Torbiele (cysty) w piersiach – przyczyny, objawy i leczenie

2015-04-15 8:38

Torbiel (cysta) w piersiach to guzek wypełniony płynem, który może być zlokalizowany w różnych częściach piersi. Jeśli więc wyczuwasz tego typu zmiany w piersiach, nie wpadaj w panikę - to nie musi być rak piersi, lecz właśnie torbiel, która zwykle jest niegroźna dla zdrowia. Jakie są przyczyny i objawy torbieli w piersiach? Jak odróżnić cysty od raka piersi? Na czym polega leczenie?

Torbiele (cysty) w piersiach – przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Torbiel (cysta) w piersiach to guzek wypełniony płynem. Jakie są przyczyny i objawy torbieli w piersiach? Jak odróżnić cysty od raka piersi? Na czym polega leczenie?

Spis treści

  1. Torbiele w piersiach - przyczyny
  2. Torbiele w piersiach - objawy
  3. Torbiele w piersiach - diagnoza
  4. Torbiele w piersiach - leczenie

Torbiel (cysta) piersi to łagodny guzek, który powstaje w wyniku znacznego rozszerzenia przewodów mlecznych. Tego typu zmiany w piersiach najczęściej rozpoznaje się u kobiet między 30. a 50. rokiem życia, rzadziej u pań młodych lub tych, u których ustały czynności hormonalne jajników.

Torbiele w piersiach - przyczyny

Przyczyny torbieli w piersiach nie są do końca znane. Podejrzewa się, że rolę w ich powstawaniu odgrywają zaburzenia gospodarki hormonalnej (konkretnie estrogenowo-progesteronowej).

Torbiele w piersiach - objawy

Torbiele piersi mają postać zmiany lub kilku zmian, które:

  • mają kształt guzka (przypominają bąbelki wypełnione płynem)
  • zwykle są twarde w dotyku, choć zdarzają się także miękkie
  • są niewielkie - zwykle mają od 1 do 5 centymetrów
  • są gładkie
  • można je swobodnie przesuwać między palcami

Co ważne, torbiele piersi często ulegają zmianom w czasie cyklu miesiączkowego. Przed miesiączką powiększają się i mogą powodować tkliwość i bolesność piersi, a po zakończeniu okresu zmniejszają swoją wielkość.

SPRAWDŹ >> Ból piersi: przyczyny bólu piersi

Poza tym duże torbiele mogą powodować ból promieniujący do pachy, który jest wynikiem nacisku na tkankę piersi.

Ważne

Jak odróżnić torbiel piersi od raka piersi?

Rak piersi ma postać twardego guza (w dotyku przypomina kamyk) i zwykle nie da się go przesunąć. Poza tym rak piersi rzadko daje dolegliwości bóle i nie ulega zmianom w czasie cyklu miesiączkowego. Jednak badaniem, które ostatecznie pozwala odróżnić torbiel piersi od nowotworu, jest badanie histopatologiczne.

>> OBJAWY RAKA PIERSI. Jakie zmiany w wyglądzie piersi mogą świadczyć o nowotworze? <<

Torbiele w piersiach - diagnoza

W przypadku wyczucia podejrzanych zmian w piersiach, należy się udać do onkologa lub ginekologa. Lekarz zbada pierś palcami, a następnie zleci USG albo mammografię.

WARTO WIEDZIEĆ>>Samobadanie piersi - jak samodzielnie badać piersi?

Kolejnym etapem badań może być wykonanie biopsji cienkoigłowej.

W związku z tym, że powstawanie torbieli piersi wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, w niektórych przypadkach lekarz może zlecić badania hormonalne i ewentualnie rozpocząć odpowiednie leczenie.

Torbiele w piersiach - leczenie

Torbiele piersi zwykle nie wymagają leczenia. Jest ono wskazane, gdy guzki w piersiach są duże i powodują dolegliwości bólowe, a także wtedy, gdy istnieją wątpliwości co do charakteru zmiany (nie ma stuprocentowej pewności, że nie jest to zmiana nowotworowa lub inna). Wówczas wykonuje się nakłucie i odessanie płynu znajdującego się w torbieli (przy mniejszych zmianach odbywa się to pod kontrolą USG). Następnie odessany płyn przesyłany jest do badania, które wykaże, czy znajdują się w nim komórki nowotworowe.

Jeśli po odessaniu płynu w piersi okaże się, że torebka torbieli ma grube ściany, usuwa się ją podczas operacji, gdyż w miejscu tym może rozwinąć się rak (jednak zdarza się to rzadko). Innymi wskazaniami do operacyjnego usunięcia torbieli w piersiach są także:

  • badanie cytologiczne płynu wskazujące na zwiększone ryzyko rozwoju raka
  • zabarwienie odessanego płynu krwią
  • nawracanie torbieli w krótkim czasie po jej opróżnieniu