Co pyli w sierpniu? Alergia w sierpniu. Co uczula w sierpniu alergików?

2024-03-22 9:45

Co pyli w sierpniu? Między innymi zarodniki grzybów mikroskopowych, pokrzywa i bylica. Według danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych w sierpniu dokuczają one uczuleniowcom w całej Polsce, ponieważ stężenie zarodników i pyłków tych roślin w powietrzu jest bardzo wysokie. Sprawdź, jakie rośliny pylą w sierpniu i w których regionach kraju alergicy najbardziej muszą uważać na swoje zdrowie.

Co pyli w sierpniu? Jakie pyłki wywołują alergię w sierpniu?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co pyli w sierpniu?
  2. Co pyli na początku a co pod koniec sierpnia?
  3. Alergia w sierpniu. Jakie są objawy alergii w sierpniu?
  4. Pylenie sierpień. Jak sobie radzić z alergią?

Co pyli w sierpniu? W sierpniu pylą m.in. zarodniki grzybów mikroskopowych, pokrzywa i bylica. W tym miesiącu najczęstszą przyczyną uczuleń są alergeny grzybów z gatunku Cladosporium i Alternaria alternata. Rozwojowi tego rodzaju grzybów sprzyja wysoka wilgotność powietrza i umiarkowanie wysoka temperatura, dlatego sierpień to trudny okres dla uczulonych na zarodniki grzybów mikroskopowych.

Należy pamiętać, że intensywność pylenia poszczególnych roślin w różnych częściach kraju jest uzależniona m.in. od zmiennych warunków atmosferycznych. Warto wiedzieć, że w czasie opadów deszczu powietrze jest wolne od pyłków roślin, dlatego poza kalendarzem pylenia warto śledzić także prognozę pogody

Poradnik Zdrowie: co pyli w sierpniu?

Co pyli w sierpniu?

Wbrew pozorom sierpień nie jest wolny o alergenów. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie wskazuje jakie rośliny mogą uczulać w tym okresie oraz wymienia dwa rodzaje zarodników grzybów. W powietrzu wciąż będą unosić się pyłki trawy, babki, szczawiu, czy komosy. To jednak nie wszystko. Poniżej poznasz szczegóły. 

Alergeny w sierpniu - trawy i zarodniki grzybów mikroskopowych (pleśniowych)

Pyłki traw, które są najczęstszą przyczyną sezonowych dolegliwości alergicznych w Polsce, w sierpniu nieznacznie dokuczają alergikom z centralnej części kraju oraz z południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańców Polski. W tych rejonach stężenie pyłków traw jest niskie.

Z kolei na Mazowszu i Pomorzu przez pierwsze dwie dekady sierpnia nie obserwuje się pyłków traw w powietrzu. Pojawiają się one dopiero w ostatniej dekadzie miesiąca. Należy pamiętać, że w parkach i na łąkach obserwuje się dwukrotne zwyżki stężenia tych alergenów w powietrzu rano, od godz. 5 do 8 oraz między godz. 17 a 19.

Przez cały sierpień we wszystkich regionach kraju stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium jest wysokie. Jak co roku znikną one z powietrza dopiero na początku… listopada. Krótszy okres pylenia mają zarodniki grzybów rodzaju Alternaria – ostatnia dekada sierpnia kończy kilkumiesięczne, agresywne działanie tych grzybów na alergików w całej Polsce. Od początku września intensywność ich pylenia słabnie.

Co uczula w sierpniu? Ambrozja

W Polsce ambrozja zaczyna kwitnąć w drugiej połowie sierpnia, a jej pyłki utrzymują się w powietrzu do października. Jednak w sierpniu jej obecności nie zauważą alergicy z południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańców Polski, ponieważ w tych rejonach nie pyli. W centralnej Polsce oraz na Pomorzu i Mazowszu jej pyłki w niskim stężeniu pojawią się dopiero w ostatniej dekadzie miesiąca.

Co uczula w sierpniu? Bylica pospolita

Przez cały sierpień stężenie pyłków bylicy we wschodniej i północnej części kraju jest wysokie. Podobnie w południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańcach Polski. Z kolei w centralnej części kraju pyłki bylicy wywołują reakcje alergiczne przez pierwsze dwie dekady miesiąca - wtedy ich stężenie jest wysokie. Dopiero pod koniec sierpnia ich stężenie zmniejsza się do średniego.

Co uczula w sierpniu? Pokrzywa

Pokrzywa, która kwitnie od czerwca do sierpnia, wytwarza ogromne ilości pyłku, ale rzadko powoduje uczulenia. Na Mazowszu i Pomorzu przez pierwszą dekadę sierpnia stężenie pyłku pokrzywy w powietrzu jest wysokie, a przez dwie ostatnie średnie. Tradycyjnie pyłki pokrzywy najbardziej dokuczają alergikom z centralnej Polski, gdzie przez pierwsze dwie dekady sierpnia ich stężenie jest bardzo wysokie, a w dopiero w ostatniej średnie.

Z kolei uczuleniowcy z południowej części kraju oraz z północno-wschodniego krańca Polski zmagają się z pyłkami pokrzywy tylko do ok. 20 sierpnia. W ostatniej dekadzie miesiąca w tym rejonie nie obserwuje się pyłków pokrzywy w powietrzu.

Co uczula w sierpniu? Babka zwyczajna

Babka zwyczajna kwitnie od kwietnia do września. Przez cały ten okres stężenie pyłków tej rośliny w powietrzu nie zmienia się i jest niskie.

Co uczula w sierpniu? Szczaw zwyczajny

Szczaw zwyczajny najsilniej pyli od lipca do końca września, jednak już w sierpniu przestaje dokuczać uczuleniowcom. We wschodniej i północnej części kraju przez cały miesiąc stężenie pyłków szczawiu jest niskie.

W centralnej Polsce szczaw pyli tylko do ok. 20 sierpnia -  w ostatniej dekadzie jego pyłki nie są obecne w powietrzu. Z kolei w południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańcach Polski pierwsza dekada miesiąca zamyka okres pylenia szczawiu w tym rejonie.

Co uczula w sierpniu? Komosa

Na początku sierpnia w całej Polsce jej stężenie w powietrzu jest średnie. Dopiero w dwóch ostatnich dekadach miesiąca zmniejszy się.

Sprawdź, jak wyglądają rośliny, które pylą w sierpniu

Co pyli na początku a co pod koniec sierpnia?

Trudno jednoznacznie ustalić, jakie alergeny będą utrzymywać się dłużej na początku sierpnia, a jakie na końcu. Wiele zależy od tego jak w danym roku rysuje się sytuacja pogodowa, nie bez znaczenia jest temperatura, czy częstotliwość opadów. Niemniej wspomniana Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie w opublikowanym kalendarzu pyleń zamieściła informację, że przez cały miesiąc w niskim natężeniu można spodziewać się obecności pyłków trawy, babki, szczawiu i komosy.

W drugiej połowie sierpnia może nieznacznie pylić ambrozja. Natomiast już pod koniec miesiąca poziom pylenia określony jest jako wysoki. 

Wysokie stężenie pyłków dotyczy zarodników grzybów Alternaria i Cladosporium, sanepid wskazuje, że taki poziom może utrzymać się przez cały miesiąc.

Alergia w sierpniu. Jakie są objawy alergii w sierpniu?

Alergia w sierpniu dla wielu osób może być dotkliwa. Zwłaszcza jeśli uczulenie spowodowane jest obecnością zarodników grzybów. Stąd warto wziąć pod uwagę fakt, że kiedy pojawi się wodnisty katar, to może oznaczać, że twój organizm źle znosi obecność pyłków. Objawy alergii wziewnej to także:

  • swędzenie nosa, oczu,
  • zaczerwienienie oczu, pieczenie,
  • łzawienie,
  • częste kichanie,
  • suchy kaszel.

Silna alergia może także powodować bóle głowy. Stąd warto udać się do lekarza, by wykluczyć choćby przeziębienie lub inny rodzaj infekcji.

Pylenie sierpień. Jak sobie radzić z alergią?

Skoro już wiesz, co może uczulać w sierpniu, zadbaj o swoje samopoczucie. Pomocne będą leki antyhistaminowe oraz wapno do picia, które dostaniesz w aptece bez recepty. Jeśli to możliwe staraj się unikać długiego przebywania na powietrzu, zwłaszcza jeśli w danym czasie poziom alergenów jest wysoki. Chcąc śledzić na bieżąco poziom zapylenia, nie zapominaj, że wiele prognoz pogody przewiduje tego rodzaju informacje.

Na spacery wybieraj dni po deszczu. Wówczas pylenie w sierpniu, czy w każdym innym miesiącu nie będzie tak uciążliwe. Jeśli objawy są dość dokuczliwe, zakładaj okulary przeciwsłoneczne oraz maseczkę ochronną.

Warto wiedzieć: W poszczególnych latach sezony pylenia mogą znacznie różnić się od średnich wieloletnich. W związku z tym należy śledzić na bieżąco aktualne komunikaty dla alergików, które są dostępne m.in. na stronie internetowej Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych.