Wyjazd do sanatorium z NFZ - procedury krok po kroku

Chcesz wyjechać do sanatorium z NFZ? Na początku potrzebujesz skierowania lekarskiego z uzasadnieniem i sugerowanym miejscem leczenia, które wysyłane zostaje do Wojewódzkiego Oddziału NFZ. Sprawdź, czy przysługuje ci sanatorium i jak wygląda cały proces akceptacji dokumentów.

Kto może wyjechać do sanatorium na NFZ?

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe biorąc pod uwagę:

  1. wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej;
  2. w przypadku dorosłych - zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, ale nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

Dokonanie wyboru sanatorium

W skierowaniu lekarz może określić miejsce i rodzaj leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Wybór ten nie jest wiążący dla Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarz wystawiający skierowanie jest zobowiązany do prawidłowego i czytelnego wypełnienia skierowania. Przygotowany formularz przesyła się do Oddziału Wojewódzkiego NFZ w zamkniętej kopercie opatrzonej napisem „SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE” albo „SKIEROWANIE NA REHABILITACJĘ UZDROWISKOWĄ”.

Po otrzymaniu skierowania przez NFZ w odpowiedniej komórce Oddziału dokonuje się jego rejestracji poprzez wpis na listę skierowań oraz oznacza skierowanie numerem wpisu, pod którym skierowanie zostało wpisane na listę skierowań. Następnie po dokonaniu rejestracji skierowania lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, zatrudniony w komórce organizacyjnej, dokonuje aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.

Lekarz specjalista może zażądać od lekarza, który wystawił skierowanie, aby dostarczałw wyznaczonym terminie dokumentacji medycznej niezbędnej do ustalenia rodzaju i zakresu leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, uzupełnienia lub aktualizacji tej dokumentacji oraz przeprowadzenia dodatkowych badań.

Posłuchaj, czy przysługuje ci sanatorium i jak wygląda cały proces akceptacji dokumentów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Akceptacja skierowania do sanatorium przez NFZ

Oddział Wojewódzki NFZ akceptuje skierowanie lekarskie, jeżeli:

  1. lekarz specjalista aprobował celowość skierowania;
  2. w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej są wolne miejsca, przewidziane w umowach z tymi zakładami.

Potwierdzając skierowanie, Oddział Wojewódzki NFZ określa:

  1. rodzaj leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej oraz ich tryb;
  2. odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej;
  3. datę rozpoczęcia leczenia albo rehabilitacji uzdrowiskowej; w przypadku leczenia uzdrowiskowego w warunkach stacjonarnych - czas trwania;
  4. okres leczenia, w przypadku leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych albo rehabilitacji uzdrowiskowej.

W przypadku skierowania na leczenie uzdrowiskowe w warunkach ambulatoryjnych, potwierdzonego przez właściwy Oddział Wojewódzki NFZ, świadczeniobiorca uzgadnia termin rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego ze wskazanym ośrodkiem sanatoryjnym, do którego otrzymał skierowanie, nie później niż 14 dni przed dniem rozpoczęcia leczenia. Zakład lecznictwa uzdrowiskowego potwierdza świadczeniobiorcy uzgodniony termin rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych w formie pisemnej lub elektronicznej.

Dostarczenie potwierdzenia skierowania i informacja o płatności za pobyt w sanatorium

Następnie Oddział wojewódzki NFZ doręcza świadczeniobiorcy potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed dniem rozpoczęcia leczenia. Doręczając skierowanie na leczenie w sanatorium uzdrowiskowym, oddział wojewódzki NFZ informuje o zasadach odpłatności za pobyt, a jeżeli to dotyczy, także o całkowitych kosztach za pobyt opiekuna.

Kiedy NFZ nie akceptuje skierowania do sanatorium?

Skierowanie, którego Oddział Wojewódzki NFZ nie potwierdził w przypadku, gdy lekarz specjalista nie zaaprobował celowości skierowania, jest zwracane lekarzowi, który je wystawił, wraz z podaniem przyczyny odmowy potwierdzenia skierowania. Oddział Wojewódzki NFZ zawiadamia świadczeniobiorcę o niepotwierdzeniu skierowania wraz z podaniem przyczyny odmowy potwierdzenia skierowania, nie później niż 30 dni od dnia otrzymania skierowania. Na niepotwierdzenie skierowania nie przysługuje odwołanie.

Skierowanie wraz z aktualnymi wynikami badań oraz kartą informacyjną z leczenia szpitalnego, w przypadku, gdy leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego, podlega weryfikacji, co 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia. Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową z dnia 7 lipca 2011 r. (Dz.U. Nr 142, poz. 835)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Baca
|

Sama stawiasz pytanie i na nie odpowiadasz,skoro znasz odpowiedź to po co pytasz?

reCAPTCHA
|

do maja br z rejestru ubywało około 2000 osób miesięcznie obecnie ubywa 10 osób co się stało? czyżby zabrakło na 500 + i stwierdzono że z chorych i starych już i tak żadnego pożytku nie będzie to lepiej ich nie leczyć??? a pieniądze przeznaczyć na rodziny wielodzietne . przykre to dla nas starszych i schorowanych którzy dopóki mogli to ciężko pracowali dziesiątki lat.

zbigandruszkiewicz@wp.pl
|

W SANATORIACH NIE KTÓRYCH JEST TRAGICZNIE, NP: W SANAT. MEWA W KOŁOBRZEGU DAJĄ POKÓJ NA PIETRZE GDZIE WINDY NIE MA WWIELU MIEJCACH BRAK PORĘCZY GDZIE NALEŻY SIE WIELE RAZY DZIENNIE PORUSZAĆ, JAK Z CHORYMI STAWAMI BIODROWYMI I CHORYM KRĘGOSŁUPEM KIEDY NIE MA PORĘCZY Z TEJ STRONY GDZIE CHORY STAW BIODROWY SIE PORUSZAĆ ALBO CHODZIĆ PO SCHODACH ? KŁAMIA W INTERNECIE ŻE W KAZDYM POKOJU JEST CZAJNIK, WYWIESLI INFORMACJĘ ŻE ZA WYNIESIENIE JEDZENIA Z BUFETU KARAJĄ KARĄ PIENIEŻNĄ, ZNACZY NIE WOLNO SKÓRKI OD CHLEBA NAWET DO POKOJU ZABRAĆ, A BUFETU TAM NIE MA TYLKO STOŁÓWKA WIĘC O CO CHODZI? O KASĘ I ZASTRASZENIE!!! , MEWA 2 NIE POWINNA BYC OBIEKTEM SANATORYJNYM REHABILITACYJNYM , ALE KTO TO CZYTA I KONTROLUJE, BUDYNEK TRZY PIETROWY BEZ WINDY? STRACH I NNISZCZENIE ZDROWIA SKIEROWANYCH TAM, A NAZYWA SIE SZPITAL SANATORYJNY, PLANOWANIE PLANUJE PO KRIOTERAPII ZABIEG KAPIELI W WANNIE Z CIEPŁĄ WODĄ , STRACH WCHODZIĆ Z ZAMROZONĄ CZĘŚCIĄ CHOCBY CIAŁA DO WODY CIEPŁEJ , GDZIE SENS I LOGIKA? WŻNE ŻE ZARZĄD MA SIE DOBRZE NISZCZĄC ZDROWIE LUDZIM TAK SKIEROWANYM . POZDRAWIAM Z UBOLEWANIEM WŁAŚNIE WRÓCIŁEM Z TEGO SANATORIUM, ROBIA JESZCZE ANONIMOWE ANKIETY KTÓRE WYRZUCAJĄ ZAPEWNE A TE CO IM PASUJA ZOSTAWIAJĄ , LECZ NIE WIADOMO KTO NAPISAŁ I ZAPEWNE WIELE SAMI,

aniua
|

Panie decydujące o sanatoriach są tam od lat i "nikt ich nie ruszy". Traktują petentów z pogardą, podnoszą głos, jak tok rozmowy nie po ich myśli-rozłączają się.Znajoma uświadomiła mnie, że bez czekoladek i kawy nie chcą w ogóle z petentem rozmawiać.Takie są realia -za nasze , składkowe w cale nie małe pieniądze.

ala
|

Zawsze mozna sie odwołac i postraszyc sądem:) chociaz sama juz nie wiem, bo w tym kraju to jedna wielka" klika" :)

zeus1644@wp.pl
|

Po jakim okresie od powrotu z sanatorium lekarz rodzinny jezeli uzna za konieczne moze wystawic ponownie wniosek do sanatorium.Pozdrawiam Stefan

krystyna.
|

czy specjalista neurolog lub lekarz rodzinny wypisując skierowanie do szpitala uzdrowisko ,nie mają nic do powiedzenia jezeli wniosek który wypisali zostanie odmownie potraktowany ,chyba oni widzą pacjęta i lepiej go mogą ocenić mają częsty kontakt ze swoim podopiecznym,pacjętem inie piszcie że niema odwołania ,bo jest do
sądu jeśli się nie zgadzacie z taką odpowiedzią.