SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny?

maska lek. med. Grzegorz Bornstern, specjalista chorób wewnętrznych
Konsultant: lek. med. Grzegorz Bornstern, specjalista chorób wewnętrznych
57 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Skierowanie na badanie lub do lekarza specjalisty wcześniej czy później jest potrzebne każdemu z nas. Czy zdarzyło się, że lekarz w przychodni odmówił ci wystawienia skierowania na badania? Pewnie tak... Zwykle nie jest to przejaw złej woli, ale konieczność przestrzegania przepisów. Przeczytaj, jakie skierowanie na badania może wystawić lekarz rodzinny.

Wcale nie jest łatwo uzyskać skierowanie na badanie w ramach NFZ. Tym, na jaki rodzaj opieki medycznej możemy liczyć, korzystając z usług lekarza w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, mówi ustawa o Powszechnym Ubezpieczeniu Zdrowotnym i wydane do niej rozporządzenia. Dokumenty te ściśle określają nie tylko kompetencje lekarzy, ale także zakres badań, jakie mogą oni zlecać swoim pacjentom. Uregulowania te odnoszą się zarówno do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), pierwszego kontaktu czy lekarza rodzinnego, jak i do lekarzy specjalistów pracujących w oparciu o kontrakty podpisane z NFZ.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zleca niektóre badania diagnostyczne

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma prawo wystawić skierowanie na określone bezpłatne badania, jeżeli wymaga tego postawienie diagnozy, czyli gdy pacjent zgłasza się z jakimiś problemem zdrowotnym. Na tej liście znajdują się laboratoryjne badania krwi, badanie moczu i badanie kału (także posiewowe, np. z wymazu z gardła). Z badań RTG są to prześwietlenia kośćca (łącznie z czaszką i zatokami), klatki piersiowej i jamy brzusznej. Nie mogą być to jednak zdjęcia wykonane z zastosowaniem kontrastu, np. prześwietlenie przewodu pokarmowego z kontrastem. Od lekarza POZ otrzymamy również skierowanie na badanie USG, ale tylko wówczas, gdy dotyczy ono jamy brzusznej. Nie dostaniemy natomiast zlecenia na USG tarczycy, ślinianek czy węzłów chłonnych.
Uwaga: od stycznia 2010 r. lekarz POZ nie może kierować chorych na tzw. badania kosztochłonne, czyli tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, ocenę przepływu krwi metodą Dopplera. W jego gestii pozostały zaś badania endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli np. kolonoskopia i gastroskopia.

Badania profilaktyczne tylko dla osób z grupy podwyższonego ryzyka

Wiele osób chciałoby zrobić podstawowe analizy krwi oraz moczu, aby upewnić się co do swojego stanu zdrowia. „Dawno nie robiłem żadnych badań” – tłumaczą lekarzowi. Niestety, zapaść finansowa, jaka panuje w państwowej służbie zdrowia, nie pozwala na bezpłatne wykonywanie badań profilaktycznych. Mając bardzo ograniczone środki, lekarz musi się kierować wskazaniami medycznymi. Jeżeli pacjent nie zgłasza konkretnych dolegliwości, nie ma objawów, które wskazują na rozwijającą się chorobę, nie ma podstaw, aby zlecić nawet najprostsze analizy. 
Wykonanie RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej czy analiz krwi i moczu to wydatek, który znacznie przekracza stawkę przewidzianą przez NFZ na roczne leczenie jednego pacjenta. Lekarz musi racjonalnie wydawać oddane do jego dyspozycji środki. Gdy po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu pacjenta nie znajdzie podstaw do zlecenia badań, nie wystawi skierowania.

Ważne

Ważne

Lekarze, do których możesz pójść bez skierowania

Bez skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej można iść do:

  • psychiatry,
  • ginekologa,
  • onkologa.

Nie potrzebujemy skierowania także wtedy, gdy chcemy leczyć się z uzależnień lub szukać pomocy w poradni zdrowia psychicznego.

Sytuacja zmienia się, jeśli pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, np. jest otyły, pali papierosy lub w jego rodzinie występowały choroby nowotworowe – konieczne będzie przeprowadzenie analiz albo skierowanie do konkretnego specjalisty, aby potwierdzić lub wykluczyć istnienie choroby. Rutynowo, np. po 50. roku życia, lekarz powinien dać skierowanie na badanie na krew utajoną w kale. Jest o wiele tańsze niż kolonoskopia, a jego czułość przekracza 90 proc.

Skierowanie do specjalisty i leczenie u specjalisty

Jeżeli lekarz rodzinny po wykonaniu podstawowych badań uzna, że chorego powinien przebadać specjalista, musi wystawić stosowne skierowanie. Leczenie specjalistyczne, poza nielicznymi wyjątkami (patrz ramka), wymaga bowiem rekomendacji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ale gdy pacjent znajdzie się już pod opieką specjalisty, to on będzie prowadził dalsze leczenie. Jeśli uzna, że potrzebna jest konsultacja np. diabetologa czy gastrologa, ma obowiązek wystawić odpowiednie skierowanie, a nie odsyłać chorego do lekarza rodzinnego. Lekarz POZ nie ma bowiem prawa wypisać takiego skierowania, ponieważ nie dysponuje odpowiednią dokumentacją medyczną.

Podobnie jest w przypadku skierowań na operację, zabiegi rehabilitacyjne czy leczenie w sanatorium – ma prawo je wystawić tylko specjalista na podstawie zleconych przez siebie badań.

Nie ma limitu badań kontrolujących postępy leczenia

Pacjent nie musi się obawiać, że w razie poważnej lub przewlekłej choroby lekarz będzie ograniczał liczbę badań, które pozwalają monitorować stan zdrowia. Częstotliwość zlecanych analiz zawsze zależy od rodzaju schorzenia. Dla przykładu: przy leczeniu przeciwzakrzepowym analizę krwi robi się co 1–2 tygodnie, w przypadku miażdżycy – raz na kilka miesięcy.

Polecamy
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: czy warto je wykupić? Wady i zalety polisy zdrowotnej

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: czy warto je wykupić? Wady i zalety polisy zdrowotnej

W 2016 roku na prywatne ubezpieczenia zdrowotne wydaliśmy aż 56,6 mln zł. Nic dziwnego, publiczna służba zdrowia jest dla ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Fot. Corbis

Aktualizacja: 10.04.2017

Komentarze (1 - 10 z 57)
sama, 09.03.2017 21.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mąż zmarł na raka jelita. Od lekarza pierwszego kontaktu nigdy nie dostał skierowania na kolonoskopię ani na krew utajoną. A onkolog pytał: Czemu pan nie przyszedł do mnie rok temu? A skąd by miał skierowanie? Służba zdrowia i cały NFZ to maszyna do uśmiercania!
 
xyz, 26.02.2017 10.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A później słyszymy "czemu pani wcześniej się nie zbadała" u nas nie ma profilaktyki, zaczyna się coś robić jak już jest za późno:(
 
pacjentka , 23.02.2017 18.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
System zdrowotny w Polsce to jedna wielka porazka mozemy smialo uznac ze w Polsce nie ma opieki zdrowotnej... leczylam sie kilka lat w Polsce i wiem z wlasnego doswiadczenia jak to wyglada. Obecnie mieszkam w Luksemburgu i tutaj placi sie podatki a w zamian ma sie calkowity dostep do jakichkolwiek uslug medycznych nie wspominajac o podejsciu lekarza do pacjenta, jakiekowlwiek badanie jest potrzebna dostaje sie skierowanie, w Polsce taki lekarz nie moze dac inny tez nie moze wiec prosze isc do innego a innemu trzeba za wizyte zaplacic albo czekac rok na wolne miejsce.. DNO!!!!
 
beata, 09.02.2017 06.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To jest jakiś żart! Jak człowiek który odprowadza podatek zdrowotny nie może raz do roku zrobić sobie wszystkich podst badań !!!! ŻENADA "Wykonanie RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej czy analiz krwi i moczu to wydatek, który znacznie przekracza stawkę przewidzianą przez NFZ na roczne leczenie jednego pacjenta. Lekarz musi racjonalnie wydawać oddane do jego dyspozycji środki. Gdy po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu pacjenta nie znajdzie podstaw do zlecenia badań, nie wystawi skierowania." http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/niezbednik-pacjenta/skierowania-na-jakie-badania-moze-wystawic-lekarz-rodzinny_37704.html
 
rejestratorka, 26.11.2016 01.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W mojej pracy rejestruję pacjentów na badania TK. W opisanym przypadku musiał Pan zapłacić za to badanie, ponieważ leczył się Pan prywatnie. Specjalista przyjmujący prywatnie wystawia skierowania na badania prywatne i recepty na 100 %. W mojej pracy też nie jest lekko. Pensja minimalna, mimo długiego stażu pracy i codzienne wysłuchiwania pretensji pacjentów, jakby ode mnie zależał termin badania. Jak mówię, że termin na badanie refundowane przez NFZ za trzy miesiące, to słyszę: "To co, ja mam do tego czasu umrzeć!?" Wcale się nie dziwię pacjentom, którzy mają prawo być oburzeni, ale dlaczego to my, rejestratorzy dostajemy po głowie? Przecież to nie my wyznaczamy limity ma badania, tylko NFZ.
 
jaaa, 31.08.2016 11.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
skladka zdrowotna ktora wszyscy placa nie idzie tylko na POZ! poza tym wiekszosc skladki sie odlicza od podatku!
 
Pacjent, 13.07.2016 07.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cytat: "Wykonanie RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej czy analiz krwi i moczu to wydatek, który znacznie przekracza stawkę przewidzianą przez NFZ na roczne leczenie jednego pacjenta". Miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne : 288,95zł daje rocznie 3467,40zł. Łączny koszt wymienionych badań w prywatnych klinikach to ok. 150-200zł. Kto tu kogo robi w balona ? - o to jest pytanie. Lekarze ? Autorka i konsultant artykułu ? NFZ ? Redakcja miesięcznika Zdrowie ? Odpowiedź : wszyscy naraz + my sami robimy się w balona. Żadne rozporządzenia, wytyczne, czy zaniechanie lekarskie nie "stoi wyżej " od kodeksu cywilnego i karnego !!! Wnioski nasuwają się same. Aaaa..., że sprawy w sądach toczą sie za długo ? Że lepiej umrzeć o pięć, dziesięć lat za wcześnie ? Jeśli tak, no to umierajmy !
 
ewa, 07.07.2016 06.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I co PiS zrobił w sprawie obywateli? Dostałes chociaż 500+. Zenujaca wypowiedź...
 
Daniela, 23.06.2016 07.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Jestem w ciąży regularnie uczęszczam na wizyty do lekarza ginekologa do placówki która objęta jest NFZ Na pierwszej wizycie otrzymałam kartkę z listą badań które są niezbędne w czasie ciąży. Na liście badania podzielone są na dwie grupy te które musze zrobić- otrzymałam na nie skierowania (trzy skierowania po trzy badania) - morfologia, grupa krwi, poziom glukozy, mocz badanie ogólne, WR,HBS-Wg,ALAT, bilirubina, kreatynina. Na wizycie zapytałam lekarza czy na te drugie badania również mogę otrzymać skierowania? Lekarz odparł ze niestety ale nie tylko na te które wypisze... więc podziękowałam ucieszona ze chociaż za część badań nie poniosę kosztów. Gdy uzbieralam wszystkie skierowania udałam się do placówki wskazanej mi przez położną z przychodni do której uczęszczam na wizyty. W okienku okazalam skierowania oraz zapytałam o drugą czesp moich badań które musze wykonać A które nie są refundowane, poprosiłam aby Pani powiedziała mi jaki koszt bedzie za te badania. Odpowiedziała ze koszt to 320zł. Oczywiście nie byłam przygotowana na taka sumę, w portfelu miałam tylko 100 zł. po czym szybko zadzwoniłam do partnera i poinformowalam go o zaistniałej sytuacji... zdobył dla mnie resztę pieniędzy- bo zdrowie naszego dziecka jest dla nas najważniejsze. Wykonałam badania i udałam się do domu. Spotkałam koleżankę której niedawno urodził się syn, odpowiedziałam jej o zaistniałej sytuacji ze ponioslam koszta w wysokości 320 zł powiedziałam jej za jakie badania, na co ona odparła ze ona za żadne dodatkowe badania nie musiała płacić ze na wszystko otrzymała skierowania od swojej lekarki... więc lekko zdziwiona odpowiedzialam jej ze to nie możliwe bo przecież ja pytałam swojego lekarza i on mi powiedział że to są badania które musze zrobić w swoim zakresie. Więc z niedowierzaniem zaczęłam szukać w Internecie i okazało się że lekarz wprowadził mnie w błąd... Więc zadzwoniłam do przychodni w której wykonywalam badania i zapytałam jeszcze raz o to czy te badania sa refundowane i dlaczego ja musiałam wykonać je na własny koszt? Pani odpowiedziała ze to powinnam zapytać lekarza prowadzącego moja ciążę, a po chwili odpowiedziała ze to czy dostanę skierowanie jest dobrą wola lekarza i może też być taka sytuacja ze lekarz nie wypisuje na te badania skierowania bo może mieć podpisaną jakąś umowę z daną przychodnia. Badania które wykonałam dodatkowo to: Toxoplazmoza IgM, IgG Różyczka IgG, IgM Cytomegalia IgG, IgM HIV, HCV TSH czułe, FT4 i przeciwciala przeciwtarczycowe. Moje pytanie brzmi dlaczego lekarz wprowadził mnie w błąd, a np. nie powiedzial mi zet mogę zdobyć na te badania skierowania ale nie u niego bo on ich nie wypisuje,tylko celowo naraził mnie na koszta? Czy jest możliwość odzyskania pieniędzy za te badania? Ponieważ ja nie byłam świadoma ze mogę otrzymać na nie świadczenie i wykonać je bezpłatnie?
 
Damian, 23.05.2016 17.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
pani naprawdę mysli ze PiS cos z tym zrobi? zadna partia polityczna ani pis ani PO ani zadna inna nic z tym nie zrobi. Jedyna nadzieja w ruchu obywatelskim Pawła Kukiza (to nie partia a ruch obywatelski, to zasadnicza roznica, Kukiz nie pobiera pieniedzy z budzetu panstwa tak jak inne partie typu PiS czy PO!). jak nie Kukiz to nikt nie zrobi porzadku z tym syfem i dziadostwem jaki jest w słuzbie zdrowia.
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał...

więcej

56

Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność? Jak długo ważna jest recepta? Co robić, gdy recepta traci ważność?

To, jak długo ważna jest recepta, zależy od tego, na jaki lek została wystawiona. Jeśli...

więcej

49

Urolog – czym się zajmuje. Jak wygląda wizyta u urologa? Urolog – czym się zajmuje. Jak wygląda wizyta u urologa?

Urolog to specjalista leczący choroby związane z układem moczowo-płciowym. Wizyta u urologa dla...

więcej

48

Przygotowanie do OPERACJI - szczepienia, badania, formalności w szpitalu Przygotowanie do OPERACJI - szczepienia, badania, formalności w szpitalu

Przed pójściem do szpitala na operację zwykle ogarnia nas niepokój i lęk. Dobrze jest więc...

więcej

46

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.