Nieprzyjemny posmak w ustach? Poznaj przyczyny i sposoby na jego pozbycie się

2022-06-13 16:33

Nieprzyjemny posmak w ustach od czasu do czasu zdarza się każdemu z nas. Zazwyczaj szybko mija. Utrzymujący się dłużej nieprzyjemny smak w ustach może zwiastować różne dolegliwości, na przykład: zapalenie migdałków, mocznicę, kamicę żółciową czy refluks żołądkowy.

kobieta pije wodę
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Niesmak w ustach może wskazywać zapalenie migdałków
  2. Wrzody żołądka i dwunastnicy dają kwaśny posmak w ustach
  3. Słono-kwaśny posmak może być objawem mocznicy
  4. Gorzki smak w ustach może być objawem kamicy żółciowej
  5. Gorzko-kwaśny posmak w ustach to skutek refluksu żołądkowego
  6. Posmak metalu towarzyszy zatruciu chromem

Nieprzyjemny posmak w ustach towarzyszy niektórym chorobom. Czasem wiąże się z nieświeżym oddechem. Warto wiedzieć, co oznacza kwaśny czy słono-kwaśny posmak w ustach, a czego objawem jest posmak metaliczny.

Wybielanie zębów

Niesmak w ustach może wskazywać zapalenie migdałków

Na zapalenie migdałków wskazywać może smak sera pleśniowego. Ale jest to też dość częsty objaw zapalenia zatok. Posmak pleśni pojawia się, gdy bakterie rozkładają białka obecne w śluzie nawilżającym drogi oddechowe. Przewlekłemu zapaleniu migdałków towarzyszy niewielki ból gardła. Przy zapaleniu zatok nie musi wystąpić ból głowy, a objawem nieprawidłowego ich funkcjonowania jest gęsty, żółty i zatykający nos katar.

Nasza rada: Płucz usta płynem stomatologicznym, żuj gumę lub listki mięty, ssij cukierki miętowe, gryź ziarna kawy. Jednak bez wizyty u laryngologa się nie obejdzie. Jeśli jest taka potrzeba, wykonuje się badanie tomograficzne zatok, konieczne jest przyjmowanie leków, być może nawet antybiotyku.

Wrzody żołądka i dwunastnicy dają kwaśny posmak w ustach

Nieustępujący kwaśny posmak może oznaczać wrzody żołądka lub dwunastnicy. Towarzyszy im zgaga, odbijanie i pieczenie w przełyku. Tak samo objawia się nadmierna produkcja kwasu żołądkowego – nadkwaśność.

Nasza rada: Na kilka dni przejdź na lekkostrawną dietę. Jeśli pomoże, to znak, że cierpisz na nadkwasotę. Potrzebujesz porady lekarza na temat odżywiania i środków alkalizujących. Jeżeli nie – to mogą być wrzody żołądka, które często są wywoływane przez Helicobacter pylori. Bakterie wykryjesz za pomocą domowego testu (kupisz go w aptece). Zanim nie wyjaśnisz, co ci dolega, nie bierz pochopnie leków, np. przeciwbólowych.

Słono-kwaśny posmak może być objawem mocznicy

Jednym z objawów mocznicy (niewydolność nerek) jest niesmak słono-kwaśny. Towarzyszy mu pobudzenie, nudności, zaburzenia rytmu serca. Najczęstszą przyczyną mocznicy są choroby niszczące miąższ nerkowy, rzadziej utrudniające odpływ moczu, lub zmiany naczyniowe pogarszające ukrwienie nerek.

Nasza rada: Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, konieczne jest specjalistyczne leczenie, które będzie chroniło przed postępującym uszkodzeniem nerek.

Gorzki smak w ustach może być objawem kamicy żółciowej

Smak goryczy doskwiera osobom mającym kamicę pęcherzyka żółciowego. Takie same odczucia towarzyszą zatruciu benzopirenami, czyli substancjami powstającymi w czasie nieumiejętnego grillowania. Niegroźny gorzki smak w ustach będzie się pojawiał także wtedy, gdy w naszej diecie znajdzie się zbyt dużo cukru, białego ryżu, tłuszczu, kawy czy czarnej herbaty. Spowodowane jest to odkładaniem się we krwi tzw. kwaśnych (nie gorzkich) pozostałości przemiany materii.

Nasza rada: Jeśli jesteś pewien, że przyczyną gorzkiego posmaku jest zła dieta, zmień ją. Wybierz się do lekarza, gdy problem nie zniknie. Prawdopodobnie będziesz musiał wykonać różne badania, m.in. USG jamy brzusznej.

Gorzko-kwaśny posmak w ustach to skutek refluksu żołądkowego

Gorzko-kwaśny smak w ustach jest skutkiem cofania się do przełyku soków żołądkowych, czyli refluksu. Jest to związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem zwieracza przełyku. Razem z niesmakiem występuje ból w tzw. dołku podsercowym i duszność, która bywa mylona z bólem wieńcowym.

Nasza rada: Jak najszybciej wybierz się do lekarza, żeby stwierdził, co ci dolega. Być może potrzebny będzie zabieg operacyjny. Zwykle wykonuje się go laparoskopowo. Jeżeli nie można przeprowadzić operacji, np. z powodu niemożności znieczulenia pacjenta, podaje się leki zmniejszające w żołądku ilość wytwarzanego kwasu. Należy je przyjmować na stałe.

Posmak metalu towarzyszy zatruciu chromem

Posmak metalu może oznaczać zatrucie chromem lub... ciążę. Odczuwany jest też przez osoby z wysokim poziomem potasu we krwi, ale wówczas występuje razem z mrowieniem rąk i nóg. Gdy zaś towarzyszy mu suchość w ustach i biały nalot na języku, można podejrzewać drożdżakowe zapalenie jamy ustnej. Metaliczny posmak występuje też przy niedomaganiach układu pokarmowego, które spowodowane są złym wchłanianiem, oraz stosowaniu leków rozpuszczających kamienie żółciowe.

Nasza rada: Idź do lekarza – zleci serię badań, być może USG lub RTG jamy brzusznej z użyciem kontrastu.

Ważne

Dbaj o świeży oddech

Niesmakowi w ustach nie musi towarzyszyć nieświeży oddech. Ale na wszelki wypadek dbaj o odpowiednią higienę jamy ustnej. Starannie, przynajmniej dwa razy dziennie, myj zęby i usuwaj nalot z języka. Rano i wieczorem płucz usta płynem stomatologicznym lub naparem z ziół, np. mięty, szałwii.

Regularnie odwiedzaj dentystę, aby w profesjonalny sposób oczyścić zęby z nalotu i kamienia (jednym wystarcza raz w roku, inni powinni robić to częściej).

miesięcznik "Zdrowie"