Bąblowica - choroba, którą zakażasz się jedząc niemyte jagody

16 komentarze
Autor: Monika Majewska, olza

Bąblowica wielojamowa jest bardzo groźną i ciężką do wykrycia chorobą, której przyczyną jest tasiemiec bąblowcowy (bąblowiec). Bąblowcem możesz zakazić się jedząc niemyte jagody. Niestety, często bąblowica mylona jest z nowotworem. Większość przypadków nieodpowiednio leczonych kończy się śmiercią.

Bąblowica (echinokokoza) to odzwierzęca choroba pasożytnicza, którą wywołuje niebezpieczny tasiemiec - bąblowiec. Bąblowiec upodobał sobie chłodny, północny klimat. Do lat 90. grasował na zachodzie Europy (Francja, Niemcy, Austria i Szwajcaria). Od 1994 roku występuje też w Polsce. Jaja tego małego (ok. 2 mm), ale niezwykle groźnego tasiemiec bąblowcowego znajdują się w kale zarażonych zwierząt domowych i dziki (lisów, wilków lub psów i kotów). Razem z nim trafiają na runo leśne. Zwierzęcy kał nie zostawia śladu ani zapachu, dlatego należy zapomnieć o podjadaniu jagód prosto z krzaka. Nam może wydawać się, że są czyste, a w rzeczywistości mogą na nich znajdować się jaja niebezpiecznego tasiemca.

Bąblowica - jak można się zarazić?

Do zarażenia dochodzi w wyniku połknięcia jaj bąblowca. Źródłem tego zarażenia są odchody żywicieli ostatecznych.   Człowiek najczęściej zaraża się przez bezpośredni kontakt z sierścią psa lub poprzez spożycie niemytych owoców leśnych.

Do grupy wysokiego ryzyka należą osoby mające bezpośredni kontakt z lisami lub miejscami ich bytowania czyli myśliwi, leśnicy, zbieracze runa leśnego, chrustu, rolnicy i garbarze skór.

Bąblowica mylona jest z nowotworem

Bąblowiec jest niezwykle agresywnym pasożytem. Jego larwy po dostaniu się do organizmu wybierają najważniejsze części ciała człowieka: wątrobę (w ponad 90 proc. przypadków), płuca i mózg i tam się zagnieżdżają. Wokół larw tworzy się torbiel, która powiększa się i uciska sąsiednie tkanki. Bąblowica wielojamowa przez ok. 10-15 lat nie musi dawać objawów.

Pasożyt latami rozmnaża się i rozprzestrzenia na inne narządy (do płuc i mózgu), dając przerzuty jak rak.

Pęknięcie torbieli można nawet przypłacić życiem. Pojawiają się wtedy silne wymioty (mają postać wodnistego płynu) i ostry kaszel.

Bąblowica: diagnoza i leczenie

Bąblowica wielojamowa to bardzo groźna i ciężka do wykrycia choroba. Niestety, większość przypadków nieodpowiednio leczonych kończy się śmiercią. Najczęściej dobra diagnoza zostaje postawiona dopiero po pęknięciu torbieli albo przez przypadek, przy leczeniu innej choroby. Lekarze z reguły mylą bąblowicę z nowotworem, dopiero badanie radiologiczne pokazuje winowajcę czyli tasiemca bąblowca. Torbiele usuwa się operacyjnie, potem stosuje się jeszcze chemioterapię przeciwpasożytniczą, żeby uniknąć nawrotu choroby. To nie koniec. Przez kolejne 10 lat zalecane są badania kontrolne, żeby sprawdzić czy bąblowiec gdzieś się nie ukrył.

Ważne

Ważne

Choroba brudnych rąk

Pierwszy przypadek choroby w Polsce (woj. pomorskie) wykryto u lisów w 1994 roku. W 2007 roku odnotowano 40 przypadków zachorowań u ludzi, a w 2008 ok. 20. Najwięcej przypadków zaobserwowano w województwach podkarpackim, warmińsko-mazurskim i pomorskim. Nie oznacza to jednak, żeby odmawiać sobie pysznych owoców leśnych.

Bąblowicy można uniknąć. Najważniejsze to przestrzegać podstawowych zasad higieny. Jagody, maliny, jeżyny i poziomki należy bardzo dokładnie myć przed jedzeniem, a grzyby sparzyć w gorącej wodzie ( trzeba zapomnieć o sprawdzaniu surowych grzybów językiem). Nosicielami jaj mogą być też zwierzaki domowe (na szczęście bardzo rzadko), dlatego po każdym kontakcie z bezpańskim psem albo kotem trzeba wymyć ręce.

Jak prawidłowo myć owoce?

Źródło: x-news.pl/Agencja TVN

Bąblowica - jak zapobiec zakażeniu?

  • regularnie odrobaczać psy i koty
  • osoby mające bezpośredni kontakt z żywicielami ostatecznymi bądź ich kałem powinny używać rękawic ochronnych
  • po powrocie z grzybobrania lub leśnej wędrówki należy dokładnie umyć ręce
  • owoce leśne trzeba przed zjedzeniem umyć pod strumieniem bieżącej, ciepłej wody
  • zawsze przed jedzeniem należy myć owoce i warzywa

Warto wiedzieć

Ważne
  • jaja tasiemca są odporne na warunki środowiska oraz środki chemiczne
  • są zdolne przetrwać długi czas w niskich temperaturach oraz ponad rok w wysuszonym kale
  • zabija je temperatura powyżej 50 st. C
  • w -70 st. C tracą inwazyjność dopiero po kilkudziesięciu godzinach

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 26.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 16)
Adam Wilenford, 09.08.2017 21.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bąblowiec jest groźny ? Tak ale rozmiary paniki jaką tworzą pismaki są groźniejsze. W artykule czytamy "Należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Jagody, maliny, jeżyny i poziomki należy dokładnie - myć przed jedzeniem. A grzyby ? Sparzyć w gorącej wodzie ? I "... po każdym kontakcie z bezpańskim psem, albo kotem wymyć ręce." Ale ... zaraz niżej czytamy : "... Zabija je temperatura powyżej 50 st. C " Powyżej to znaczy ile ? 100 st C to też jest powyżej 50 st. C . Zatem trzeba napisać konkretnie np . wyparzyć ręce w gorącej wodzie. Albo - obmywać owoce wrzątkiem. A tak ? Czyta się to jak dyrdymały. Na przykład: Konkretnie w jaki okresie zaraziło się 10 osób w Polsce ? W ciągu roku pięciu czy dziesięciu lat ? Znaczy trzeba napisać ile w jednym roku przez okres np. dziesięciu lat. Na ten temat cisza. A potem straszydła i bełkot.
 
Acha, 27.07.2017 11.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hahahaha, dobre :)))) co do tego, że nie zaraża się każdy to wiadomo, ale co do tego, że nie ma w lesie lisów, saren i dzików???? Hahahaha, przesada :)))))
 
Rekinek, 15.12.2016 12.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy suszenie grzybów zabija ewentualne jaja bąblowca?
 
Domowa apteka, 01.09.2016 22.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na wszystkie tasiemce pomaga czosnek chrzan cebula kiszona kapusta !
 
do sceptyczny, 27.08.2016 18.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
piszesz bzdury bo dopiero co pokazali pewnego pana w TV który musiał przejść przeszczep wątroby przez tego pasożyta więc jeśli chcesz to nie myj i jedz z krzaka ale nie siej głupiej propagandy. dzięki temu właśnie zaczynam wszystko myć bo chyba każdy z nas "podjadał z krzaka"
 
sceptyczny, 31.07.2015 18.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bablownica jest grozna, ale panika jaka wywoluja media jest mocno przesadzona. Ostatnio wszytko jest w Polsce "grozne" - kleszcze, rosliny, itd. Bez zartow. Ryzyko zarazenia bablownica jest tak niewielkie, ze mozna sobie darowac te straszenie - predzej zginiesz w wypadku samochpodowym niz sie zarazisz bablownica. A jak tak strasza, to niech napisza na ilu z zebranych jagod udalo im sie odnalesc jaja bablownicy? Czytam ciagle o zagrozeniach, ale nikt nigdy nie podaje liczb, jak bardzo zagrozenie jest realne. Potencjalnie moze nam spasc na glowe samolot i zabic - jest to przeciez realne, bo codziennie nad nami lata ich mnustwo. Ale jakie jest prawdopodobienstwo...?
 
Marian, 13.07.2014 18.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niunia nigdy nie widział wilka,lisa , etc. Ale one cię widzą bo to drapieżniki i umieją się znakomicie ukryć. Lisów jest w Polsce mnóstwo i wyłapały wszystkie zające. To,że ich nie widać nie znaczy,ze ich nie ma. W Polsce 80% ludzi wierzy w kogoś kogo nikt na świecie nie widział, no może biblijny Mojżesz.
 
xyz, 28.04.2014 21.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
skąd wiesz, że nie masz bąblowicy, przecież ona długo nie daje objawów, a lisa nie musisz widzieć, zeby się zarazić, wystarczy że zjesz z krzaczka zarażone wcześniej przez niego jagódki...
 
Niunia, 06.02.2014 18.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jem jagody od prawie 30 lat, latem czesto prosto z krzaka i nie mam zadnej bablownicy. Rano jagody wraz z krzewami sa mokre od nocnej rosy, a gdy pada deszcz jagody i krzaki tak mokre, ze wszystko umyte. Poza tym lisów i wilków trudno jest spotkac w lesie, tam gdzie ludzie zbieraja jagody. Zbieram jagody i w ogóle nie widzialam wilków, lisów, saren, dzików, tylko czasem wiewiórki, gady i ptaki.
 
Paula, 04.04.2012 22.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej Człowiek od człowieka bąblowcem sie nie zarazi!!!! Mam 24 lata i bąblowca wątroby znaleźli u mnie w 1999 roku jak miałam 11 lat. Oczywiście przez przypadek. Lekarz stwierdziła zapalenie nerek przepisał antybiotyk i kazał po kuracji zrobić kontrolne USG. No i nerki były OK, ale znaleźli to paskudztwo. Kilka szpitali, badania itd. Początkowo nikt nie wiedział co z tym zrobić za bardzo. nie miałam robionej operacji. duże ryzyko wstrząsu septycznego gdyby zawartość "wylała się". Leczyli mnie albendazolem.(zentel) Miesiące spedzone w szpitalu itd. ostatecznie w 2006 roku stwierdzono, że mój lokator się "ZWAPNIŁ "!! Teraz od jakiegoś czasu znów pobolewa mnie w okolicach wątroby, więc może się odrodził. Musze badania chyba zrobić.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

123

ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD ŚWIERZB – choroba skóry, której objawem jest trudny do opanowania ŚWIĄD

Wbrew powszechnej opinii świerzb, będący zakaźną chorobą skóry, nie jest tylko skutkiem brudu....

więcej

101

ODROBACZANIE dzieci i dorosłych - metody naturalne i leki

Odrobaczanie dzieci i dorosłych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku było powszechną praktyką....

więcej

99

OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych OWSIKI u dorosłych. Objawy i leczenie owsicy u dorosłych

Owsiki u dorosłych wcale nie są rzadkością - statystyki mówią, że z problemem może borykać się...

więcej

98

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Lekarz może badać piersi zarówno przed, jak i po badaniu ginekologicznym. Jest to bez znaczenia. Radzę zapytać lekarza, o ile sam nie powie, w jakiej kolejności będzie Panią badał i rozebrać się nie...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.