SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny?

38 komentarze
Autor: Anna Jarosz, konsultacja: lek. med. Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewnętrznych

Skierowanie na badanie lub do lekarza specjalisty wcześniej czy później jest potrzebne każdemu z nas. Czy zdarzyło się, że lekarz w przychodni odmówił ci wystawienia skierowania na badania? Pewnie tak... Zwykle nie jest to przejaw złej woli, ale konieczność przestrzegania przepisów. Przeczytaj, jakie skierowanie na badania może wystawić lekarz rodzinny.

Wcale nie jest łatwo uzyskać skierowanie na badanie w ramach NFZ. Tym, na jaki rodzaj opieki medycznej możemy liczyć, korzystając z usług lekarza w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, mówi ustawa o Powszechnym Ubezpieczeniu Zdrowotnym i wydane do niej rozporządzenia. Dokumenty te ściśle określają nie tylko kompetencje lekarzy, ale także zakres badań, jakie mogą oni zlecać swoim pacjentom. Uregulowania te odnoszą się zarówno do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), pierwszego kontaktu czy lekarza rodzinnego, jak i do lekarzy specjalistów pracujących w oparciu o kontrakty podpisane z NFZ.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zleca niektóre badania diagnostyczne

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma prawo wystawić skierowanie na określone bezpłatne badania, jeżeli wymaga tego postawienie diagnozy, czyli gdy pacjent zgłasza się z jakimiś problemem zdrowotnym. Na tej liście znajdują się laboratoryjne badania krwi, badanie moczu i badanie kału (także posiewowe, np. z wymazu z gardła). Z badań RTG są to prześwietlenia kośćca (łącznie z czaszką i zatokami), klatki piersiowej i jamy brzusznej. Nie mogą być to jednak zdjęcia wykonane z zastosowaniem kontrastu, np. prześwietlenie przewodu pokarmowego z kontrastem. Od lekarza POZ otrzymamy również skierowanie na badanie USG, ale tylko wówczas, gdy dotyczy ono jamy brzusznej. Nie dostaniemy natomiast zlecenia na USG tarczycy, ślinianek czy węzłów chłonnych.
Uwaga: od stycznia 2010 r. lekarz POZ nie może kierować chorych na tzw. badania kosztochłonne, czyli tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, ocenę przepływu krwi metodą Dopplera. W jego gestii pozostały zaś badania endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli np. kolonoskopia i gastroskopia.

Nie przegap

Badania profilaktyczne tylko dla osób z grupy podwyższonego ryzyka

Wiele osób chciałoby zrobić podstawowe analizy krwi oraz moczu, aby upewnić się co do swojego stanu zdrowia. „Dawno nie robiłem żadnych badań” – tłumaczą lekarzowi. Niestety, zapaść finansowa, jaka panuje w państwowej służbie zdrowia, nie pozwala na bezpłatne wykonywanie badań profilaktycznych. Mając bardzo ograniczone środki, lekarz musi się kierować wskazaniami medycznymi. Jeżeli pacjent nie zgłasza konkretnych dolegliwości, nie ma objawów, które wskazują na rozwijającą się chorobę, nie ma podstaw, aby zlecić nawet najprostsze analizy. 
Wykonanie RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej czy analiz krwi i moczu to wydatek, który znacznie przekracza stawkę przewidzianą przez NFZ na roczne leczenie jednego pacjenta. Lekarz musi racjonalnie wydawać oddane do jego dyspozycji środki. Gdy po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu pacjenta nie znajdzie podstaw do zlecenia badań, nie wystawi skierowania.

Ważne

Ważne

Lekarze, do których możesz pójść bez skierowania

Bez skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej można iść do:

  • psychiatry,
  • ginekologa,
  • onkologa.

Nie potrzebujemy skierowania także wtedy, gdy chcemy leczyć się z uzależnień lub szukać pomocy w poradni zdrowia psychicznego.

Sytuacja zmienia się, jeśli pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, np. jest otyły, pali papierosy lub w jego rodzinie występowały choroby nowotworowe – konieczne będzie przeprowadzenie analiz albo skierowanie do konkretnego specjalisty, aby potwierdzić lub wykluczyć istnienie choroby. Rutynowo, np. po 50. roku życia, lekarz powinien dać skierowanie na badanie na krew utajoną w kale. Jest o wiele tańsze niż kolonoskopia, a jego czułość przekracza 90 proc.

Skierowanie do specjalisty i leczenie u specjalisty

Jeżeli lekarz rodzinny po wykonaniu podstawowych badań uzna, że chorego powinien przebadać specjalista, musi wystawić stosowne skierowanie. Leczenie specjalistyczne, poza nielicznymi wyjątkami (patrz ramka), wymaga bowiem rekomendacji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ale gdy pacjent znajdzie się już pod opieką specjalisty, to on będzie prowadził dalsze leczenie. Jeśli uzna, że potrzebna jest konsultacja np. diabetologa czy gastrologa, ma obowiązek wystawić odpowiednie skierowanie, a nie odsyłać chorego do lekarza rodzinnego. Lekarz POZ nie ma bowiem prawa wypisać takiego skierowania, ponieważ nie dysponuje odpowiednią dokumentacją medyczną.

Podobnie jest w przypadku skierowań na operację, zabiegi rehabilitacyjne czy leczenie w sanatorium – ma prawo je wystawić tylko specjalista na podstawie zleconych przez siebie badań.

Nie ma limitu badań kontrolujących postępy leczenia

Pacjent nie musi się obawiać, że w razie poważnej lub przewlekłej choroby lekarz będzie ograniczał liczbę badań, które pozwalają monitorować stan zdrowia. Częstotliwość zlecanych analiz zawsze zależy od rodzaju schorzenia. Dla przykładu: przy leczeniu przeciwzakrzepowym analizę krwi robi się co 1–2 tygodnie, w przypadku miażdżycy – raz na kilka miesięcy.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Fot. Corbis

Aktualizacja: 12.02.2015

Komentarze (1 - 10 z 38)
renatina, 15.03.2015 08.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ludzie wyjedzajcie tu sie nigdy nie zmieni nie masz kasy po tobie ja nie chodze do lekarzy nie biore zadnych lekarstw nikomu nie wierze lecze sie sama i zyje w zadne sczepionki farmacetki nie wierze kasa pozdrawiam
 
tom, 28.02.2015 23.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co do twojego komentarza,mam taki sam problem co ty jezdze do tych konowałów juz od grudnia rezonans mam juz zrobiony tylko dzieki mamonie wyszło mi dyskopatia kregów boli mnie cała strona juz ból przeszedł na lewą strone ide do specjalisty a on mnie wywala za dzwi i mówi ze prywatnie moze mnie przyjąć za dziesiec dni a na nfz dopiero w maju nie raz myslałas juz zeby takich konowałów rozpatroszyc ja tak mysle tylko nie daj sie zwiesc nerwicy bo wpadniesz w bardziej zawansowaną chorobę,trzeba byc cierpliwym wytrwałym tak mówi moja matula co ty na to? Ja z całego serca jako katolik życzę takim ścierwą jak oni ,męczarni najchętnie bym ich wypaproszył zakopał i po grobie poskakał.02.03 ide na kolejne spotkanie z tymi ścierwami w przyszły tygodni powiem kto to jest zaczne od rodzinnego lekarza z przysuchy k. radomia
 
MG0408, 19.02.2015 19.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W niedzielę zabrało mnie pogotowie do szpitala, od 17 lat cierpię na dyskopatię. Po kolejnym ataku rwy kulszowej zaczęła mi drętwieć noga. Po przyjeździe pogotowia zostałam odwieziona do szpitala, najpierw powiatowego, później do innego na oddział neurochirurgiczny. Po raz kolejny nie zostałam przyjęta, bo lekarz poinformował mnie, że jak będę unieruchomiona przez 3 m-ce i będę potrzeby fizjologiczne załatwiała pod siebie to wtedy mnie przyjmie. To już drugi raz i drugi raz ten sam lekarz. Jak się dowiedziałam na oddział przyjmowani są tylko pacjenci, którzy najpierw przejdą przez prywatne gabinety lekarskie. W środę udałam się na wizytę prywatnie, do lekarza nie związanego ze szpitalem w Grudziądzu, w celu skonsultowania moich wyników. Wizyta trwała 10 min, koszt - 200 zł! Myślałam, że za tą cenę lekarz zapozna się z dokumentacją medyczną ale chyba mu się nie chciało, obejrzał tylko ostatnią płytę z rezonansu i dał skierowanie na kolejny rezonans i rtg. Udałam się do kolejnego miasta, żeby zarejestrować się na badania a tam dowiedziałam się, że za te badania muszę zapłacić kupę kasy a termin rezonansu za 9 m-cy. Straciłam kasy na wizytę, na dojazd i koło się zamknęło. Moje leczenie się kończy. Nie stać mnie. Szkoda, że lekarz nie poświęcił mi jeszcze jednej minutki i nie powiedział, że te badania będą płatne. Kiedyś byłam w prywatnej przychodni ale choć badania mogłam wykonać na koszt NFZ. Po 19 latach opłacania składek nawet tyle się nie należy. Po co płacimy te składki, wolałabym mieć osobne konto i sama płacić za swoje leczenie. Wtedy lekarze wreszcie szanowaliby pacjenta. Swoją drogą - 20 zł za minutę "pracy"!
 
Zosia, 03.02.2015 18.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzisiaj - po zmianie przychodni ze względu na przeprowadzkę- udałam się do lekarza z prośbą o wypisanie mi skierowania na podstawowe badania i niestety ich nie otrzymałam , bo PRZYCHODNIA nie otrzyma za mnie pieniędzy. Mam przyjść za miesiąc.... A do tej pory ... no cóż ...
 
wulkan, 22.01.2015 22.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aby sprawdzić pofilaktycznie osoby narażone na przyrost prostaty po 50 roku życia ,raz w roku powinny mie możliwość wykonania bezplatnego badania PSA.Według aktualnych przepisów muszą najpierw udać się do lekarza pierwszego konaktu po skierowanie do specjalisty urologa , odczekać termin przyjęcia, nastepnie pobrać skierowanie od specjalisty i wykonie badania i znowu odczekać określony czas na przyjęcie do tego samego specjalisty.Proszę przeliczyć ile za te usługi medyczne zapłaci NFZ i ile czasu zmarnuje pacjent.Wystarczylo by wprowadzić jedno bezpłatne badanie w roku dla osob płci męskiej które przekroczyły 50 rok życia.Po wykonywaniu tych badań okazało by się ,że faktycznie chorzy udali by się do specjalisty ,i byłby to obraz wcześniejszej profilakyki , osoby nie chodzą na badania ze względu na kolejki i marowny czas oraz biurokrację obecnie panujacą w służbie zdrowia.Obecy minister w tym kierunku nic nie czyni, nie rozumiem jego postępowania czy jest dla pacjetów czy dla ukladów finasowych.
 
Annneczka, 22.01.2015 08.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, a czy na badania okulistyczne - hrt III, gdx pro i pole widzenia - skierowanie moze wystawic lekarz rodzinny?
 
ja, 08.01.2015 14.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bo twój prywatny lekarz ma podpisaną umowe z NFZ na wystawianie recept refundowanych dlatego mozesz je kupić za tyle co pacjent leczący się na NFZ.... niestety nie każdy lekarz prowadzący działalność prywatna taka umowe z NFZ posiada ...
 
anita, 02.01.2015 13.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co za bzdury piszesz. Leki są refundowane w taki sam sposób dla wszystkich, niezależnie czy mają receptę od lekarza z NFZ czy nie. Lecze sie na dwie przewlekłe choroby prywatnie, leki wykupuję ze zniżką.
 
etiene, 01.01.2015 22.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pacjent onkologiczny.To jak lekarz POZ może rozpoznac np raka skoro mie może skierowac pacjenta na tk czy rezonans. To nic nie zmienia. Dac wieksze uprawnienia lekarzom POZ .gdyby u mnie wczesniej wykonano HCV,to wczesniej by wykryto wirusa watroby typu C.USG czy rtg bez kontrastu nie wykaże. Z kolei moze lekarz POZ dac skierowanie ma gastrologie czy kolonoskopie.Badania inwazyjne.Kazde badanie ingerujace w głąb organizmu jest inwazyjne.Dlaczego nie zaastpic badaniami mniej inwazyjnymi.
 
`bp, 27.11.2014 21.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od kwietnia boli mnie pięta. Lekarz rodzinny próbował to leczyć farmakologicznie jednak nie przyniosło to rezultatów. Dostałam więc od niego skierowanie do ortopedy. Na wizycie ortopeda spytał czy mam zdjęcie rtg stopy. Powiedziałam, że nie mam. Usłyszałam, że mój lekarz rodzinny chce puścić z torbami lekarza prowadzącego przychodnię, w której przyjął mnie ortopeda a sam pobuduje sobie w tym czasie dom. W związku z tym napisał mi zalecenia dla lekarza domowego jakie skierowanie na wykonanie rtg stopy powinien mi dać. Nie rozumiem tego absolutnie- na czym polegała wizyta i porada jakiej udzielił mi ortopeda i czy za taka poradę ten lekarz dostanie za mnie pieniądze z NFZ? Przecież on kompletnie nic nie zrobił. Powiedziałam mu, że nie pomógł mi. Podziękował mi za dobre słowo. Powtórzyłam mu więc, że spodziewałam się pomocy a on nie udzielił mi jej w żadnym stopniu. Wcześniej wyjaśniłam, że noszę na rękach 26 letniego niepełnosprawnego syna więc muszę wyleczyć tę piętę żeby sobie radzić z synem. Zero zrozumienia, zero empatii. Potraktował mnie po chamsku mówiąc na koniec, że mogę do niego nie przychodzić. Czy tak powinien zachowywać się lekarz?
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

Za leczenie zębów w prywatnym gabinecie płaci się słono. Tymczasem stomatolog, który podpisał...

więcej

34474

Jak wywalczyć ALIMENTY dla dziecka Jak wywalczyć ALIMENTY dla dziecka

Co może zrobić matka, jeśli ojciec dziecka nie chce ponosić kosztów jego utrzymania? Jak uzyskać...

więcej

5179

SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny? SKIEROWANIE NA BADANIA: jakie skierowanie może wystawić lekarz rodzinny?

Skierowanie na badanie lub do lekarza specjalisty wcześniej czy później jest potrzebne każdemu z...

więcej

25871

Tabletki poronne. Kiedy lekarz może odmówić przepisania tabletek poronnych i antykoncepcyjnych? Tabletki poronne. Kiedy lekarz może odmówić przepisania tabletek poronnych i antykoncepcyjnych?

Tak, lekarz może odmówić wypisania środków antykoncepcyjnych lub wczesnoporonnych pacjentowi, jeśli...

więcej

6715

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W zespole policystycznych jajników rzadko występują cykle owulacyjne i dlatego najprawdopodobniej będzie Pani wymagała stymulacji jajeczkowania. Lekarz, najlepiej by było gdyby to był lekarz...

Wieku ciąży nie ocenia się na podstawie stężenia BetaHCG. Jest to niemożliwe.

Cytotec nie ma działania teratogennego, może natomiast spowodować poronienie.

Grupy wsparcia
data

Marzec 29, 2015

Szukam opinii o produkcie Vitaslim . Nie mogę znaleźć nigdzie opinii o vitaslim. Macie może jakieś doświadczenie z tym produktem. Podobno 14 kg w miesiąc można schudnąć ? Proszę bardzo: http://f.kafeteria.pl/temat/f1/ostrzegam-przed-slim-proactive-p_6172593 "Jest to wielka...

data

Marzec 28, 2015

ja schudłam 4 kg i sie bardzo ciesze bo moge robic to na co mam ochote..

data

Marzec 28, 2015

Ja mam totalną alergię na chemię w suplementach oraz produktach .Zawsze trzy razy sprawdzę co zamierzam wziąć. Od stycznia piję Aloe Live Bio - jest to w 100% sok z aloesu, bez żadnych dodatków. Całkowite przeciwieństwo do tych sklepowych, w których aloesu jest jedynie niewielki procent....

data

Marzec 28, 2015

Może nie sama kapusta poradzi sobie z tkanką tłuszczową, bo w kapsułkach Magic Kaps oprócz kapusty są naturalne koncentraty warzywne i witaminy. Do tego potrzeba jeszcze trochę gimnastyki i figura i forma murowane.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.