dzieci na całym świecie umierają akurat z tego powodu. Tymczasem badanie ESCMID Global nie pozostawia wątpliwości - najmłodsi pacjenci stracili życie z powodu infekcji, na które nie działały dostępne leki.
"Pamiętasz o antykoncepcji?" - wygląda na to, ze już wkrótce panie będą mogły o to zapytać panów, nie mając na myśli tylko prezerwatyw. Doustna pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn wchodzi w fazę badań klinicznych. To już naprawdę ostatnia prosta przed rewolucją.
Rak płuca to wciąż główny zabójca wśród nowotworów w Polsce, Europie i na świecie. Eksperci i pacjenci od dawna nie mają wątpliwości, że przepisem na zmianę tragicznych statystyk jest wczesna diagnostyka, terapie celowane i leczenie skojarzone. Nowy lek to nadzieja dla jednej grupy pacjentów.
Złote mleko to aromatyczny napój, który spożywany przed snem, może wspomóc spalanie tłuszczu, wyciszyć umysł i ciało oraz znacząco poprawić jakość snu. Odkryj jego wszechstronne korzyści i dowiedz się, jak w prosty sposób przygotować złote mleko w zaciszu własnej kuchni.
Statyny w Polsce często budzą strach i nieufność. Tymczasem kolejne badania pokazują, że to leki bezpieczne, o spektrum działania znacznie szerszym niż tylko obniżanie cholesterolu. Badania naukowców z Harvard Medical School sugerują, że mogą one znacząco zmniejszać ryzyko raka wątrobowokomórkowego i generalnie wspomóc wątrobę.
Witamina E kojarzona to znana przyjaciółka urody i młodzieńczego wyglądu. Objawy jej niedoboru mogą być jednak zupełnie inne. Na początku pojawiają się problemy z koncentracją, czasem bóle mięśni, kojarzone głównie z niedoborem witamin z grupy B, może magnezu, potasu. Co robić?
Statyny skutecznie zmniejszają stężenie cholesterolu. W ten sposób przyczyniają się do ochrony przed miażdżycą, chorobą wieńcową, zawałem serca czy udarem mózgu. Jednak, jak każdy lek, mogą wywoływać skutki uboczne. Najnowsze badania sugerują, że ich długotrwałe stosowanie może mieć wpływ na jakość snu.
Analogi GLP-1, zwane potocznie glutydami lub po prostu "zastrzykami na odchudzanie" zrewolucjonizowały leczenie otyłości. Skuteczne, bezpieczne, pomagają milionom chorych. To zapoczątkowało badania nad kolejnymi substancjami, które mogłyby okazać się jeszcze lepsze. Jedna jest o krok od badań klinicznych.
Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w grudniu ubiegłego roku, w Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera w Krakowie. Pani Krystyna zamiast otrzymać leki przeciwgrypowe, otrzymała silne leki psychiatryczne, innego pacjenta. Doszło do zatrzymania akcji serca. Pielęgniarkę zwolniono z pracy.
Stosowanie każdego leku wiąże się z pewnym ryzykiem i działaniem niepożądanym. W ciąży trzeba szczególnie uważać, ale akurat paracetamol nie znajduje się wśród substancji, które uważamy za wpływające negatywnie na przebieg ciąży i zdrowie płodu. W świetle nowych badań Uniwersytetu Waszyngtońskiego to może się zmienić.
Przeciw grypie mamy skuteczny lek przeciwwirusowy dostępny tylko na receptę: oseltamivir. Zawierają go 4 preparaty "dostępne" w Polsce, aktualnie praktycznie nieosiągalne dla chorych. Producent jednego z nich informował w ubiegłym tygodniu o dostawach "w połowie marca". Ministra Izabela Leszczyna mówi o "połowie tego tygodnia". To jak będzie?
Utrwalony pogląd, wyniki jednego badania sprzed 37 lat i wystarczyło. Wbrew oficjalnym zaleceniom, co piąty Amerykanin stosuje profilaktycznie aspirynę w "dawce kardiologicznej", niemal połowa wierzy, że korzyści przewyższają ryzyko. A Polacy? Nie jest tak źle.
Kto suplementował żelazo, zna ten ból. Sporo osób narzeka na uciążliwe dolegliwości podczas próby uzupełnienia niedoborów. Pacjenci i lekarze przekazują sobie różne myki, żeby było lżej. Prostej recepty nie ma, chociaż czasem może pomóc nawet drobiazg. Trzeba sprawdzić na swoim żołądku.
Ostatnio media zalała fala publikacji na temat suplementów, które miałyby działać przeciwnowotworowo. Niektóre są firmowane przez lekarzy, powołują się na badania naukowe itd. Ponieważ profilaktyka oparta o obowiązujące w Polsce wytyczne nie promuje suplementacji, szukamy wyjaśnienia, o co chodzi.
Leki przeciwcukrzycowe, po które coraz więcej osób sięga również w walce z otyłością, cieszą się rosnącą popularnością. Jednak według naukowców, mają one całą masę również innych zastosowań. Okazuje się, że te preparaty mogą obniżać ryzyko zachorowania na 42 inne choroby.
Od lat wiadomo, że bezpłatne leki dla seniorów to ściema. Lista pełna jest pułapek, ograniczeń i haczyków, które sprawiają, że osoby starsze, schorowane, muszą za leczenie płacić i to słono. Zdecydowanie mniej mówi się o liście dla dzieci, która weszła w 2023 roku. Jak jest skonstruowana? Niestety, analogicznie.

Działanie produktów leczniczych polega na oddziaływaniu ze składnikami organizmu, co ma na celu zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby, zahamowanie jej przyczyn i nieprzyjemnych objawów. Działanie produktu leczniczego uzależnione jest od jego budowy chemicznej, właściwości fizykochemicznych, wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Wyróżniamy dwa typy leków: lek innowacyjny, czyli produkt leczniczy, który został dopuszczony do obrotu w Polsce na podstawie pełnej dokumentacji oraz lek generyczny, czyli produkt leczniczy zawierający tą samą substancję czynną co lek innowacyjny, który został wyprodukowany na podstawie formuły zawartej w zgłoszeniu patentowym leku innowacyjnego, jednak dopiero po zakończeniu ochrony patentowej. Ceny leków generycznych są zazwyczaj zdecydowanie niższe.

Leki mogą być podawane doustnie (tabletki, kapsułki, syrop, zawiesina doustna), iniekcyjnie (ampułka, fiolka, ampułkostrzykawka), doodbytniczo (czopki), przezskórnie (maści, kremy, żele), wziewnie (aerozole do wdychania – najczęściej w lekach przeciwastmatycznych).

Każdy produkt leczniczy zanim zostanie wprowadzony na rynek farmaceutyczny zostaje poddany eksperymentalnym badaniom klinicznym. By lek został dopuszczony do obrotu niezbędne jest pozwolenie wydane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Kontrolę nad całym procesem wytwarzania i obrotem leków sprawuje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna.